Pavel: Keby bola Ukrajina členom aliancie, mala by najskúsenejšiu armádu v NATO

Členské štáty NATO by na nadchádzajúcom summite vo Vilniuse mali zaujať jasný postoj ohľadom možnosti povojnového vstupu Ukrajiny do aliancie. V dnes zverejnenom rozhovore so stanicou Rádio Slobodná Európa / Rádio Sloboda (RFE / RL) to povedal český prezident Petr Pavel. Členstvo Ukrajiny v Európskej únii a NATO vidí ako jedinú záruku stability regiónu.

15.06.2023 10:13
ČR prezident inaugurácia Pavel Foto: ,
Český prezident Petr Pavel
debata (103)

„Veľmi by som privítal jasné vyjadrenie o budúcom členstve Ukrajiny, keď sa skončí vojna. Je jasné, že prístupový proces nemôže začať, keď je krajina stále vo vojne s Ruskom, "povedal Pavel. "Pevne verím, že všetci lídri pochopia, že mať Ukrajinu na palube – ako v NATO, tak v EÚ – je pravdepodobne jedinou zárukou, ako zabezpečiť stabilitu v tomto regióne, ako posilniť NATO i EÚ a ako udržať Rusko a jeho agresívnu politiku na uzde,“ dodal český prezident.

Prvý úspech ofenzívy: Ukrajinci oslobodili obec Blahodatne
Video

Pavel ďalej uviedol, že členstvo Ukrajiny v NATO by malo prínos pre alianciu samotnú. Keby dnes bola Ukrajina členom aliancie, bola by podľa neho „nepochybne najskúsenejšou armádou v NATO“. Po technickej a procedurálnej stránke bude ukrajinská armáda veľmi skoro pripravená na členstvo, myslí si.

Ruská invázia na Ukrajinu bude kľúčovou témou júlového summitu aliancie v litovskom hlavnom meste. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg minulý týždeň povedal, že aliancia musí diskutovať o možnostiach, ako Ukrajine poskytnúť bezpečnostné záruky pre dobu po skončení ruskej vojny proti Ukrajine. Vstup Ukrajiny podporujú najmä štáty takzvaného východného krídla NATO, iné členské krajiny sa ohľadom vyhliadok Kyjeva vyjadrujú doteraz neurčite.

Ofenzíva pokračuje, Ukrajinci chvália britské tanky
Video

O ukrajinskej protiofenzíve z posledných dní bývalý náčelník generálneho štábu českej armády a predseda vojenského výboru NATO usudzuje, že ešte plne nezačala. Súčasné boje na juhu a východe krajiny, pri ktorých ukrajinská armáda dobyla niekoľko dedín, nazval prípravnými operáciami.

103 debata chyba
Viac na túto tému: #Petr Pavel #vojna na Ukrajine