Financial Times: Čaputová znervóznila západnych spojencov

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová svojim rozhodnutím nekandidovať znervóznila západných spojencov. Takto hodnotí britský denník Financial Times oznámenie hlavy štátu, že sa nebude uchádzať o znovuzvolenie.

21.06.2023 10:48
Zuzana Čaputová, oznámenie, kandidatúra,... Foto: ,
Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že v nadchádzajúcich prezidentských voľbách už nebude kandidovať.
debata (200)

„Rozhodnutie Zuzany Čaputovej prichádza v čase, keď sa ukazuje, že strana s priateľským postojom k Moskve je favoritom predčasných volieb,“ napísali známe noviny o tom, že Smer Roberta Fica vedie v prieskumoch.

Podľa denníka by bol Ficov návrat v slovenských voľbách ďalšou výzvou pre jednotu NATO a EÚ v otázke Ukrajiny, lebo by mohol podporiť skeptickejší pohľad Maďarska na sankcie proti Rusku.

„Utorkové vyhlásenie Čaputovej pravdepodobne ešte viac znervózni západných spojencov, ktorí vkladali nádeje do jej prezidentského úradu, že pomôže stabilizovať domácu politiku,“ uviedol Financial Times.

Čaputová nebude opäť kandidovať
Video
Zdroj: TV Pravda

„Reprezentovala liberálnu časť regiónu, nielen Slovensko, a teraz sa z osobných dôvodov rozhodla nekandidovať v boji, o ktorom sa zdalo, že môže byt pre ňu veľmi priaznivý. Z dlhodobého hľadiska nie som spokojný, ale z krátkodobého hľadiska by sa mohla správať rozhodnejšie v povolebnej situácii, pretože už nebude musieť brat do úvahy želania nejakých špecifických voličov,“ povedal pre Financial Times slovenský analytik Milan Nič z Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy.

Zuzana Čaputová, oznámenie, kandidatúra, prezidentské voľby Čítajte viac Čaputová bola nádejou, no limitoval ju parlament. Smer a OĽaNO to budú interpretovať ako svoje víťazstvo
200 debata chyba
Viac na túto tému: #Zuzana Čaputová