Prvý úspech protiofenzívy. Ukrajinci z ruských rúk vytrhli dve obce

Ukrajinská armáda uviedla, že dobyla obec Blahodatne na juhovýchode krajiny. Podľa agentúry AFP ide o prvý oficiálne oznámený územný zisk, ktorý si Ukrajina pripísala od začatia protiofenzívy na tomto úseku frontu.

11.06.2023 17:50 , aktualizované: 18:32
blahodatne Foto:
V obci Blahodatne na juhovýchode Ukrajiny zaviala v nedeľu 11. júna 2023 ukrajinská vlajka.
debata (136)

„Slávni vojaci 68. brigády (…) oslobodili obec Blahodatne,“ uviedli ukrajinské pozemné sily na facebooku. Príspevok uviedli aj videom, na ktorom sú vidieť vojaci s ukrajinskou vlajkou v zničenej budove. Hovorca ukrajinskej armády pre daný úsek frontu Valerij Šeršeň uviedol, že Ukrajinci pri oslobodení dediny zajali dvoch ruských vojakov a bojovníkov proruských separatistov.

Prvý úspech ofenzívy: Ukrajinci oslobodili obec Blahodatne
Video

Ukrajinské sily údajne „takmer bez boja“ získali kontrolu aj nad obcou Neskučne. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na prominentného ruského propagandistu s pseudonymom Rybar. Kanál Wargonzo na Telegrame informuje o „určitých taktických úspechoch“ ukrajinských síl v tej istej oblasti. Spomenutý vojenský bloger Rybar zároveň tvrdí, že niekoľko kilometrov južnejšie v okolí dediny Urožajne sa odohrávajú boje.

Moskva mlčí

„Nad Blahodatným zaviala ukrajinská vlajka,“ dodal podľa AFP. Dedina mala pred vojnou necelých 1000 obyvateľov. Blahodatne leží na hranici medzi Doneckou a Záporožskou oblasťou na juhovýchode Ukrajiny, odkiaľ Moskva už takmer týždeň hlási silné ukrajinské útoky.

Ruské ministerstvo obrany nevydalo v nedeľu žiadne podrobné vyhlásenia o najnovších bojoch, zatiaľ čo nedeľňajšia správa ukrajinského generálneho štábu uviedla len to, že ruské sily v oblasti vykonávajú obranné operácie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu povedal, že ukrajinská armáda podniká „protiofenzívne akcie“ na frontovej línii. Neupresnil však, či sa jedná o veľký protiútok, ktorý generálny štáb v Kyjeve pripravoval niekoľko posledných mesiacov.

Rusko takto prezentuje zničenú západnú techniku vrátane Leopardov
Video

Rusi hovoria o siedmych zničených Leopardoch

Zelenského ruský náprotivok Vladimir Putin v piatok uviedol, že rozsiahla ukrajinská protiofenzíva sa „začala“. Ukrajinským silám sa ale podľa neho nepodarilo dosiahnuť svoje ciele.

Ruské ministerstvo obrany dnes podľa agentúry Reuters uviedlo, že ruské sily za posledných 48 hodín pri odrážaní neúspešných ukrajinských útokov zničili najmenej sedem tankov Leopard a päť bojových vozidiel pechoty Bradley.

Ukrajina, vojna Čítajte viac Čo znamenajú zničené leopardy? Ukrajinský útok nebude priamočiary

Ruskí vojenskí blogeri naopak uviedli, že ukrajinské sily prerazili ruské línie južne od mesta Velyka Novosilka a rýchlo obsadili niekoľko dedín, zatiaľ čo ruské sily ustúpili na vyššie položené miesta. Práve k okoliu Veľkej Novosilky sa nachádza obec Blahodatne.

Tvrdenie bojujúcich strán nie je možné bezprostredne overiť.

Ukrajinci zostreľujú drony Šáhíd českým Viktorom
Video
136 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #ukrajinská protiofenzíva