Ukrajinská protiofenzíva čelí ťažkostiam vinou ruskej vzdušnej a delostreleckej prevahy. Ukrajinskí vojaci narazili na husté mínové polia a dobre pripravenú obranu, čo ich generálov prinútilo pozastaviť postup a prehodnotiť stratégiu.
Rusko využilo svoju vzdušnú prevahu a obmedzenú protivzdušnú obranu Ukrajiny, pričom pomocou útočných vrtuľníkov a rakiet dlhého doletu zasiahlo ukrajinské obrnené kolóny a zastavilo ich útoky, informoval denník Wall Street Journal. Okrem toho Rusko pokračuje v útokoch dronmi a raketami na ukrajinské mestá, čím vyčerpáva ukrajinské zásoby drahej protilietadlovej munície a núti ukrajinské sily rozmiestňovať systémy protivzdušnej obrany na miestach ďaleko od frontovej línie.
Britská vojenská rozviedka upozorňuje, že Rusko nasadilo ďalšie útočné vrtuľníky; v okupovanom Berdiansku, ktorý leží na juhu Ukrajiny asi sto kilometrov od frontovej línie, ich napríklad pribudlo viac než dvadsať, čím Moskva ďalej zvýšila svoj potenciál vzdušnej sily v regióne.
Ukrajinskí predstavitelia zostávajú optimistickí a tvrdia, že ich sily dosiahli pokrok na viacerých úsekoch východného i južného frontu. Zatiaľ však nepredstavujú priamu hrozbu pre hlavné obranné línie Ruska. Kyjev si uvedomuje, že Rusko má vzdušnú a delostreleckú prevahu, naliehavo preto žiada západných spojencov o ďalšie dodávky bojových lietadiel i ďalekonosného delostrelectva na zneškodnenie ruských muničných skladov a logistických centier.
Kyjev naďalej dúfa, že mu západní spojenci dodajú americké stíhačky F-16. Akékoľvek dodávky stíhačiek na Ukrajinu treťou krajinou musí schváliť Washington, ktorý sa ich napadnutej krajine zatiaľ zdráha poskytnúť. USA však podľa denníka Financial Times signalizovali, že nakoniec umožnia poslať stíhačky F-16 na Ukrajinu.
Koľko by ich Ukrajina potrebovala na získanie prevahy nad nepriateľom? Brigádny generál Serhij Holubcov, náčelník ukrajinských vzdušných síl, svoje predstavy prezradil denníku Ukrajinská pravda. „Ak si uvedomíme, že proti nám stojí zoskupenie, povedzme, 50 letiek a 39 letísk, z ktorých plnia úlohy, samozrejme, že by sme chceli viac. Ale ak to budú aspoň tri alebo štyri letky, myslím si, že v jednotlivých smeroch budeme schopní získať vzdušnú prevahu a prinútiť nepriateľa, aby sa vzdal úderov, ktoré teraz vykonáva v určitom pásme obrany,“ povedal brigádny generál.
Na ilustráciu: každá letka má 9 až 16 lietadiel v závislosti od bojových úloh.
Penzionovaný plukovník ukrajinských vzdušných síl Roman Svitan si myslí, že už dodanie 40–50 lietadiel na Ukrajinu by mohlo zvrátiť priebeh vojny.
„Teraz majú ukrajinské vzdušné sily len staré sovietske stíhačky Mig-29 a Su-27. Sú opotrebované, je nedostatok náhradných dielov. Prakticky pre ne už nie sú žiadne rakety. Preto sa ukrajinské letectvo používa len sporadicky – nemôže bojovať s modernými ruskými stíhačkami a podporovať pozemné sily,“ povedal Svitan pre telegramový kanál Možem objasniť.
Podľa Svitana by stíhačky F-16 boli schopné zásadne zmeniť situáciu – podobne, ako to dokázali americké raketomety HIMARS na zemi v lete minulého roka.
„Americké stíhačky úplne ochránia ukrajinské nebo pred ruským letectvom, budú môcť zostreľovať aj riadené strely. Letecká podpora F-16 urobí akúkoľvek ofenzívu mnohonásobne silnejšou a účinnejšou. Môžu zasiahnuť vojenskú techniku na bojisku, ako aj veliteľské stanovištia a sklady za nepriateľskými líniami,“ vysvetľuje plukovník vo výslužbe. „Ak Ukrajina v budúcnosti dostane 200 stíhačiek, každá nová ruská agresia proti nej bude vopred odsúdená na neúspech,“ uzatvára expert.

Tak skoro to však nebude. A aj objemy budú určite skromnejšie. Niektoré európske krajiny, ktoré sľúbili Kyjevu dodať lietadlá F-16, už cvičia ukrajinských letcov, ale s dodaním rátajú až na jeseň, čiže po letnej protiofenzíve.
Mark Milley, šéf Zboru náčelníkov štábov Ozbrojených síl USA, argumentuje, že otázka lietadiel F-16 pre Ukrajinu je v súčasnosti menej dôležitá ako posilnenie protivzdušnej obrany. „Ide o najlepší a najrýchlejší spôsob, ako zbaviť Rusko vzdušnej prevahy,“ citoval amerického generála spravodajský portál Strana.ua.
Ako príklad Milley uviedol, že desať lietadiel F-16 stojí miliardu dolárov a náklady na údržbu ďalšiu miliardu. „Takže hovoríme o dvoch miliardách dolárov za desať lietadiel. Rusi majú tisíce stíhačiek štvrtej a piatej generácie. Čiže ak chcete konkurovať Rusku vo vzduchu, budete potrebovať značný počet stíhačiek štvrtej a piatej generácie,“ povedal.
Americký generál pripustil, že „stíhačky F-16 budú mať v budúcnosti na Ukrajine svoju úlohu“. " Ale vytvorenie vzdušných síl potrebnej veľkosti a rozsahu si vyžiada značný čas," dodal.