Český expremiér Nečas je vinný v kauze, ktorá potopila jeho vládu. Dostal podmienku

Súd uznal bývalého českého premiéra Petra Nečasa za vinného v kauze takzvaných trafík pre poslancov strany ODS a uložil mu 2,5-ročný podmienečný trest a pokutu vo výške milión českých korún (približne 42 000 eur). Vinná je aj jeho manželka Jana a bývalý námestník ministra pôdohospodárstva Roman Boček. Rozsudok nie je právoplatný. V utorok uplynulo desať rokov od zásahu policajného komanda na českom úrade vlády.

13.06.2023 16:12
Nečas, premiér, Česko Foto: ,
Petr Nečas
debata

Po desiatich rokoch od razie uznal Obvodný súd pre Prahu 1 za vinných všetkých troch obžalovaných z podplácania. Nečasová aj Boček dostali dvojročnú podmienku a finančný trest 300 000 korún. Nečasová má okrem toho desaťročný zákaz zastávať vysoké funkcie v štátnej správe.

Podľa obžaloby v roku 2013 sľubovali trom poslancom ODS lukratívne posty, ak sa vzdajú mandátu a umožnia, aby v snemovni prešiel kľúčový zákon o daňových zmenách, ktorý Nečasova vláda navrhla. Skutok sa podľa predsedníčky súdneho senátu jednoznačne preukázal.

Po schválení balíčku sa jeden z poslancov stal predsedom dozornej rady štátnej firmy Čepro, ďalší členom predstavenstva Českého Aeroholdingu. Spolu s tretím poslancom ich súd v minulosti oslobodil, pretože dospel k záveru, že sa na nich vzťahuje poslanecká imunita.

Petr Nečas Čítajte viac Dvakrát klamal v prospech manželky. Súd potvrdil expremiérovi Nečasovi podmienku

Ako uviedol Nečas v utorok pred súdom, neexistuje dôkaz, že by bola rezignácia vtedajších poslancov podmienená získaním lukratívnych postov. „Oni nič nepožadovali, ja som nič neponúkal,“ vyhlásil. Nečasová v pondelok povedala, že jej kauza zničila život.

Súdny proces sa konal opakovane. Najprv boli všetci traja oslobodení, odvolací súd však verdikt zrušil.

V rámci razie na úrade vlády sa začalo vyšetrovať päť rôznych káuz. Právoplatný rozsudok však zatiaľ padol len v jednej z nich. Nečasová (vtedy Nagyová) bola odsúdená v prípade zneužitia vojenského spravodajstva na sledovanie vtedajšej premiérovej manželky.

debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Petr Nečas #odsúdenie