Ukrajinskí plynári žalujú Rusko v USA. Žiadajú tučné odškodné za Krym

Ukrajinská štátna plynárenská spoločnosť Naftogaz podala v Spojených štátoch žalobu na Rusko. Chce získať päť miliárd dolárov, ktoré jej boli priznané v Haagu ako odškodnenie za stratený majetok na Kryme.

23.06.2023 12:05
Energetika / Plyn / Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (13)

Spoločnosť o tom dnes informovala na svojom webe. Rusko, ktoré vo februári 2022 začalo inváziu na Ukrajine, sa v roku 2014 zmocnilo Krymu a polostrov anektovalo, čo vyvolalo sankcie západných vlád.

Ukrajinská firma sa obrátila na súd v dištrikte Columbia. Svoj krok obhajuje tým, že na to má právo, pretože Spojené štáty patria medzi krajiny, kde má Rusko majetok.

Prebiehajúca vojna sa dostala aj na poloostrov Krym
Video
Výbuchy na Kryme

Medzi aktíva spoločnosti Naftogazu na Kryme patrila spoločnosť Chornomornaftogaz, ktorá sa zaoberá ťažbou plynu z Čierneho mora. Naftogaz v apríli uviedol, že arbitrážny súd v Haagu nariadil Rusku zaplatiť päť miliárd dolárov ako odškodné za nezákonné vyvlastnenie majetku ukrajinskej spoločnosti na Kryme.

Ukrajinská spoločnosť Naftogaz požiadala o pomoc aj prezidentku Zuzanu Čaputovú
Video
Návšteva Čaputovej na Ukrajine.

„Vzhľadom na to, že Rusko nezaplatilo dobrovoľne spoločnosti Naftogaz stanovenú sumu v rozhodcovskom náleze, mienime využiť všetky dostupné mechanizmy na získanie týchto prostriedkov,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Naftogaz Oleksij Černyšov. Firma na tom podľa neho pracuje nielen v Spojených štátoch, ale aj v ďalších krajinách.

plyn, Gazprom Čítajte aj Putinovmu plynu môže Európa čoskoro zamávať na rozlúčku. Prečo je tomu tak?
13 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #Naftogaz #vojna na Ukrajine #plynárenský priemysel