Pri Grécku stroskotala loď s migrantmi, hlásia 78 mŕtvych

Na najmenej 78 stúpol v stredu počet obetí potopenia rybárskeho člna s migrantmi pri pobreží Peloponézskeho polostrova, oznámila grécka pobrežná stráž. Po stroskotaní člna v medzinárodných vodách v Iónskom mori sa zatiaľ podarilo zachrániť 104 ľudí. Pobrežná stráž uviedla, že záchranné práce komplikoval silný vietor.

14.06.2023 13:00 , aktualizované: 15:56
Rybársky čln / Migranti / Foto: ,
Záchranári poskytujú migrantom prvú pomoc počas záchrannej akcie v gréckom prístavnom meste Kalamata, ktoré sa nachádza zhruba 240 km juhozápadne od Atén v stredu 14. júna 2023
debata (1)

Čln podľa odhadu gréckych úradov prevážal asi 400 pasažierov, presný počet nezvestných ale nie je známy, uviedol grécky portál eKathimerini. Tento rok ide o nešťastie s najviac mŕtvymi pri pobreží Grécka.

Migranti v stanovom mestečku v Kútoch

Video

Podľa predbežných informácií vyplával rybársky čln z líbyjského Tobrúku a mal namierené do Talianska. Národnosti pasažierov ani presné miesto vyplávania ale nie sú známe. Na palube boli podľa gréckej verejnoprávnej televízie ERT predovšetkým mladí muži vo veku okolo 20 rokov. Pobrežná stráž uviedla, že na sebe nikto z plavidla nemal záchrannú vestu.

Zachránených ľudí previezla loď do prístavu Kalamata na juhu Peloponézu. Štyria preživší, ktorí sú teraz hospitalizovaní s podchladením, tam prepravil vrtuľník.

Rozsiahla záchranná operácia pokračuje. Zatiaľ sa na nej podieľalo okrem iného šesť plavidiel pobrežnej stráže, fregata námorníctva, vrtuľník letectva a niekoľko súkromných lodí. V mieste, kde sa rybársky čln potopil, ostala časť plavidiel a jedno vojenské dopravné lietadlo. Do oblasti zamierili posily.

O potopení plavidla 75 kilometrov juhozápadne od peloponézskeho mesta Pylos informovalo grécke úrady Taliansko, píše portál eKathimerini. Čln prvýkrát zaznamenalo lietadlo európskej agentúry Frontex, ľudia na palube vtedy ale podľa gréckych úradov odmietli pomoc.

Grécko čelí mnohým obvineniam mimovládnych organizácií a médií, podľa ktorých krajina migrantov, ktorí tam chcú žiadať o azyl, často vracia späť. V Egejskom mori už stroskotalo mnoho lodí s migrantmi. Len za minulý rok sa na tejto migračnej trase stratilo 378 ľudí, uvádza Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM).

Pašeráci posielajú väčšie plavidlá stále častejšie do medzinárodných vôd pri gréckej pevnine v snahe vyhnúť sa hliadkam pobrežnej stráže.

V nedeľu bolo v rovnakej oblasti zachránených 90 ľudí, ktorých prevážala jachta plávajúca pod americkou vlajkou zrejme z Turecka do Talianska. Medzi zachránenými bolo 37 detí. Na ostrov Kréta v stredu grécke úrady tiež odtiahli jachtu so 70 cudzincami bez oprávnenia na pobyt, ktorí vyslali tiesňové volanie.

Tento rok do Európskej únie cez Španielsko, Grécko, Cyprus, Taliansko a Maltu dorazilo asi 72-tisíc utečencov a migrantov, uvádza OSN.

Olaf Scholz Čítajte viac Nemecký kancelár žartoval o utečencoch. Je to hanba, vravia kritici
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #migranti