Odborníci po prezretí úlomkov skonštatovali, že miniponorka implodovala, uviedol kontradmirál John Mauger z USCG. Nehodu podľa neho nemohol nikto prežiť, rodinám ľudí na palube ponorky v mene americkej pobrežnej stráže vyslovil úprimnú sústrasť. Zároveň nevedel potvrdiť, či telá pasažierov budú schopní vytiahnuť na hladinu. „Je to neuveriteľne neúprosné prostredie,“ dodal.
USCG predpokladá, že k implózii došlo 487 metrov od prednej časti vraku Titanicu. Teda v oblasti, kde nie sú žiadne trosky z potopeného parníka.
„Domnievame sa, že nášho generálneho riaditeľa Stocktona Rusha, (podnikateľa) Shahzadu Dawooda a jeho syna Sulemana, (podnikateľa) Hamisha Hardinga a (hlbokomorského prieskumníka) Paula-Henriho Nargeoleta sme bohužiaľ stratili,“ napísala spoločnosť OceanGate vo vyhlásení zverejnenom tesne pred vyjadrením USCG.
Podľa americkej pobrežnej stráže je zatiaľ priskoro na určenie, kedy k implózii došlo. Sonarové bóje vo vodách Atlantiku však za uplynulých 72 hodín nezaznamenali „žiadnu katastrofickú udalosť“, povedal Mauger.
Zvuky? Z ponorky neboli
Podľa jeho slov sa nezdá, že by predtým zaznamenané zvuky podobné búchaniu súviseli s miniponorkou, keďže boli zaznamenané na iných miestach dna oceánu.
Odborník z pátracieho tímu priblížil, že pri vraku parníka Titanicu našli päť väčších trosiek miniponorky vrátane prednej časti plavidla. Britská BBC s odkazom na potápačského experta Davida Mearnsa uviedla, že na dne mora sa našli „pristávací rám a zadný kryt stratenej ponorky“. Mearns bol priateľom cestujúcich na palube Titanu.
Mearns, ktorý osobne pozná dvoch z piatich mužov na palube miniponorky, túto informáciu dostal od ľudí oboznámených s pátraním. Trup stratenej miniponorky sa však podľa neho zatiaľ nenašiel.
Pole trosiek pri vraku parníka Titanic na dne Atlantického oceánu lokalizoval diaľkovo ovládaný robot (ROV). Podľa internej správy americkej pobrežnej stráže boli trosky nájdené blízko vraku Titanicu vyhodnotené ako súčasť vonkajšieho trupu ponorky Titan.
Jednou z variant toho, čo sa na ponorke stalo, je implózia (deštrukcia alebo zrútenie spôsobené podtlakom, prudké vyrovnanie tlakov smerom dovnútra, opak explózie, pozn. red.) Ak by plavidlo implodovalo, pasažieri na palube Titanu by okamžite zomreli a ani by nevedeli, že je problém, povedal pre BBC bývalý lekár amerického námorníctva Dale Mole.
Nájdenie rámu a krytu podľa odborníka implóziu naznačuje. „Smrť by bola okamžitá," povedal pre BBC.
Táto možnosť by bola tragická, ale podľa Mola by bolo uviaznutie vo vnútri plavidla pre posádku Titanu oveľa horšou alternatívou. „Bola by im zima, dochádzal by im kyslík. Ak ich nebolo možné zachrániť, toto bol najlepší možný scenár," dodal.
Pátranie po stratenom plavidle vo štvrtok prekročilo kritickú hranicu, keď sa na palube podľa výpočtov USGC mali minúť zásoby vzduchu.
Plavidlo používané na cesty k vraku slávneho britského parníka sa v severnom Atlantiku stovky kilometrov od kanadského pobrežia stratilo v nedeľu večer krátko po ponorení. Podľa spoločnosti OceanGate Expeditions, ktorej patrí, malo kyslík na 96 hodín.
Táto doba dnes uplynula bez toho, aby rozsiahla medzinárodná pátracia operácia priniesla želaný výsledok. Kalkulácie ohľadom zásoby kyslíka pritom vychádzajú z predpokladu, že Titan zostal neporušený.
Či už posádke kyslík došiel, však nemožno s istotou povedať, pretože uvedený čas je odhadom založeným na bežnej intenzite spotreby. Experti podľa agentúry AP zdôrazňovali, že dobu je možné istými opatreniami predĺžiť.
Podľa dôstojníka americkej pobrežnej stráže Johna Maugera, ktorý pátraciu akciu vedie, bolo treba brať do úvahy tiež ľudskú vôľu prežiť. Takže pokračujeme v pátraní a v záchranných prácach tým, že dnes ráno zapájame tieto nové prostriedky," uviedol ešte skôr v rozhovore s televíziou NBC.
AP vysvetľuje, že cestu k záchrane posádky komplikovalo viacero prekážok. Aj keby sa ponorku podarilo nájsť včas a nepoškodenú, museli by k nej krízoví pracovníci dopraviť záchranné vybavenie a pokiaľ možno ju dostať na hladinu. Vrak Titanicu sa nachádza v hĺbke asi 3 800 metrov a vyzdvihnúť čokoľvek z takej hĺbky je extrémne zložité.
Čítajte viac Nádej? Záchranári pátrajúci po ponorke Titan zaznamenali pod vodou zvukyPátranie dnes naberalo na intenzite, keď do oblasti mierili posily z Francúzska a Británie. Krátko po poludní SELČ dorazila do vôd okolo vraku Titanicu francúzska loď s robotom, ktorý sa dokáže pohybovať aj štyri kilometre pod morskou hladinou. Americká pobrežná stráž informovala, že iný robot vyslaný posádkou kanadskej lode začal ponorku hľadať pri dne oceánu. Podľa BBC sa rozsah operácie s príchodom očakávaných posíl zdvojnásobil.
Hľadanie sa sústredilo na oblasť, kde v utorok a stredu záchranári zachytili pod vodou šírenie zvukov, ktoré médiá spočiatku popisovali ako pravidelné búchanie. Ponorku dlhú necelých sedem metrov hľadali tímy v oblasti veľkej zhruba ako celé Belgicko, a to až do hĺbky 4 000 metrov.
Výber tragédií ponoriek po 2. svetovej vojne
- 20. apríla 1963 – Havária americkej jadrovej ponorky Thresher pri pobreží Nového Anglicka si vyžiadala 129 obetí. Nešťastie bolo asi spôsobené tým, že sa nepodarilo naplniť balastné nádrže stlačeným vzduchom, čo malo ponorku vyniesť na hladinu. Ponorku s dĺžkou 84 metrov potom rozdrvil tlak vody a plavidlo kleslo 2560 metrov pod hladinu severného Atlantiku.
- 8. marca 1968 – Pri havárii sovietskej ponorky K-129 s jadrovými zbraňami severozápadne od Havajských ostrovov zomrelo 98 ľudí. Sovietskemu námorníctvu sa vrak nepodarilo nájsť. Ponorku sa pokúsili neúspešne vyzdvihnúť Američania a až neskôr vyšlo najavo, že dokonca pochovali šesť členov posádky nájdených na palube vraku.
- 22. mája 1968 – Americká jadrová ponorka Scorpion sa potopila 740 kilometrov južne od Azorských ostrovov. Zahynulo všetkých 99 členov posádky. Príčiny tragédie ponorky, ktorá vstúpila do služby v roku 1960, neboli dodnes objasnené. Podľa väčšiny zdrojov tragédiu zapríčinil výbuch torpéda na palube, špekulovalo sa aj o zrážke s iným telesom.
- 12. apríla 1970 – Sovietska jadrová ponorka K-8 sa potopila v Biskajskom zálive, asi 490 kilometrov severozápadne od Španielska. Zahynulo 52 námorníkov, niekoľkým ľuďom sa podarilo prežiť, sovietske úrady ale nikdy nevydali oficiálnu štatistiku tragédie.
- 7. apríla 1989 – Sovietska jadrová ponorka Komsomolec sa potopila v medzinárodných vodách v Nórskom mori asi 180 kilometrov juhozápadne od Medvedieho ostrova. Pri nešťastí, ktorého príčinou bol požiar, zahynulo 42 zo 69 členov posádky.
- 12. augusta 2000 – Životy všetkých 118 členov posádky si vyžiadala havária ruskej jadrovej ponorky Kursk v Barentsovom mori. O osude ponorky K-141, ktorá sa zaborila do morského dna 108 metrov pod hladinou, informovala oficiálne Moskva až s oneskorením. To len priživilo teórie, že na palube stroja sa mohli nachádzať prísne tajné zbrane. Tragédiu spôsobila náhodná explózia cvičného torpéda.
- 25. apríla 2003 – Sedemdesiat osôb zahynulo pri nešťastí čínskej ponorky, ktorá sa zúčastnila vojenského cvičenia a nachádzala sa v čínskych teritoriálnych vodách. Ponorke sa pokazil motor.
- 30. augusta 2003 – Vyradená ruská jadrová ponorka K-159, na ktorej palube bolo desať námorníkov, sa potopila v Barentsovom mori asi päť kilometrov od ostrova Kildin. Pri nešťastí zahynulo deväť členov posádky.
- 6. septembra 2006 – Na ruskej jadrovej ponorke Daniil Moskovskij vypukol požiar, ktorý si vyžiadal dvoch mŕtvych.
- 29. decembra 2006 – Dvaja členovia posádky americkej jadrovej ponorky USS Minneapolis-St. Paul prišli o život pri incidente, keď sa nachádzali na vonkajšom plášti plavidla, ktoré opúšťalo prístav a začalo sa zanárať.
- 8. novembra 2008 – Na ruskej jadrovej ponorke Nerpa (Tuleň) sa 20 ľudí otrávilo jedovatým plynom z protipožiarneho zariadenia. Nešťastie spôsobilo chybné nastavenie teploty v jednom z úsekov ponorky.
- 14. augusta 2013 – Indická ponorka INS Sindhurakšak sa po výbuchu a požiari na palube potopila pri Bombaji. Všetkých 18 členov posádky zahynulo.
- 10. augusta 2017 – Na palubu ponorky Nautilus nastúpila švédska novinárka Kim Wallová spoločne s dánskym majiteľom plavidla, konštruktérom Peterom Madsenom. Chcela o tomto konštruktérovi posadnutom dobývaním morí a vesmíru napísať článok. V noci však jej sprievodca nahlásil jej zmiznutie. Neskôr boli v mori nájdené časti tela novinárky. Nasledujúci rok bol Madsen usvedčený z vraždy a dostal doživotný trest.
- 15. novembra 2017– Argentínske námorníctvo stratilo kontakt so svojou ponorkou San Juan, na ktorej palube bolo 44 ľudí. Ponorka plávala zo základne v provincii Ushuaia na juhu krajiny do Mar del Plata. Ponorka bola nájdená až po ročnom medzinárodnom pátraní asi 500 kilometrov od juhovýchodného pobrežia Argentíny.
- 1. júla 2019 – Na supertajnej ruskej jadrovej ponorke Lošarik vypukol požiar, ktorý si vyžiadal životy 14 námorníkov.
- 20. apríla 2021 – Počas námorného cvičenia blízko ostrova Bali zmizla indonézska ponorka Nanggala s 53 členmi posádky, všetci zomreli.