Ruská armáda na pozadí sporu s Prigožinom podpísala zmluvu s Kadyrovou súkromnou armádou

Ruské ministerstvo obrany na pozadí sporu so žoldnierskou Vagnerovou skupinou podpísalo zmluvu s prvou súkromnou armádou - špeciálnou jednotkou Achmat čečenského vodcu Ramzana Kadyrova, vyplýva z pondelkového vyhlásenia rezortu obrany v Moskve.

12.06.2023 11:00
Rusko, Čečenci, Kadyrov Foto: ,
Čečenskí vojaci počúvajú vystúpenie čečenského vodcu Ramzana Kadyrova v Groznom, marec 2022
debata (46)

Jednotka Achmat sa považuje za Kadyrovovu súkromnú armádu. Ruské ministerstvo obrany cez víkend oznámilo, že do 1. júla plánuje prevziať velenie nad všetkými súkromnými armádami bojujúcimi na strane Moskvy na Ukrajine.

Podpis dohody s Kadyrovovou jednotkou Achmat
Video

Predchádzali tomu niekoľko mesiacov trvajúce otvorené spory s ruskou súkromnou žoldnierskou Vagnerovou skupinou, ktorej členovia za Moskvu aktívne bojovali predovšetkým v okolí východoukrajinského mesta Bachmut.

Šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin však plány ministerstva odmietol s tým, že minister obrany Sergej Šojgu je sotva v stave poriadne viesť aj regulárnu ruskú armádu.

Prigožin sa rozkričal: Šojgu! Gerasimov! Kde je munícia?

Video
Rusko Kaviareň Výbuch Bloger Pohreb Čítajte viac Nepodpíšeme. Odkázal Šojguovi Prigožin: Neviete veliť, ešte prídete s „prosíkom“

Kadyrov a Prigožin boli dlhodobo považovaní za spojencom v ruskej útočnej vojne proti Ukrajine. Spoločne kritizovali generálny štáb ruských ozbrojených síl a ministerstvo obrany v Rusku za údajnú zlú taktiku a príliš mierny prístup.

Nedávno sa však dostali do otvoreného spolu. Prigožin čečenskému vodcovi vyčítal, že na bojisku jeho vojakov nevidieť, miesto toho však najmä natáčajú videá na sociálnu sieť Tik-Tok. Kadyrov naopak tvrdil, že vodca vagnerovcov je zodpovedný za vysoké ruské straty v niekoľkomesačných ťažkých bojoch o Bachmut.

Rusko Kaviareň Výbuch Bloger Pohreb Čítajte viac Zabiť za deň na 150-kilometrovom fronte 1 500 ľudí? Divoké fantázie Moskvy, hodnotí Prigožin
46 debata chyba
Viac na túto tému: #Ramzan Kadyrov #Jevgenij Prigožin