Girkin: Rusko už nemá šancu vyhrať, Putin trpí bludmi

Rusko nemá šancu vo vojne na Ukrajine zvíťaziť, vyhlásil bývalý veliteľ proruských separatistov na Donbase Igor Girkin, ktorý stojí na čele nacionalistického Klubu rozhnevaných vlastencov. Prezident Vladimir Putin a najvyššie vedenie krajiny podľa neho trpia bludmi a klamnými predstavami. Pritom Rusko stratilo na fronte všetku iniciatívu.

21.06.2023 15:38
debata (374)

„Vrchný veliteľ našich síl vo vojne s Ukrajinou nezvíťazí. Nech už naša armáda v tejto vojne dosiahne akékoľvek úspechy, s doterajším prístupom vedenia našej krajiny v nej prehráme,“ vyhlásil Girkin.

Útok dronmi na ruskú loď Ivan Churs
Video

Zatiaľ čo ešte pred rokom podľa neho iniciatíva patrila výhradne ruským silám, teraz už to tak nie je, všimol si idnes.cz. „Čo vidíme tento rok v júni na bojisku? Odišli sme z Chersonu, Izjuma, Kupjanska,“ vymenoval.

„Prezident sa chváli tým, že sme nepriateľovi počas pár dní zničili 140 až 180 tankov. Ale iba omieľa to, čo mu povie armáda. Vôbec nerozumie tomu, čo hovorí. Prezident v živote nevidel tank inde ako na prehliadke,“ pustil sa Girkin do šéfa Kremľa.

Prvý úspech ofenzívy: Ukrajinci oslobodili obec Blahodatne
Video

„Čo je zlé s jeho hlavou? Nespráva sa ani ako starý muž, skôr ako dieťa,“ kritizoval sedemdesiatročného Putina. „Je totálne neprofesionálny. V najvyššom vedení Ruskej federácie sedia nevzdelaní kádri. Nemáme šancu, aby sme v tejto vojne zvíťazili,“ povedal Girkin.

Kremeľ, Moskva, Čítajte viac Klub nahnevaných vlastencov chce zachrániť Rusko

52-ročný Girkin, tiež známy ako Igor Strelkov, je zanietený nacionalista a bývalý príslušník ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktorý v roku 2014 pomáhal Rusku anektovať Krymský polostrov od Ukrajiny a potom organizovať proruské milície na jej východe. Jeho meno sa od začiatku vojny pravidelne objavuje v médiách v rámci kritiky, ako Kremeľ vedie boje.

Vlani ho holandský súd v neprítomnosti odsúdil za vraždy, pretože sa podieľal na zostrelení civilného letu MH17 nad Ukrajinou v roku 2014, kde zahynulo 298 pasažierov, väčšinou holandských, a členov posádky. Girkin podiel na tomto zločine odmieta.

Igor Girkin-Strelkov, Ukrajina Čítajte viac Kremeľ stratégiu nemá, Ukrajina áno. Bývalý ruský veliteľ: Moskve hrozí bezprostredná porážka

V Putinovom Rusku pôsobia zúrivo nacionalistickí politici a blogeri, ktorí majú od začiatku vojny na Ukrajine čoraz viac úlohu kritikov vrchného velenia armády. Tí podľa nich zlyháva pre svoju neschopnosť, korupciu a dokonca zradu.

Vladimir Putin Čítajte viac Girkin vysmial Putina s hypersonickými zbraňami. Radšej mlč, netáraj, odkázal prezidentovi

Girkin neuznáva Ukrajinu ako nezávislý štát a tvrdí, že jej väčšina je súčasťou Ruska. Tento nacionalista hovorí, že Rusku hrozí porážka vo vojne, ak neodvolá vrchných veliteľov, zlodejov a neschopných ľudí a nezačne bojovať oveľa serióznejším spôsobom. Podľa neho víťazstvom pre Rusko bude iba to, ak dosiahne zlikvidovanie ukrajinskej štátnosti a ovládne mestá vrátane Kyjeva.

374 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine