V Rusku sa začal nový proces s Navaľným. Vo väzení môže zostať celé desaťročia

Pred ruským súdom sa v pondelok začal ďalší súdny proces s väzneným ruským opozičným vodcom Alexejom Navaľný, ktorý tentokrát čelí obvineniam z extrémizmu. V prípade usvedčenia môže zostať za mrežami aj celé desaťročia, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

19.06.2023 12:42 , aktualizované: 14:21
navaľný Foto:
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj sa na televíznej obrazovke objavuje vo videu, ktoré poskytla ruská federálna väzenská služba v súdnej sieni Basmannyho súdu v Moskve 26. apríla 2023.
debata (28)

Novinárom, ktorí sa v pondelok dostavili na pojednávanie s väzneným ruským opozičným vodcom Alexejom Navaľným, nebol umožnený vstup do súdnej siene. Pojednávanie najprv sledovali prostredníctvom videoprenosu v inej budove, neskôr bol aj ten prerušený. Na svojom webe o tom informovala britská stanica Sky News.

Proces prebieha vo väznici s najprísnejším stupňom stráženia v Melechove vo Vladimírskej oblasti, zhruba 250 kilometrov východne od Moskvy. Navaľnyj – úhlavný nepriateľ Kremľa – si v tejto väznici odpykáva deväťročný trest za údajný podvod a pohŕdanie súdom.

V súvislosti s prístupom k novinárom sa v ruských exilových médiách objavili špekulácie, že súdny proces s Navaľným bude úplne neverejný. Podľa dostupných informácií sa celá situácia vyjasní zrejme až v utorok.

Navaľného obhajoba nástojí, aby pojednávanie bolo verejné. Advokátka Oľga Michajlovová zdôraznila, že kauza sa netýka žiadneho štátneho tajomstva a dôvody na vylúčenie verejnosti pre to neexistujú.

Navaľného (47), ktorý verejne odhaľoval korupciu na vysokých miestach a organizoval masové protesty proti Kremľu, zatkli ešte v januári 2021. Stalo sa tak krátko po jeho návrate do Moskvy z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou, z ktorej obvinil Kremeľ.

Proti Navaľnému boli vznesené nové obvinenia podľa siedmich článkov trestného zákonníka. Najzávažnejším z nich je vytvorenie extrémistickej organizácie. Ruské orgány za ňu považujú Navaľným založenú nadáciu Fond boja proti korupcii (FBK) a sieť jeho štábov v regiónoch.

V novom prípade je Navaľnyj obvinený aj z výziev na extrémizmus, z financovania extrémistických aktivít, zo zapojenia neplnoletých osôb do nebezpečných činov, z rehabilitácie nacizmu a zo založenia mimovládnej organizácie zasahujúcej do práv občanov.

navaľný Čítajte viac Navaľnyj dostal takmer 4000-stranový spis o zločinoch, ktoré spáchal vo väzení

Samotný Navaľnyj označil nové obvinenia za „absurdné“ a upozornil, že v prípade usvedčenia mu hrozí ďalších 30 rokov väzenia.

Navaľnyj okrem toho čelí aj obžalobe z terorizmu. Tú bude prerokúvať vojenský súd, ktorý mu môže vymerať aj doživotný trest, píše AFP.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Alexej Navaľnyj