Povinná vojenská služba v Nemecku? Pistorius: Nemáme energiu, čas ani peniaze

Nemecký minister obrany Boris Pistorius sa nedomnieva, že by opätovné zavedenie povinnej vojenskej služby vyriešilo personálne problémy nemeckej armády v najbližších rokoch, informuje agentúra DPA.

18.06.2023 06:50
Pistorius Foto:
Boris Pistorius, nemecký minister obrany, hovorí so zástupcami médií pred bojovými vozidlami pechoty Puma počas svojej inauguračnej návštevy Bundeswehru vo výcvikovom priestore Altengrabow v nemeckom Moeckerne, štvrtok 26. januára 2023.
debata (1)

Obnovenie tejto povinnosti by nepomohlo dostatočne rýchlo, najmä preto, že by bolo spojené s energiou, časom a peniazmi. „Tieto tri veci práve teraz nemáme,“ povedal Pistorius v sobotu na podujatí pri príležitosti dňa otvorených dverí nemeckej armády.

Zdôraznil však, že počet ľudí, ktorých je potrebné získať pre službu v nemeckých ozbrojených silách (Bundeswehr), je veľký.

Takto sa chystala Luftwaffe na najväčšie letecké cvičenie NATO
Video

„Výzva spočíva v tom, predstaviť čoraz menším ročníkom atraktivitu tak, aby všetci pochopili, že Bundeswehr je skvelým zamestnávateľom,“ povedal Pistorius.

Bundeswehr bol v posledných desaťročiach vnímaný čoraz menej ako armáda krízovej intervencie v zahraničí, priblížil minister. „Súčasne sa zrušením povinnej vojenskej služby prerušilo spojenie s časťami spoločnosti. Kedysi sa hovorilo, že za každým druhým kuchynským stolom sedí odvedenec. Spojenie s rodinami a tým aj spoločnosťou tam teda bolo,“ doplnil Pistorius s tým, že Bundeswehr sa teraz musí znova viac dostať do popredia.

Povinná vojenská služba v Nemecku sa skončila v roku 2011.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #armáda