Nepodpíšeme. Odkázal Šojguovi Prigožin: Neviete veliť, ešte prídete s „prosíkom“

Šéf ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin odkázal ruskému ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi, že s ním nebude podpisovať žiadne zmluvy. Stalo sa to po tom, čo ruský rezort obrany v sobotu informoval, že Šojgu nariadil všetkým "dobrovoľníckym oddielom", aby s ministerstvom podpísali do konca tohto mesiaca zmluvu. Podľa Moskvy to má zvýšiť efektivitu ruskej armády.

11.06.2023 21:48
Rusko Kaviareň Výbuch Bloger Pohreb Foto:
Jevgenij Prigožin
debata (57)

„Vagnerova skupina žiadne kontrakty so Šojgom podpisovať nebude,“ povedal Prigožin. Dodal, že vagnerovci sú dobre začlenení do celkového systému, svoje operácie koordinujú s generálmi „napravo aj naľavo“ a že skupina má vysoko efektívnu štruktúru. „Šojgu nedokáže správne riadiť vojenské zoskupenia,“ uviedol tiež Prigožin a dodal, že ním vedená súkromná armáda je plne podriadená záujmom Ruska.

Prvý úspech ofenzívy: Ukrajinci oslobodili obec Blahodatne
Video

Šéf Vagnerovej skupiny opakovane útočí na ruské vojenské vedenie, vrátane Šojgua alebo náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova. Obviňuje ich z neschopnosti pri vedení vojny na Ukrajine. Šojgu ani Gerasimov doteraz na Prigožinove často nevyberavé výpady verejne nereagovali.

Prigožin Čítajte viac Šéf vagnerovcov Prigožin šokuje: Pripustil prehru Ruska, varoval pred revolúciou a vystrúhal poklonu Ukrajincom

Agentúra Reuters píše, že podľa ruských médií je nové Šojguovo nariadenie snahou prinútiť žoldniersku skupinu k poslušnosti. Námestník ministra obrany Nikolaj Pankov povedal, že po podpise zmluvy s ministerstvom „sa zvýšia bojové schopnosti a efektivita ozbrojených síl a ich dobrovoľníckych skupín“.

Až udrie blesk, prídu s prosíkom

Podľa Prigožina ministerstvo obrany môže skutočnosť, že žiadnu zmluvu nepodpíše, využiť ako zámienku na odrezanie vagnerovcov od zásobovania vojenskou technikou. „Po tomto nariadení sa môže stať, že nám nedajú zbrane a muníciu,“ povedal Prigožin. „Ale až udrie blesk, prídu s prosíkom a zbrane a muníciu prinesú,“ dodal.

Ukrajinci zostreľujú drony Šáhíd českým Viktorom
Video

Wagnerova skupina minulý mesiac po mesiacoch nesmierne krvavých bojov dobyla ukrajinský Bachmut, mesto ktorého pád mal skôr symbolický ako strategický význam.

57 debata chyba
Viac na túto tému: #Sergej Šojgu #vojna na Ukrajine #Jevgenij Prigožin #Vagnerova skupina