Minister tiež varoval, že odtrhnuté míny môžu doputovať aj k čiernomorským brehom ďalších štátov. Šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak zároveň uviedol, že do Dnepra sa dostalo zhruba 150 ton olejov a ropy.
„Sú veci, ktoré nikdy nepôjde obnoviť. Ide o ekosystémy, ktoré voda odniesla do Čierneho mora,“ povedal Strilec ministrom životného prostredia krajín Európskej únie, ku ktorých rokovaniu sa na diaľku pripojil.
Predtým ukrajinské médiá informovali napríklad o devastácii Nižnodneprovského národného parku v delte Dnepra, ktorý zahŕňal lužné lesy, lúky, mokrade aj stepi s rozmanitou flórou i faunou. Podľa serveru Fakty.ua v parku uhynuli stovky cicavcov, ako sú vydry alebo bobry, a skaze podľahlo aj všetko potomstvo hniezdiacich vtákov vrátane pelikánov.
Európa nájde na svojich plážach ruské míny
Strilec upozornil, že katastrofické následky sa netýkajú iba Ukrajiny. „Európa nájde na svojich plážach ruské míny,“ citovala ho agentúra Reuters. Pobrežie Čierneho mora majú okrem Ukrajiny a Ruska aj Rumunsko, Bulharsko, Turecko a Gruzínsko.
Čítajte viac Odrezali Rusi vlastných od vody? Po zničení Kachovky takmer vyschol Severokrymský kanálZáplavy spôsobené zničením obrej Kachovskej priehrady si na oboch brehoch rieky Dneper vyžiadali najmenej 50 obetí na životoch, ďalších ľudí pripravili o domovy a zničili poľnohospodársku pôdu. Ukrajinský minister tiež uviedol, že povodne pripravili milión ľudí o pitnú vodu. Zo zničenia priehrady, ktorej hrádza sa pretrhla v noci na 6. júna, sa vzájomne obvinili Ukrajina aj Rusko, priehrada ale bola po mesiace okupovaná ruskými silami.
Na katastrofické dôsledky pre životné prostredie dnes na telegrame upozornil aj šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Jermak. Ten okrem iného uviedol, že samotná Kachovská priehrada je pokrytá uhynutými rybami a že na tureckých a bulharských brehoch sa vyplavujú mŕtve delfíny od ukrajinských brehov.