Ukrajinskú protiofenzívu brzdí ruská prevaha vo vzduchu

Ukrajinské sily podľa Kyjeva síce na viacerých miestach frontu postupujú, podľa amerického denníka The Wall Street Journal (WSJ) ale len s ťažkosťami čelia ruskej prevahe v letectve a delostrelectve. Ambiciózny plán Kyjeva znovu dobyť počas protiofenzívy územia okupované Ruskom naráža tiež na dobre pripravené obranné konštrukcie a mínové polia, píše denník.

18.06.2023 17:31
Su-35 / Stíhačka / Bojové lietadlo / Foto:
Ruské bojové stíhačky typu Su-35
debata (101)

Minulý týždeň Ukrajina ohlásila oslobodenie niekoľkých dedín na pomedzí Záporožskej a Doneckej oblasti na juhovýchode krajiny, v minulých dňoch ale správy o ďalších územných ziskoch neprichádzali. Až dnes ruská okupačná správa a ruskí internetoví komentátori informovali o dobytí dediny Pjatychatky v Záporožskej oblasti ukrajinskými silami. Túto pauzu si WSJ vykladá tak, že ukrajinské sily pozastavili ďalší postup, zatiaľ čo ukrajinské vedenie analyzuje rôzne možnosti, ako bez veľkých strát preraziť ruské obranné línie.

Ukrajina ich ešte nemá. No F-16 už dozerajú na Rusko
Video

Rusko využíva nielen svoju prevahu v letectve, ale aj limity ukrajinskej protivzdušnej obrany. Útočí tak na kolóny ukrajinských obrnencov, odráža ukrajinské útoky a ničí techniku dodanú Ukrajine zo Západu.

Na zasahovanie ukrajinských pozemných cieľov používajú ruské sily úspešne rakety s dlhým doletom odpaľované z bojových vrtuľníkov, podotýka americký denník s odvolaním sa na piatkovú analýzu britského ministerstva obrany. To si všimlo, že Rusko posilnilo počty bojových vrtuľníkov napríklad v okupovanom Berďansku, ktorý leží asi 100 kilometrov od frontovej línie na juhu Ukrajiny, a získalo dočasnú prevahu vo vzduchu na južnej Ukrajine.

Slováci budú mať vrtuľníky ako americkí mariňáci
Video
Putin nad mapou Čítajte viac Čo si Putin naozaj myslí o vojne? Pred domácimi priznáva, že mu ide o nové územia, tvrdí ruský politik

Rusko okrem toho pokračuje s útokmi bezpilotnými lietadlami a raketami na ukrajinské mestá, čím vyčerpáva ukrajinské zásoby drahej protileteckej munície a núti ukrajinské sily k rozmiestňovaniu systémov protivzdušnej obrany na miestach ďaleko od frontu.

Ukrajina opakovane svojich západných spojencov na ruskú vzdušnú prevahu upozorňovala a žiadala ich o poskytnutie moderných stíhačiek a systémov protivzdušnej obrany. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na začiatku tohto mesiaca v rozhovore s WSJ uviedol, že za súčasného nedostatku zbraní si Ukrajina musí vyberať medzi ochranou civilistov a vojakov. Povedal tiež, že bez efektívnej protivzdušnej obrany je akákoľvek protiofenzíva veľmi ťažká, ale že Ukrajina nemôže v očakávaní ďalších dodávok zbraní otáľať so začatím protiútoku ďalšie mesiace.

Nové stíhačky: boj o nadvládu v nebi sa začal
Video
Zdevastovaná Ukrajina a zničené mnohé osudy ľudí

Povojnová obnova Ukrajiny si bude vyžadovať veľké globálne finančné úsilie.

Fotogaléria
Pavel a Čaputová pricestovali na návštevu...
Zničená budova v meste Bachmut v Doneckej...
+12Chlapec sa hrá na preliezačkach pred zničenou...

Ukrajinskí predstavitelia však pri komentovaní postupu bojov nestrácajú pozitívny tón. "Ukrajina preberá iniciatívu. Rusko je v defenzíve, "cituje WSJ sobotňajšie vyhlásenie námestníka ukrajinského ministra obrany Volodymyra Havrylova.

Vo štvrtok ukrajinský brigádny generál Oleksij Hromov podľa agentúry Reuters oznámil oslobodenie siedmich obcí na pomedzí Doneckej a Záporožskej oblasti a dobytie 100 kilometrov štvorcových ukrajinského územia. Námestníčka ministerstva obrany Hanna Maljarová tiež upozorňuje na postup ukrajinských síl na krídlach pozdĺž Bachmutu, ktorého dobytie minulý mesiac oznámilo po mnohých mesiacoch bojov Rusko.

101 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine