Ukrajinskí pohraničníci vyslali na Bielorusov útočné drony. Namiesto výbušnín boli naložené zemiakmi

Ukrajinská pohraničná stráž si vystrelila zo svojich kolegov v Bielorusku a poslali na druhú stranu hranice drony, ktoré namiesto výbušnín niesli zemiaky. Informovala o tom agentúra Unian. Bielorusko podporuje Rusko pri jeho invázii na Ukrajinu.

21.06.2023 10:42
Rusko, Ukrajina, vojna, Bachmut, vojenský konflikt Foto: ,
Ukrajinskí vojaci, ktorí ovládajú drony.
debata (78)

„Neďaleko nás sú priatelia, ktorí majú radi zemiaky,“ odpovedal ukrajinský pohraničník v programe Desať hlúpych otázok pre pohraničníka na youtubovom kanáli ISLND TV. Drony naložené zemiakmi Ukrajinci poslali na bieloruskú stranu hranice. Pohraničník povedal, že od Bielorusov očakávali výrazy vďaky, ale oni sa vraj namiesto toho rozutekali v strachu pred skutočným útokom.

Zničili bieloruskí partizáni ruské sledovacie lietadlo?
Video
Asociácia bezpečnostných síl Bieloruska (BYPOL) potvrdila, že na vojenskom letisku Mačuliščy pri Minsku sa jej podarilo dromi poškodiť lietadlo A-50. Stroj funguje ako lietajúce stredisko velenia kontroly. Rusi ho využívali v agresii proti Ukrajine. Video: Ruské ministerstvo obrany.

Unian pripomína, že 9. mája, keď si Rusko alebo Bielorusko pripomínajú víťazstvo v druhej svetovej vojne nad nacistickým Nemeckom, sa na ukrajinskej strane hranice s Bieloruskom objavili billboardy s nápisom „Spolu sme porazili fašizmus, spolu porazíme rašizmus“. Na niektorých úsekoch hranice púšťali ukrajinskú hymnu. Za rašizmus Ukrajina oficiálne označuje štátnu ideológiu Ruska.

Inokedy zase ukrajinskí pohraničníci spustili sirény oznamujúce protiletecký poplach alebo vyvesovali bielo-červeno-biele vlajky nezávislej Bieloruskej ľudovej republiky z rokov 1918 až 1919, ktoré používa aj bieloruská opozícia.

Generál Zalužnyj: Vyhubíme nepriateľov, zoberieme si, čo je naše
Video
Zdroj: Ukrajinské ozbrojené sily

V marci sa podľa bieloruských médií tamojší pohraničníci sťažovali na to, že ich Ukrajinci urážajú a zastrašujú. Na strom v lese zavesili figurínu v ruskej uniforme a dali jej meno Valera. Predstavovala vraj ruského vojaka zabitého pri Kyjeve.

Bielorusko sa síce priamo na ruskej invázii na Ukrajinu nepodieľa, ale ruská armáda z jeho územia podniká útoky proti cieľom v susednej krajine. Rusko navyše v Bielorusku rozmiestňuje taktické jadrové zbrane.

78 debata chyba
Viac na túto tému: #Bielorusi #vojna na Ukrajine #Rusko a Bielorusko #vojenské drony