Rakúski spisovatelia požadujú zmenu hymny Burgenlandu

Skupina rakúskych spisovateľov zverejnila otvorený list, v ktorom požaduje zmenu hymny spolkovej krajiny Burgenland. Stalo sa tak po tom, ako sa zistilo, že autor jej hudby Peter Zauner bol aktívnym nacistom, informovala agentúra AFP.

15.06.2023 06:25
debata (4)

Touto iniciatívou sa obnovil spor, ktorý sa týka viac ako polovice spolkových krajín Rakúska. Ich hymny totiž napísali skladatelia alebo spisovatelia, ktorí aktívne podporovali nacistický režim, uvádza sa v danom liste.

Zauner bol členom nacistickej strany, tvrdia signatári. Podľa nich „by bolo veľkým, príkladným signálom“, keby vznikla nová hymna, „odrážajúca ducha a prácu dnešných generácií a umelcov, ktorí sa narodili a vyrastali v Burgenlande“.

Historik Herbert Brettl uviedol, že text hymny, ktorého autorom je Ernst Joseph Görlich, problematický nie je – len spojenie skladateľa Zaunera s nacistickým režimom. „Burgenland by sa mal zaoberať históriou,“ povedal.

Predmetná hymna sa nazýva „Mein Heimatvolk, mein Heimatland“ (Môj domovský ľud, moja vlasť) a vznikla v roku 1936.

Ako kontroverzné sa ukázali aj hymny Korutánska, Dolného Rakúska, Horného Rakúska a Salzburska, avšak dosiaľ nedošlo k úprave alebo nahradeniu žiadnej z nich.

Krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ), ktorá je v súčasnosti na čele prieskumov pred budúcoročnými voľbami a ktorú založili bývalí nacisti, je proti akejkoľvek zmene.

Tretia ríša anektovala Rakúsko – rodisko nacistického vodcu Adolfa Hitlera – v roku 1938. Rakúsko sa po anexii samo dlho považovalo za obeť. Mnohí Rakúšania však v tom čase tzv. anšlus, teda pripojenie Rakúska k hitlerovskému Nemecku, vítali.

Rakúsko sa až v uplynulých troch desaťročiach začalo vážne zaoberať svojou spoluúčasťou na nacistických zločinoch.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #nacizmus #Burgenland