Americká stopka zbraniam zabrala. Ratifikácia vstupu Švédska do NATO je po mesiacoch v maďarskom parlamente

V programe plenárneho rokovania maďarského Národného zhromaždenia sa objavila ratifikácia vstupu Švédska do Severoatlantickej aliancie. Upozornil na to server atv.hu.

15.06.2023 12:17
Rokovacia sála parlamentu v Budapešti, Maďarsko Foto: ,
Rokovacia sála maďarského parlamentu v Budapešti.
debata (56)

Návrh zákona o vyhlásení Protokolu o vstupe Švédska do NATO čaká už len na záverečné hlasovanie, keďže rozpravy k nemu boli ukončené na jar. Vtedy sa však v parlamente hlasovalo iba o vstupe Fínska do NATO, hlasovanie o pristúpení Švédska bolo odložené.

Parlament začne mimoriadnu schôdzu v piatok 16. júna, potom má dva týždne prestávku a ratifikácia vstupu Švédska do NATO tak bude možná až v júli, píše atv.hu.

Zriedkavé rozhodnutie senátora

Zdá sa, že včerajšie zablokovanie predaja amerických zbraní Maďarsku v hodnote 735 miliónov dolárov (681 miliónov eur) tak na Budapešť zabral. Obchod stopol vplyvný americký senátor a predseda Výboru pre zahraničné veci James E. Risch práve pre maďarské marenie ratifikácie vstupu Švédska do NATO. Podľa denníka The Washington Post išlo o veľmi zriedkavé rozhodnutie.

James E. Risch. Čítajte viac Orbán narazil. Za marenie rozšírenia NATO americké zbrane za 735 miliónov nedostane

Schválenie švédskeho vstupu do NATO sa v Maďarsku odkladá už takmer rok. O parlamentné hlasovanie v tejto záležitosti 11. apríla sa pokúsili opozičné strany Maďarská socialistická strana (MSZP), Demokratická koalícia (DK) a Momentum, avšak neuspeli.

Vstup Fínska do NATO maďarský parlament ratifikoval 27. marca. Americký prezident Joe Biden 4. apríla vstup Fínska privítal a súčasne apeloval na Turecko a Maďarsko, aby „bezodkladne“ pristúpili k ratifikácii vstupu Švédska.

BALTOPS 23: Nielen vo vzduchu. NATO cvičí na Rusko aj na mori
Video

Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács v apríli vyhlásil, že Švédsko neustále podkopáva vzájomné vzťahy a prejavuje nedostatok pozornosti a rešpektu.

Švédsko už „gesto“ urobilo

Premiér Viktor Orbán 23. mája v katarskej Dauhe vyhlásil, že politické vzťahy medzi Maďarskom a Švédskom sa musia zlepšiť, až potom bude Maďarsko ochotné schváliť žiadosť tejto severskej krajiny o členstvo v NATO.

Švédsko už „gesto“ urobilo, keď ako predsedajúca krajina Rady EÚ nezaradilo otázku vhodnosti maďarského predsedníctva v EÚ do programu rokovania Rady, poznamenal atv.hu.

ČR prezident inaugurácia Pavel Čítajte viac Pavel: Keby bola Ukrajina členom aliancie, mala by najskúsenejšiu armádu v NATO

Európsky parlament (EP) 1. júna uznesením vyjadril vážne obavy v súvislosti s vývojom v krajine vzhľadom na nadchádzajúce maďarské predsedníctvo v Rade EÚ v druhom polroku 2024.

56 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #USA #NATO #Švédsko #vojna na Ukrajine