Návrh zákona o vyhlásení Protokolu o vstupe Švédska do NATO čaká už len na záverečné hlasovanie, keďže rozpravy k nemu boli ukončené na jar. Vtedy sa však v parlamente hlasovalo iba o vstupe Fínska do NATO, hlasovanie o pristúpení Švédska bolo odložené.
Parlament začne mimoriadnu schôdzu v piatok 16. júna, potom má dva týždne prestávku a ratifikácia vstupu Švédska do NATO tak bude možná až v júli, píše atv.hu.
Zriedkavé rozhodnutie senátora
Zdá sa, že včerajšie zablokovanie predaja amerických zbraní Maďarsku v hodnote 735 miliónov dolárov (681 miliónov eur) tak na Budapešť zabral. Obchod stopol vplyvný americký senátor a predseda Výboru pre zahraničné veci James E. Risch práve pre maďarské marenie ratifikácie vstupu Švédska do NATO. Podľa denníka The Washington Post išlo o veľmi zriedkavé rozhodnutie.
Čítajte viac Orbán narazil. Za marenie rozšírenia NATO americké zbrane za 735 miliónov nedostaneSchválenie švédskeho vstupu do NATO sa v Maďarsku odkladá už takmer rok. O parlamentné hlasovanie v tejto záležitosti 11. apríla sa pokúsili opozičné strany Maďarská socialistická strana (MSZP), Demokratická koalícia (DK) a Momentum, avšak neuspeli.
Vstup Fínska do NATO maďarský parlament ratifikoval 27. marca. Americký prezident Joe Biden 4. apríla vstup Fínska privítal a súčasne apeloval na Turecko a Maďarsko, aby „bezodkladne“ pristúpili k ratifikácii vstupu Švédska.
Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács v apríli vyhlásil, že Švédsko neustále podkopáva vzájomné vzťahy a prejavuje nedostatok pozornosti a rešpektu.
Švédsko už „gesto“ urobilo
Premiér Viktor Orbán 23. mája v katarskej Dauhe vyhlásil, že politické vzťahy medzi Maďarskom a Švédskom sa musia zlepšiť, až potom bude Maďarsko ochotné schváliť žiadosť tejto severskej krajiny o členstvo v NATO.
Švédsko už „gesto“ urobilo, keď ako predsedajúca krajina Rady EÚ nezaradilo otázku vhodnosti maďarského predsedníctva v EÚ do programu rokovania Rady, poznamenal atv.hu.
Čítajte viac Pavel: Keby bola Ukrajina členom aliancie, mala by najskúsenejšiu armádu v NATOEurópsky parlament (EP) 1. júna uznesením vyjadril vážne obavy v súvislosti s vývojom v krajine vzhľadom na nadchádzajúce maďarské predsedníctvo v Rade EÚ v druhom polroku 2024.