Záplavy po Kachovke zdevastovali ekosystémy, Dneper je plný olejov a ropy

Zničenie Kachovskej priehrady na juhu Ukrajiny je najhoršou ekologickou katastrofou počas ruskej invázie na Ukrajinu a následné záplavy nenávratne zničili niektoré ekosystémy, uviedol dnes podľa agentúry Reuters ukrajinský minister životného prostredia Ruslan Strilec.

20.06.2023 20:45
kachovka Foto: ,
Mŕtve ryby pokrývajú dno vyschnutej priehrady Kachovka po katastrofálnom zničení priehrady pri Chersone na Ukrajine.
debata (29)

Minister tiež varoval, že odtrhnuté míny môžu doputovať aj k čiernomorským brehom ďalších štátov. Šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak zároveň uviedol, že do Dnepra sa dostalo zhruba 150 ton olejov a ropy.

„Sú veci, ktoré nikdy nepôjde obnoviť. Ide o ekosystémy, ktoré voda odniesla do Čierneho mora,“ povedal Strilec ministrom životného prostredia krajín Európskej únie, ku ktorých rokovaniu sa na diaľku pripojil.

Rusi sa skoro v Kachovke utopili. Ukrajinci ich museli zachrániť
Video

Predtým ukrajinské médiá informovali napríklad o devastácii Nižnodneprovského národného parku v delte Dnepra, ktorý zahŕňal lužné lesy, lúky, mokrade aj stepi s rozmanitou flórou i faunou. Podľa serveru Fakty.ua v parku uhynuli stovky cicavcov, ako sú vydry alebo bobry, a skaze podľahlo aj všetko potomstvo hniezdiacich vtákov vrátane pelikánov.

Európa nájde na svojich plážach ruské míny

Strilec upozornil, že katastrofické následky sa netýkajú iba Ukrajiny. „Európa nájde na svojich plážach ruské míny,“ citovala ho agentúra Reuters. Pobrežie Čierneho mora majú okrem Ukrajiny a Ruska aj Rumunsko, Bulharsko, Turecko a Gruzínsko.

Krymský most Čítajte viac Odrezali Rusi vlastných od vody? Po zničení Kachovky takmer vyschol Severokrymský kanál

Záplavy spôsobené zničením obrej Kachovskej priehrady si na oboch brehoch rieky Dneper vyžiadali najmenej 50 obetí na životoch, ďalších ľudí pripravili o domovy a zničili poľnohospodársku pôdu. Ukrajinský minister tiež uviedol, že povodne pripravili milión ľudí o pitnú vodu. Zo zničenia priehrady, ktorej hrádza sa pretrhla v noci na 6. júna, sa vzájomne obvinili Ukrajina aj Rusko, priehrada ale bola po mesiace okupovaná ruskými silami.

Pred a po. Zaplavené oblasti po zničení Kachovskej priehrady
Video

Na katastrofické dôsledky pre životné prostredie dnes na telegrame upozornil aj šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Jermak. Ten okrem iného uviedol, že samotná Kachovská priehrada je pokrytá uhynutými rybami a že na tureckých a bulharských brehoch sa vyplavujú mŕtve delfíny od ukrajinských brehov.

29 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #ekologická katastrofa #Kachovská priehrada