"Nemyslím si, že ide o dôkazy, ale o politickú vôľu,“ povedal pre Politico o možných opatreniach proti Gazpromu nemenovaný diplomat jednej z členských krajín EÚ.
Potok a Fakľa
Samotná spoločnosť Gazprom Nefť sankciám únie čelí. Napríklad si nemôže cez európske banky financovať dlhy. Podobne je to s firmami, ako sú Rosnefť či Transnefť.
Vo februári spravodajská stránka International Business Times s odvolaním sa na ukrajinské tajné služby informovala, že Gazprom Nefť dostal od ruskej vlády povolenie vytvoriť si vojenské jednotky.
Čítajte viac Šéf NATO exkluzívne pre Pravdu: Rusko vie, že jadrová vojna sa nedá vyhrať"Toto určite posúva Gazprom za hranice čisto komerčných aktivít a robí z neho spolupáchateľa vojnových zločinov na Ukrajine. Spoločnosť, ktorej peniaze financujú vojnové zločiny a vraždy, nemôže byť účastníkom civilizovaného trhu,“ povedal pre Politico ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko.
Denník Financial Times informoval o dvoch práporoch napojených na Gazprom s názvami Prúd a Fakľa. Noviny pri mapovaní ich fungovania absolvovali viac ako desať rozhovorov s príbuznými vojakov, súčasnými a bývalými zamestnancami Gazpromu, s vojenskými náborovými pracovníkmi a spolupracovníkmi a predstaviteľmi ukrajinských tajných služieb.
"Gazprom nikdy nepriznal účasť na formovaní frontových práporov. Pre Rusko je ich vytvorenie spôsob, ako uspokojiť potreby vojenských síl prostredníctvom súkromného náboru bez toho, aby muselo spustiť novú vlnu nútenej mobilizácie. Tá vlani v septembri spôsobila značnú paniku v spoločnosti a státisíce ľudí pre ňu z krajiny ušli. Analytici hovoria, že Gazprom je srdcom ruskej ekonomiky a nástrojom pre ruskú armádu, ktorá sa snaží zvýšiť počty vojakov. Spoločnosť kontroluje štát, zamestnáva takmer pol milióna ľudí a jej bezpečnostná divízia má oddelenia po celej krajine,“ napísal Financial Times.
Čítajte viac Prežili by Prigožin či Kadyrov Putinov pád? Odpovedá ruský analytikNoviny sa odvolávajú na zdroje z prostredia Gazpromu s tým, že spoločnosť verbuje ľudí medzi zamestnancami.
„Sľúbili im úžasné podmienky. Celkovo milión rubľov (okolo 11-tisíc eur). Samozrejme, všetci bystrí ľudia sa tomu smiali. No zároveň si mnohí rýchlo predstavili, že si do troch mesiacov kúpia nový byt,“ povedala žena, ktorej manžel sa odmietol pridať k dobrovoľníkom.
Boj o moc?
Financial Times pripomenul, že o práporoch Potok a Fakľa hovoril v apríli aj šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin s tým, že také skupiny chcú „rozriediť“ vagnerovcov, aby neexistovala jedna veľká sila, ktorá môže hrať rolu vo vnútornej politike. „Všetci hovoria, že v určitom bode dôjde k boju o moc a každý potrebuje svoju vlastnú armádu,“ povedal pred niekoľkými týždňami Prigožin.
Podľa Financial Times sa zdá, že niekoľko menších práporov, ako napríklad Potok, existuje pod záštitou väčšej súkromnej vojenskej spoločnosti s názvom Redut, čo je konkurencia vagnerovcov. Ukrajinské tajné služby tvrdia, že Redut má približne sedemtisíc vojakov a podieľal sa na vojenských operáciách v okolí Kyjeva a Charkova.