Putin povedal africkým lídrom, že ohľadom Ukrajiny je otvorený diskusii

Zástupcovia afrických krajín dnes predložili ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi svoj desaťbodový mierový plán, ktorý by mal prispieť k ukončeniu vojny na Ukrajine. Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vyhlásil, že Rusko základné postoje plánu zdieľa. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však uviedol, že africký mierový plán by bolo zložité realizovať. Putin podľa neho ale o plán prejavil záujem.

17.06.2023 18:28 , aktualizované: 21:30
putin Foto: ,
Vladimir Putin 23. mája 2023.
debata (168)

Delegácia vedená juhoafrickým prezidentom Cyrilom Ramaphosom sa s Putinom dnes zišla v Petrohrade, predtým rokovala v Kyjeve. Agentúra Reuters uviedla, že Putin po chvíli prerušil výroky afrických predstaviteľov a vypočítal im dôvody, prečo sú mnohé ich mierové návrhy chybné. Zopakoval pritom názor Moskvy, že vinu na rozpútaní konfliktu nesie Ukrajina a Západ.

Uviedol, že „Rusko je pripravené zvážiť akékoľvek africké návrhy pre urovnanie situácie na Ukrajine,“ Kyjev ale podľa neho rozhovory odmieta. „Sme otvorení konštruktívnemu dialógu so všetkými, ktorí si želajú mier založený na princípoch spravodlivosti a prihliadajú na legitímne záujmy zainteresovaných strán,“ vyhlásil podľa agentúry Reuters Putin.

Zničia pozemné ciele. Cvičenie Air Defender 23 posilnili Američania
Video

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok v Kyjeve africkým predstaviteľom povedal, že mierové rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou sú možné len v prípade, že Moskva z jeho krajiny stiahne svoje vojská. Pozastavil sa tiež nad tým, že africkí lídri po návšteve ukrajinskej metropoly zamieria do Ruska, ktoré rozpútalo voči Ukrajine vlani nevyprovokova­nú vojnu.

Má Putin dvojníkov? Posúďte sami

Ukrajinská tajná služba tvrdí, že šéf Kremľa Vladimir Putin má minimálne troch dvojníkov. Pozrite si ruského prezidenta na fotografiách. Nájdete nejaké rozdiely?

Fotogaléria
Vladimir Putin na snímke z roku 2004 s...
Putin s vtedajším americkým prezidentom...
+7Putin s opernou divou Annou Netrebko v roku 2008.

Jedným z dôležitých bodov rozhovorov afrických predstaviteľov bola aj dohoda umožňujúca bezpečný vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more. Mnoho štátov afrického kontinentu je na vývoze obilia a hnojív z Ruska a Ukrajiny závislých. Obilná dohoda bola naposledy predĺžená o dva mesiace v polovici mája. Možnosť ďalšieho predĺženia dnes hovorca Kremľa Peskov spochybnil. „Je ťažké predpovedať konečné rozhodnutie, ale podľa súčasného stavu táto dohoda nemá šancu,“ povedal denníku Izvestija.

Putin africkým predstaviteľom povedal, že podľa neho kríza na svetovom trhu s potravinami nie je dôsledkom konfliktu na Ukrajine, ale je spôsobená krokmi západných krajín. „Vývoz ukrajinského obilia na základe dohody, ktorá zabezpečuje jeho bezpečnú prepravu cez Čierne more, nepomáha riešiť problémy Afriky s vysokými cenami potravín, pretože len tri percentá tohto exportu sa dostali do najchudobnejších krajín,“ citovala agentúra Reuters Putina.

BALTOPS 23: Nielen vo vzduchu. NATO cvičí na Rusko aj na mori
Video

Africký plán tiež obsahuje výzvu na návrat všetkých detí z konfliktných oblastí na Ukrajine do svojich domovov. Putin k tomu povedal, že Rusko žiadnym ukrajinským deťom v návrate domov nebráni. „Odviezli sme ich z konfliktnej zóny a zachránili tak ich životy,“ vyhlásil.

Členmi africkej delegácie sú okrem prezidenta Juhoafrickej republiky aj zástupcovia Senegalu, Egypta, Zambie, Ugandy, Konžskej republiky a súostrovia Komory. Juhoafrický prezident Ramaphosa dnes v Petrohrade zdôraznil, že je načase ukončiť na Ukrajine boje, pretože škodí celému svetu. "Táto vojna nemôže trvať večne. Je v našom spoločnom záujme, aby skončila, pretože má negatívne následky pre africké a mnohé ďalšie krajiny po celom svete, "dodal.

Hovorca Kremľa Peskov uviedol, že Rusko a africké štáty budú v dialógu o konflikte na Ukrajine pokračovať.

168 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine