Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller Srbsko vyzval, aby okamžite a bezpodmienečne prepustilo trojicu príslušníkov pohraničnej stráže, ktorých srbské úrady zadržali 14. júna. „Ich zatknutie a pretrvávajúce zadržiavanie na základe falošných obvinení ešte zhoršuje už aj tak napätú situáciu,“ povedal.
Belehrad a Priština sa nezhodujú na mieste zatknutia týchto príslušníkov a navzájom sa obviňujú z nezákonného prekročenia hraníc. Policajti boli podľa kosovských úradov unesení z územia Kosova. Belehrad tvrdí, že nezákonne vstúpili na územie Srbska.
Kosovská vláda v stredu v reakcii na zatknutie nariadila zatvorenie hraníc pre srbské nákladné autá. Zákaz však v nasledujúcich dňoch zmiernila.
Srbský prezident Aleksandar Vučič zatknutie policajtov bagatelizoval a uviedol, že kosovský premiér Albin Kurti sa usiluje vyprovokovať vojnu, píše AFP.
Napätie medzi Belehradom a Prištinou vzrástlo od májového dosadenia etnických albánskych starostov v štyroch obciach na severe Kosova, ktoré sa uskutočnilo za asistencie kosovskej polície.
Starostovia boli zvolení v aprílových komunálnych voľbách, ktoré kosovskí Srbi bojkotovali.
Srbi, ktorí tvoria na severe Kosova väčšinu, nikdy neprijali vyhlásenie jeho nezávislosti od Srbska v roku 2008 a viac než dve desaťročia po povstaní kosovských Albáncov proti represívnej srbskej vláde stále považujú Belehrad za svoje hlavné mesto. Nezávislosť Kosova odmieta uznať aj samotné Srbsko.