Ukrajinci zvádzajú ťažké boje na juhu. Rusi sa opevňujú v tyle až na Kryme

Ukrajinské sily podnikli protiofenzívne operácie na najmenej dvoch miestach frontu, uviedol v analýze situácie na bojisku americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Ukrajinský generálny štáb uvádza, že najtvrdšie boje na stovky kilometrov dlhé frontové línie sa stále odohrávajú pri Bachmute či Lymane, kde ruské jednotky sústredia svoje najväčšie úsilie. Podľa Londýna sa Rusko pripravuje na ukrajinské útoky hlboko v tyle, na anektovanom Krymskom polostrove.

21.06.2023 12:00
Rusko, Ukrajina, vojna, delostrelectvo Foto: ,
Ukrajinské samohybné delostrelectvo strieľa na ruské pozície v Doneckej oblasti, 20. júna 2023.
debata (31)

Ukrajinské sily sa podľa ISW, ktorý sa odvoláva na ukrajinský generálny štáb, sústredili na úsek frontu medzi Záporožskou a Doneckou oblasťou a západe Záporožskej oblasti. O bojoch v tejto oblasti hovorilo aj ruské ministerstvo obrany, podľa ktorého ruské jednotky v oblasti odrazili ukrajinské útoky.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu svoju ofenzívu sústredilo podobne ako v predchádzajúcich týždňoch najmä na Lyman, Bachmut, Avdijivku a Marjinku v Doneckej oblasti, kde „pokračujú ťažké boje“. Za uplynulý deň sa jednotky oboch krajín pri týchto mestách stretli 40-krát, uvádza ukrajinské velenie.

Postup ukrajinská armáda dosiahla v smere na mestá Melitopol a Berďansk, ktorá leží na juhu okupovanej časti Záporožskej oblasti, uviedol dnes na telegrame hovorca ukrajinského generálneho štábu Andrij Kovalev. „Čiastočný úspech“ podľa neho ukrajinské jednotky dosiahli na fronte pri mestách Orichiv a Velyka Novosilka, kde v menších obciach upevňujú pri postupe na juh svoje pozície.

Čo odkazuje ukrajinský vojak Rusom?
Video
Je to momentálne najkrvavejšia bitka ruskej vojny proti Ukrajine. Tí, čo sú jej súčasťou, hovoria o pekle na Zemi. Pri meste Bachmut sa bojuje o každý meter územia. Ale ani jeden z nich nedostanú ruskí okupanti zadarmo.

O útokoch v smere na Melitopol a Berďansk dnes dopoludnia na telegram písala aj námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Majlarová, ukrajinskí vojaci tam podľa nej dosiahli čiastkové úspechy. Rozsiahlej ofenzíve Ruska sa ale bránia Ukrajinci na východe v smere na Bachmut a Lyman.

„Východ zostáva hlavným smerom nepriateľskej ofenzívy. Cieľom je dosiahnuť hranice Doneckej a Luhanskej oblasti,“ napísala Majlarová s tým, že pri Bachmute situácia zostáva nemenná.

Moskva ukázala tieto zábery z protiofenzívy
Video
Zdroj: MO RF

S hodnotením, že intenzívne boje sa teraz týkajú najmä viacerých sektorov na juhu Ukrajiny, v dnešnom hlásení súhlasí aj britská vojenská rozviedka. Rusko sa podľa nej však v posledných týždňoch opevňuje v tylke, konkrétne stavia obranné línie až na okupovanom Krymskom polostrove.

„To zahŕňa rozsiahle pásmo obrany s dĺžkou deväť kilometrov, 3,5 kilometra severne od mesta Armjansk, na úzkom pozemnom moste spájajúcom Krym s Chersonskou oblasťou,“ píše Londýn na twitteri, pričom príspevok doplnil satelitnými snímkami.

„Prepracovaná obrana podčiarkuje hodnotenie ruského velenia, podľa ktorého sú ukrajinské sily schopné na Krym priamo zaútočiť,“ uvádza rozviedka.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #Krym #ukrajinská armáda #vojna na Ukrajine