Prigožin: Z vojenskej služby už prepustili 32-tisíc bývalých väzňov

Z ruských väzňov naverbovaných do vojenskej služby na Ukrajine sa podľa žoldnierskej Vagnerovej skupiny už 32-tisíc vrátilo domov. Svoju zmluvu a bojovú misiu splnili, uviedol v nedeľu šéf skupiny Jevgenij Prigožin. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

18.06.2023 19:34
Rusko Kaviareň Výbuch Bloger Pohreb Foto:
Zakladateľ ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin.
debata (61)

Ženy a aktivisti za ľudské práva predtým vyjadrovali znepokojenie nad tým, že toľko odsúdených zločincov vrátane vrahov a iných násilníkov dostane milosť a predčasne sa vrátia do ruskej spoločnosti. Niektorí už spáchali ďalšie vraždy.

Ofenzíva pokračuje, Ukrajinci chvália britské tanky
Video

Šéf vagnerovcov však tvrdí, že vojenská služba je aj veľkým resocializačným programom. V nedeľňajšom vyjadrení vyhlásil, že prepustení sa po návrate dopustili len 83 trestných činov, čo je podľa neho 80-krát menej v porovnaní s väzňami, ktorí s dostanú na slobodu po odpykaní si trestu.

Prigožin sa osobne podieľal na verbovaní delikventov vo väzniciach. Keď odsúdení podpísali zmluvu na vojenskú službu, dostali milosť od ruského prezidenta Vladimira Putina. Podmienkou bolo najmenej šesť mesiacov nasadenia v bojových operáciách na Ukrajine.

Rusi ovládajú Bachmut? Ukrajinské špeciálne jednotky sú stále v meste
Video

V marci Prigožin hovoril o 5000 bývalých väzňoch v radoch svojej súkromnej armády. Po dobytí východoukrajinského mesta Bachmut oznámil, že pri tamojších bojoch prišla Vagnerova skupina o 20.000 mužov vrátane 10.000 prepustených väzňov.

Podľa ľudskoprávnych aktivistov Rusko pokračuje v hromadnom nábore väzňov na vojenskú službu, pričom v súčasnosti takto postupuje najmä ministerstvo obrany.

61 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Jevgenij Prigožin #Vagnerova skupina