Putin: Rusko čoskoro nasadí do výzbroje balistické rakety Sarmat. Unesú jadrové hlavice

Rusko čoskoro nasadí do výzbroje balistické rakety Sarmat, ktoré môžu niesť jadrové hlavice. Podľa agentúry TASS to povedal ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí s absolventmi vojenských univerzít, na ktorom sa zúčastnil aj minister obrany Sergej Šojgu. Ten uviedol, že ruská armáda urobí všetko preto, aby posilnila zvrchovanosť a bezpečnosť svojej krajiny.

21.06.2023 15:24
Rusko raketa Sarmat test Foto:
Na videosnímke Skúška medzikontinentálnej balistickej rakety novej generácie typu Sarmat v kozmodróme Pleseck v Archangeľskej oblasti asi 800 kilometrov severne od Moskvy v stredu 20. apríla 2022.
debata (70)

„V blízkej dobe budú prvé odpaľovacie zariadenia komplexu Sarmat s novou raketou zaradené do výzbroje,“ povedal Putin absolventom a zdôraznil, ako je pre Rusko významná jadrová triáda – výzbroj schopná viesť úder zo zeme, zo vzduchu i z mora.

Test ruskej rakety Sarmat
Video
Zdroj: TV Pravda

Raketa RS-28 Sarmat na tekutý pohon, ktorá má prezývku Satan 2, má 35 metrov a dolet 18-tisíc kilometrov. Je schopná uniesť prinajmenšom 10 hlavíc, ktoré môžu byť aj jadrové, pričom ich každú možno namieriť na iný cieľ. Tiež je schopná uniesť spomenutý hypersonický klzák Avangard. Strely mali nasadiť už minulý rok.

Raketu Sarmat Rusko prvýkrát odhalilo v roku 2018. Podľa ruských médií má dolet okolo 18.000 kilometrov a je schopná niesť niekoľko jadrových hlavíc. Každá môže byť namierená na iný cieľ. Nahradiť má raketu R-36M Vojevoda.

K absolventom prehovoril aj Šojgu, ktorý obvinil „kolektívny Západ“, že proti Rusku vedie „skutočnú vojnu“, kedy sú v susedných štátoch Ruska vyprovokované vojenské konflikty a nepokoje.

Putin Čítajte aj Putin hrozí posilňovaním ruského jadrového arzenálu

Rusko vlani vo februári začalo inváziu na Ukrajinu. Napadnutá krajina sa odvtedy agresii bráni za finančnej i materiálnej vojenskej pomoci západných krajín.

70 debata chyba
Viac na túto tému: #Šojgu #Vladimir Putin #balistické rakety #vojna na Ukrajine #Sarmat