USA žiadajú Srbsko, aby okamžite a bezpodmienečne prepustilo zatknutých kosovských policajtov

Americké ministerstvo zahraničných vecí v sobotu vyčítalo Srbsku, že minulotýždňovým zatknutím troch kosovských policajtov vyvoláva napätie. Tiež žiada ich okamžité prepustenie, informovala agentúra AFP.

18.06.2023 08:37
Srbsko, Kosovo, policajti, Foto:
Srbsko tvrdí, že v stredu 14. januára 2023 na svojom území zadržalo troch kosovských policajtov. Podľa Prištiny však policajtov, ktorí patrili do jednotky pohraničnej stráže, uniesli krátko po tom, ako nadriadeným nahlásili vniknutie maskovaných ozbrojených mužov do oblasti, ktorú strážili.
debata (15)

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller Srbsko vyzval, aby okamžite a bezpodmienečne prepustilo trojicu príslušníkov pohraničnej stráže, ktorých srbské úrady zadržali 14. júna. „Ich zatknutie a pretrvávajúce zadržiavanie na základe falošných obvinení ešte zhoršuje už aj tak napätú situáciu,“ povedal.

Belehrad a Priština sa nezhodujú na mieste zatknutia týchto príslušníkov a navzájom sa obviňujú z nezákonného prekročenia hraníc. Policajti boli podľa kosovských úradov unesení z územia Kosova. Belehrad tvrdí, že nezákonne vstúpili na územie Srbska.

Kosovská vláda v stredu v reakcii na zatknutie nariadila zatvorenie hraníc pre srbské nákladné autá. Zákaz však v nasledujúcich dňoch zmiernila.

Srbský prezident Aleksandar Vučič zatknutie policajtov bagatelizoval a uviedol, že kosovský premiér Albin Kurti sa usiluje vyprovokovať vojnu, píše AFP.

Napätie medzi Belehradom a Prištinou vzrástlo od májového dosadenia etnických albánskych starostov v štyroch obciach na severe Kosova, ktoré sa uskutočnilo za asistencie kosovskej polície.

Starostovia boli zvolení v aprílových komunálnych voľbách, ktoré kosovskí Srbi bojkotovali.

Srbi, ktorí tvoria na severe Kosova väčšinu, nikdy neprijali vyhlásenie jeho nezávislosti od Srbska v roku 2008 a viac než dve desaťročia po povstaní kosovských Albáncov proti represívnej srbskej vláde stále považujú Belehrad za svoje hlavné mesto. Nezávislosť Kosova odmieta uznať aj samotné Srbsko.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Srbsko #Kosovo