Japonské ministerstvo obrany uviedlo, že rakety dopadli do japonskej výlučnej ekonomickej zóny (EEZ), nespôsobili ale žiadne škody. KĽDR rakety vyslala po tom, čo severokórejská armáda pohrozila bližšie neupresnenou reakciou na spoločné cvičenie juhokórejskej a americkej armády s ostrou paľbou blízko hranice oboch Kóreí.
Stupňovanie provokácií
„Tieto odpaly sú zjavným porušením niekoľkých rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN a ukazujú hrozbu, ktorú pre región, medzinárodný mier a bezpečnosť predstavujú programy zbraní hromadného ničenia a balistických rakiet KĽDR,“ citovala agentúra Reuters z vyhlásenia Washingtonu, Tokia a Soulu. Japonský premiér Fumio Kišida predtým novinárom povedal, že incident vníma ako „stupňovanie provokácií“ a že Japonsko odovzdalo Pchjongjangu „protestnú nótu“.
Čítajte viac Pred zrakmi Kima a jeho dcéry: KĽDR simulovala jadrový útok na susedaReuters upozornil, že KĽDR otestovala svoje rakety v deň, keď o severokórejských zbrojných programoch v Tokiu rokoval poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan so svojím japonským a juhokórejským náprotivkom. Zhodli sa, že budú úzko spolupracovať, aby prinútili Pchjongjang vzdať sa jadrových zbraní.
KĽDR už tento rok podľa agentúry AP odpálila okolo 30 rakiet, vlani ich bolo rekordných viac ako 70, vrátane medzikontinentálnych balistických striel schopných dosiahnuť americkú pevninu. Americkí a juhokórejskí predstavitelia aj preto varovali, že sa komunistická krajina môže pripravovať na prvý jadrový test od roku 2017.
Severná Kórea sa koncom mája tiež pokúsila vyslať do vesmíru špionážnu vojenskú družicu, pokus sa však skončil neúspechom.
Čítajte viac Japonsko sa chystá zostreliť akúkoľvek raketu KĽDR, ktorá naruší jeho územie