Šojgu: Ruská armáda má veľa záujemcov, denne pribudne celý pluk. Západné zbrane Ukrajine nepomôžu

Ďalší regrúti pre boje na Ukrajine nie sú potrební, pretože denne uzatvára kontrakt s ruskou armádou v priemere 1336 záujemcov, uviedol ruský minister obrany Sergej Šojgu počas porady bezpečnostnej rady vedenej ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Šojgu podľa tlačových agentúr tiež tvrdil, že tempo ukrajinskej protiofenzívy kleslo, aj keď predpokladá, že ukrajinské jednotky budú po preskupení v útokoch pokračovať. Minister tiež vyhlásil, že vzhľadom na vysoké ukrajinské straty dodávok západných zbraní, neovplyvní situáciu na bojisku.

22.06.2023 12:39
Vladimir Putin / Sergej Šojgu / Foto: ,
Zľava ruský prezident Vladimir Putin a ruský minister obrany Sergej Šojgu.
debata (224)

Podobné tvrdenia znepriatelených strán nemožno v podmienkach vojnového konfliktu bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov. Ani Kyjev, ani Moskva svoje straty nezverejňujú. Zároveň sa predpokladá, že obe strany odhady strát nepriateľa skôr nadsadzujú.

Prigožin sa rozkričal: Šojgu! Gerasimov! Kde je munícia?
Video
Jevgenij Prigožin, šéf žoldnierskej skupiny vagnerovcov, v emotívnom videu nad telami padlých kričí na velenie ruskej armády a pýta si muníciu. Zdroj: Tlačová služba jednotky Vagner / Zdroj: TV Pravda

„V priemere do služby na základe kontraktu vstupuje 1336 ľudí denne, de facto teda získavame každý deň jeden pluk,“ vyhlásil minister. „Aktívne vytvárame zálohy. K dnešnému dňu sme prijali 114.000 ľudí na základe zmluvy a k tomu ešte 52.000 dobrovoľní­kov,“ dodal. „Všetko ide podľa plánu, v podstate ku koncu júna dokončíme vytváranie záložnej armády,“ ubezpečil.

Šojgu tiež hlásil Putinovi, že ukrajinská armáda počas 16 dní „aktívnych bojových akcií“ utrpela veľké straty, čo sa prejavilo poklesom aktivity. Nepriateľ teraz svoje sily preskupuje.

Rusko raketa Sarmat test Čítajte aj Putin: Rusko čoskoro nasadí do výzbroje balistické rakety Sarmat. Unesú jadrové hlavice

„Chápem, že to sú predbežné údaje, pretože na bojisku nemožno všetko zahliadnuť, ale celkový obraz je jasný. Možno z toho vyvodiť, že techniku samozrejme možno nahradiť, ale mobilizované zálohy nebývajú neobmedzené,“ povedal Putin. „Zdá sa, že sa západní spojenci Ukrajiny skutočne rozhodli bojovať s Ruskom do posledného Ukrajinca,“ zopakoval Putin svoje obľúbené tvrdenie.

Šojgu však varoval, že „napriek veľkým stratám v technike a ľuďoch si nepriateľ uchoval dosť síl pre vedenie ďalších útočných operácií“. Prípravy na útočné akcie podľa ministra podniká aj ruská armáda.

Šojgu oznamuje zvýšenie počtu ruských vojakov
Video

„Vzhľadom na ohlásené (ukrajinské) straty si uvedomujeme, že množstvo (západných) zbraní, ktoré budú alebo už boli dodané ukrajinským ozbrojeným silám, podstatne neovplyvní priebeh bojov. Zvlášť vzhľadom na to, že drvivá väčšina obrnencov je minulej generácie. Nevidíme nejaké ohrozenie,“ vyhlásil minister.

Rusko, Ukrajina, vojna, delostrelectvo Čítajte aj Ukrajinci zvádzajú ťažké boje na juhu. Rusi sa opevňujú v tyle až na Kryme

Ruské vojská vpadli do susednej krajiny koncom februára minulého roka na Putinov rozkaz a rozpútali tak najkrvavejší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny. Moskve sa doteraz nepodarilo zvrhnúť prozápadnú vládu v Kyjeve, ktorú podporil Západ aj vojenskou pomocou a zavedením sankcií proti Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však po niekoľkých týždňoch ukrajinskej protiofenzívy pripustil, že ukrajinský postup na bojisku je pomalší, ako by bolo žiaduce. Cieľom protiofenzívy je oslobodiť Rusko okupované oblasti.

224 debata chyba
Viac na túto tému: #Sergej Šojgu #ruská armáda #vojna na Ukrajine