Orbán narazil. Za marenie rozšírenia NATO americké zbrane za 735 miliónov nedostane

Vplyvný americký senátor a predseda Výboru pre zahraničné veci James E. Risch zablokoval predaj amerických zbraní Maďarsku v hodnote 735 miliónov dolárov (681 miliónov eur). Dôvodom je maďarské marenie ratifikácie vstupu Švédska do NATO. S odvolaním sa na server 444.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

14.06.2023 14:21 , aktualizované: 19:25
James E. Risch. Foto:
Americký senátor James E. Risch hovorí počas tlačovej konferencie s republikánskymi zákonodarcami o vojne Ukrajine.
debata (346)

Maďarsko musí povoliť Švédsku vstup do NATO, ak chce balík zbraní vrátane 24 batérií raketometov HIMARS, viac ako sto rakiet a modulov spolu s náhradnými dielmi, uvádza sa vo vyhlásení Rischa pre denník The Washington Post.

Blinken: Mocná ruská armáda? Je iba druhá najsilnejšia na Ukrajine
Video

Podľa denníka je takéto rozhodnutie vo výbore pre zahraničné veci veľmi zriedkavé. V Spojených štátoch musia byť všetky veľké predaje zbraní schválené predsedom a vedúcimi členmi Výboru pre zahraničné veci Senátu a Snemovne reprezentantov.

Server pripomína, že Rischovo vyhlásenie prišlo po tom, čo generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v utorok v Bielom dome koordinoval stratégie pre júlový summit NATO v Litve.

Maďarské vládne zdroje označili avizované blokovanie predaja za „kamufláž“ a „politický bluf“. Maďarský rezort obrany uviedol, že takýto raketový systém nenakupuje.

„V predchádzajúcom vládnom cykle si príslušný vládny splnomocnenec vyžiadal informácie o raketových systémoch HIMARS s termínom do marca 2022. Z americkej strany neprišla žiadna odpoveď a ministerstvo tak považovalo vec za uzavretú. Rezort obrany nemá v úmysle nakupovať raketový systém HIMARS,“ cituje server z vyhlásenia maďarského ministerstva.

Turecko a Maďarsko ako jediné členské krajiny NATO doteraz neratifikovali žiadosť Švédska o členstvo. Fínsko sa oficiálne pripojilo k Aliancii v apríli.

Orbán Čítajte viac Investigatívny novinár: Orbán robí kroky proti Ukrajine. S Ruskom je tak mimo, že sa mu to môže vážne vypomstiť
346 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #NATO #vojna na Ukrajine