Maďarsko musí povoliť Švédsku vstup do NATO, ak chce balík zbraní vrátane 24 batérií raketometov HIMARS, viac ako sto rakiet a modulov spolu s náhradnými dielmi, uvádza sa vo vyhlásení Rischa pre denník The Washington Post.
Podľa denníka je takéto rozhodnutie vo výbore pre zahraničné veci veľmi zriedkavé. V Spojených štátoch musia byť všetky veľké predaje zbraní schválené predsedom a vedúcimi členmi Výboru pre zahraničné veci Senátu a Snemovne reprezentantov.
Server pripomína, že Rischovo vyhlásenie prišlo po tom, čo generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v utorok v Bielom dome koordinoval stratégie pre júlový summit NATO v Litve.
Maďarské vládne zdroje označili avizované blokovanie predaja za „kamufláž“ a „politický bluf“. Maďarský rezort obrany uviedol, že takýto raketový systém nenakupuje.
„V predchádzajúcom vládnom cykle si príslušný vládny splnomocnenec vyžiadal informácie o raketových systémoch HIMARS s termínom do marca 2022. Z americkej strany neprišla žiadna odpoveď a ministerstvo tak považovalo vec za uzavretú. Rezort obrany nemá v úmysle nakupovať raketový systém HIMARS,“ cituje server z vyhlásenia maďarského ministerstva.
Turecko a Maďarsko ako jediné členské krajiny NATO doteraz neratifikovali žiadosť Švédska o členstvo. Fínsko sa oficiálne pripojilo k Aliancii v apríli.
Čítajte viac Investigatívny novinár: Orbán robí kroky proti Ukrajine. S Ruskom je tak mimo, že sa mu to môže vážne vypomstiť