Ukrajinská protiofenzíva naberá spád, hlavná skúška však ešte len príde

Ukrajinské protiofenzíva po týždni ťažkých bojov naberá spád. Najdôležitejšia skúška ale ukrajinských vojakov ešte len čaká, lebo sa stále nachádzajú pred hlavnými obrannými líniami ruských vojsk. Väčšina jednotiek pripravených na protiútok sa do bojov zatiaľ nezapojila. Vyplýva to z analýzy vojenskej situácie, ktorú publikovala agentúra Reuters.

15.06.2023 12:20
Systém Grad / Raketomet / Raketa / Paľba /... Foto:
Ukrajinský vojak strieľa z raketometu Grad na ruské pozície neďaleko mesta Bachmut v Doneckom regióne 13. júna 2023
debata (95)

Ukrajina minulý týždeň pri začatí hlavnej fázy dlho očakávanej operácie udrela v dvoch oblastiach pozdĺž juhovýchodného frontu a hlási sedem znovudobytých obcí, ale aj straty vrátane západných bojových vozidiel pechoty a tankov.

„Na oboch stranách dochádza k veľkému opotrebovaniu,“ povedal vedúci pracovník inštitútu FPRI Rob Lee. Je jedným z tých, ktorí na základe satelitných a fotografických dôkazov analyzujú straty na oboch stranách. „Riziko pre nich (Ukrajincov) spočíva v tom, že kým sa dostanú k (ruskej) obrannej línii, budú vojská príliš opotrebované a bude príliš ťažké dosiahnuť prelom a ten využiť,“ uviedol Lee.

Prvý úspech ofenzívy: Ukrajinci oslobodili obec Blahodatne

Video

Prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že západná technika, ako sú bojové tanky a obrnené vozidlá pechoty, by mala predovšetkým pomôcť chrániť životy ukrajinských vojakov.

Rusko pripravilo tisíce obranných pozícií od okraja západného Ruska až po okupovaný polostrov Krym, vrátane mínových polí, protitankových priekop, radov betónových zátaras – takzvaných dračích zubov – a tiež zákopov pre pechotu.

Obranné pozície, ktoré agentúra Reuters v apríli preverovala na základe satelitných snímok, sa sústreďujú predovšetkým na strategicky dôležitom juhu, kde by sa Kyjev mohol usilovať o prerušenie ruského pozemného mosta na Krym a rozdelenie ruských vojsk.

Vladimir Putin Čítajte viac Putin naznačil druhý pokus dobyť Kyjev. Vyžadovať si zrejme bude ďalšiu mobilizáciu

Väčšina síl stále čaká

Ukrajina, ktorá má väčšinu svojich síl pripravených na protiofenzívu stále v zálohe, môže sledovať, kam Moskva nasadí vojakov, aby posilnila svoje línie, a udrieť v zriedkavejšie chránených oblastiach, a to aj na východe, uviedli vojenskí analytici.

„Ukrajina má na výber,“ povedal Ben Barry, ktorý je vedúcim výskumníkom v oblasti pozemnej vojny v Medzinárodnom inštitúte pre strategické štúdiá (IISS). „Nemôže dosiahnuť strategické prekvapenie, ale bude sa sakramentsky snažiť dosiahnuť operačné a taktické prekvapenie. To bude zahŕňať utajovanie, maskovanie, klamanie, zavádzajúce informácie, čo vlani na jeseň pomerne úspešne použila.“

Príslušníci ukrajinskej jednotky protivzdušnej... Foto: SITA/AP, Andrew Kravchenko
UA Vojak / UA Armáda / Príslušníci ukrajinskej jednotky protivzdušnej obrany počas bojov proti ruskej armáde neďaleko Kyjeva

Podľa Leeho je cieľom stratégie Moskvy na juhu pravdepodobne maximalizovať ukrajinské straty skôr, ako sa ukrajinské sily dostanú k hlavnej ruskej obrannej línii vzdialenej asi desať až 15 kilometrov. „Nemá zmysel, aby (tam) bojovali na život a na smrť alebo riskovali obkľúčenie,“ povedal.

Najmenej polročné prípravy

Ukrajina sa na protiofenzívu pripravovala najmenej šesť mesiacov od chvíle, keď v novembri znova dobyla juhoukrajinský Cherson, v septembri rozsiahlu časť Charkovskej oblasti a v apríli vytlačila ruské sily z okolia Kyjeva.

Podľa analytikov armáda pre túto operáciu vytvorila 12 obrnených brigád, z ktorých deväť vycvičil a vyzbrojil Západ. Brigáda tradične predstavuje 3 500 až 4 000 vojakov.

Ofenzíva pokračuje, Ukrajinci chvália britské tanky
Video

Ukrajina uviedla, že vytvorila osem útočných brigád o sile 40-tisíc vojakov, ktoré vybralo ministerstvo vnútra. Poľský vojenský analytik Konrad Muzyka, ktorý vojnu pozorne sleduje, uviedol, že boli doteraz videné v boji na juhovýchode krajiny iba tri z 12 brigád.

Hlavné údery sa odohrali blízko Kyjevom kontrolovaného mesta Orichiv v Záporožskej oblasti a Velyka Novosilka v Doneckej oblasti, asi 80 kilometrov na východ odtiaľ. Tieto údery môžu naznačovať, že ukrajinskí generáli majú v hľadáčiku Tokmak, čo je okupované mesto v Záporožskej oblasti vzdialené asi 25 kilometrov od frontovej línie. O ďalších 50 kilometrov ďalej je mesto Melitopol. Obe mestá sú silne opevnené.

Máme takéto trofeje, pochválili sa Rusi
Video

Zastavil sa postup?

Neďaleko Veľkej Novosilky Ukrajina oslobodila štyri obce, uviedla v pondelok námestníčka ministra obrany Hanna Maljarová. Dve z obcí v utorok a stredu navštívili reportéri agentúry Reuters. Vojaci podľa Maljarovej postúpili až o 6,5 kilometra a obsadili 90 kilometrov štvorcových území pozdĺž 100 kilometrov dlhého úseku južnej frontovej línie. V stredu informovala Maljarová o ďalšom postupe o 300 až 350 metrov v rôznych oblastiach za posledných 24 hodín.

Ukrajinský vojak stojí pred budovou, ktorú... Foto: SITA/AP, Evgeniy Maloletka
Ukrajinský vojak / UA Vojak / Armáda / Cherson / Ukrajinský vojak stojí pred budovou, ktorú zničil ruský raketový útok v meste Cherson 15. júna 2023

„Spočiatku si viedli celkom dobre,“ povedal Muzyka. „Moja hlavná obava po piatich alebo šiestich dňoch tejto hlavnej fázy je, že sa zdá, že sa postup zastavil. Hybnosť, ktorú si vybudovali v prvých dňoch, je teraz v podstate preč a my nevieme, prečo to tak je.“

Maljarová tiež hlásila postup na krídlach východného mesta Bachmut, ktorého dobytie Rusko ohlásilo pred mesiacom. Vojenskí analytici považujú za nepravdepodobné, že by sa toto miesto stalo centrom hlavnej ukrajinskej ofenzívy.

Protiofenzívu komplikuje slabosť ukrajinského letectva. Kyjev už niekoľko mesiacov lobuje v západných štátoch za dodanie stíhačiek F-16, ale do ich nasadenia zostáva ešte najmenej niekoľko mesiacov.

Kyjev zaviedol informačné embargo s cieľom neohrozovať operácie svojich vojsk, čo sťažuje nezávislú analýzu situácie na bojisku. Ruský prezident Vladimir Putin označil doterajší útok Kyjeva za neúspech s veľkými stratami.

putin, mišutin Čítajte viac Ukrajinci obsadzujú dedinu za dedinou, ale Putin tvrdí: Kráčame od víťazstva k víťazstvu

Snímky zdieľané ruskými vojenskými blogermi ukazovali zničené alebo poškodené bojové vozidlá pechoty Bradley americkej výroby a tanky Leopard 2, čo mali byť hlavné prostriedky, ktoré Západ poskytol Kyjevu na protiofenzívu.

Muzyka odhadol, že Ukrajina mohla prísť až o 15 percent svojich vozidiel Bradley a niekoľko percent svojich leopardov. Je možné, že ukrajinské sily niektoré z týchto vozidiel získali späť a poslali na opravu.

Vojenský analytik Jack Watling pre think tank RUSI napísal, že je príliš skoro na to, aby sa dalo povedať, či ofenzíva bola úspešná, alebo nie. „Musíme sa zdržať predčasných vyhlásení o úspechu či neúspechu,“ uviedol.

95 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #ukrajinská protiofenzíva