Porošenkov vybavovač, úplatky schovával v pohároch od uhoriek. Ukrajinský sudca dostal 10 rokov

Na Ukrajine poslali za mreže skorumpovaného sudcu Mykolu Čausa, ktorý dostal úplatok 150-tisíc dolárov. Odsúdili ho na desať rokov odňatia slobody za úplatkárstvo a jeho majetok skonfiškovali. Ešte predtým utiekol do Moldavska, odkiaľ ho ukrajinské orgány dostali naspäť. Ako referuje web Politico, Čaus sa môže do 30 dní odvolať.

15.06.2023 17:49
debata (5)

Bývalý sudca, ktorý v niekoľkých politických konaniach rozhodoval v prospech spojencov bývalého prezidenta Petra Porošenka, si vyslúžil súčasnú povesť po zatknutí v roku 2016. Vyšetro­vatelia vtedy zistili, že úplatky skrýval v nádobách na uhorky v záhrade svojej manželky a vo vlastnom aute. Čaus spočiatku tieto obvinenia poprel a povedal, že skryté peniaze si požičal na stavbu nového domu.

Vyšetrovatelia však uviedli, že Čaus žiadal úplatok od manželského páru, aby vyniesol miernejší rozsudok pre matku ženy, ktorá bola obvinená z nezákonného obchodu s liečivami. Čaus vyhlásil, že je nevinný a tvrdil, že ho pár dotlačil, aby vzal úplatok. Neskôr povedal, že prípad proti nemu bol politicky motivovaný.

sudca, kladivko, zákony Čítajte viac Tri milióny od oligarchu. Šéfa ukrajinského najvyššieho súdu pre korupciu odvolali

Aj keď ukrajinský parlament v roku 2016 povolil jeho zatknutie, Čaus využil imunitu a opustil krajinu, aby si našiel úkryt v Moldavsku. Hoci Ukrajina požiadala o Čausovo vydanie z Moldavska v roku 2017, trvalo štyri roky, kým ho konečne vypátrali.

Jeho právnik tvrdil, že v apríli 2021 sa k Čausovi dostali ozbrojení únoscovia a odviedli ho na neznáme miesto. Ukrajinskí predstavitelia ho napokon zatkli o niekoľko týždňov neskôr v júli 2021, keď prišiel do dediny vo Vinnyckej oblasti len v krátkych nohaviciach a tvrdil, že ušiel únoscom a chcel zavolať Ukrajinskú bezpečnostnú službu.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #Ukrajina