Na Ukrajine bol zranený čečenský veliteľ a pravá ruka Kadyrova Adam Delimchanov

Čečenský veliteľ ruských síl a pravá ruka čečenského vodcu Ramzana Kadyrova Adam Delimchanov utrpel zranenie, uviedol ruský provojnový informačný kanál Zvezda. Reagoval tak na špekulácie šírené na sociálnych sieťach, že Delimchanov, ktorý je zároveň ruským poslancom, bol na Ukrajine "zlikvidovaný".

14.06.2023 12:40 , aktualizované: 18:05
čečenci Foto:
Čečenský vodca Ramzan Kadyrov, v popredí, poslanec ruskej Dumy Adam Delimchanov, v strede a šéf čečenského parlamentu Magomed Daudov prichádzajú na ceremóniu podpísania zmlúv o pripojení štyroch regiónov Ukrajiny k Rusku v Kremli v Moskve, piatok 30. septembra 2022.
debata (36)

„Poslanec Štátnej dumy Adam Delimchanov utrpel zranenie, ale je nažive,“ napísal kanál Zvezda s odvolaním sa na nemenovaný zdroj v ruskom parlamente.

Kadyrov neskôr akékoľvek špekulácie poprel. Čecenskí vodca spočiatku na sociálnych sieťach sľuboval „štedrú odmenu“ za akékoľvek informácie o Delimchanovovi, a to aj ukrajinskej rozviedke, nakoniec ohlásil, že jeho spolupracovník je „živý a zdravý“.

Na sociálnych sieťach sa dnes objavila informácia, že Delimchanov zahynul spoločne so svojimi 200 bojovníkmi v ukrajinskej Záporožskej oblasti. S informáciou podľa agentúry Unian prišiel ukrajinský novinár a dobrovoľník bojujúci v ukrajinských ozbrojených silách Kyrylo Sazonov. Podľa jeho popisu ukrajinská rozviedka pátrala po nahromadenej ruskej technike, pričom natrafila na kadyrovcov, ako sú nazývaní čečenskí bojovníci. Mŕtvych bojovníkov podľa neho z miesta odvážali na dvanásťkrát vrtuľníky.

„Ďakujem všetkým, kto si robil starosti! Adam Sultanovič je živý a zdravý a dokonca ani nebol ranený,“ napísal Kadyrov, ktorý na sociálnej sieti tiež zverejnil spoločnú snímku so svojou pravou rukou. Tvrdil, že od začiatku vedel, že ide o falošný poplach.

Rusko, Čečenci, Kadyrov Čítajte viac Ruská armáda na pozadí sporu s Prigožinom podpísala zmluvu s Kadyrovou súkromnou armádou

Delimchanov je známy svojim kontroverzným vystupovaním. V minulom roku sa napríklad vyhrážal smrťou rodine bývalého sudcu z Čečenska. Svojho času, keď v Rusku ešte pôsobili nezávislé médiá, sa v nich objavili informácie, že vo vyšetrovaní vraždy ruského opozičného politika a bývalého vicepremiéra Borisa Nemcova sa objavili stopy vedúce k Delimchanovovi a ďalšiemu členovi ruského parlamentu z Čečenska, senátorovi Sulejmanovi Geremovi. Nemcov bol vo februári 2015 úkladne zavraždený na jednom z moskovských mostov, na dohľad od Kremľa. Poslanec Delimchanov býval označovaný ruskými novinármi za podozrivého z podielu na likvidácii rivalov čečenského vodcu. Zapletený bol údajne do vraždy Kadyrovovho odporcu Sulima Jamadajeva v roku 2008 v Dubaji. Jeho meno bolo zaradené na americký sankčný zoznam a aj na zoznam medzinárodne hľadaných osôb.

Čečenský diktátor Ramzan Kadyrov sa hrá na vojakov
Video
36 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Čečensko #Ramzan Kadyrov #vojna na Ukrajine