Neexistovala nádej. Tajný americký systém zaznamenal zničenie ponorky Titan

Prísne utajovaný akustický detekčný systém amerického námorníctva určený na rozpoznanie nepriateľských ponoriek zaznamenal výbuch pri vraku Titanicu. Došlo k tomu len niekoľko hodín potom, ako plavidlo Titan začalo svoju svoju misiu. Pre denník Wall Street Journal to uviedli ľudia, ktorí sa zapojili do pátrania.

23.06.2023 12:27 , aktualizované: 23:14
titan Foto:
Ponorka Titan.
debata (18)

Vojenské námorníctvo sa zameralo na Titan krátko na to, ako sa s ponorkou prerušilo spojenie. Po jej zmiznutí tajný systém zistil, že zaznamenal zvuk implózie v blízkosti miesta, kde záchranári včera objavili trosky ponorky.

„Americké námorníctvo vykonalo analýzu akustických údajov a zistilo anomáliu zodpovedajúcu implózii alebo výbuchu vo všeobecnom okolí miesta, kde pôsobila ponorka Titan, keď sa prerušila komunikácia,“ uviedol vo vyhlásení pre Wall Street Journal vysokopostavený predstaviteľ amerického námorníctva. Podľa neho táto informácia nebola definitívna, ale okamžite ju posunuli záchrannej misii. Vláda však žiadala, aby neboli zverejnené informácie o tom, z akého systému pochádzajú dáta.

James Cameron Čítajte viac Režisér Titanicu: Varovania o bezpečnosti Titanu zostali bez povšimnutia

Spojenie s miniponorkou Titan sa prerušilo 18. júna. Včera úrady potvrdili, že podmorské plavidlo bolo zničené a zahynulo päť ľudí, ktorých cieľom bol vrak Titanicu.

Vyšetrovať budú Kanaďania

Kanadský úrad pre bezpečnosť v doprave (TSB) večer SELČ oznámil, že začína vyšetrovanie osudu Titanu, informovala o tom agentúra Reuters. Pred oznámením panovali nejasnosti ohľadom toho, kto by mal vyšetrovanie incidentu viesť, napísala agentúra AP. Zničená ponorka patrila americkej spoločnosti OceanGate Expeditions, registrovaná však bola na Bahamách. Najbližšou pevninou od miest, kde sa stratila, bola Kanada, zatiaľ čo na palube boli ľudia z USA, Francúzska, Británie a Pakistanu.

Kanadská agentúra TSB spustenie vyšetrovania vysvetlila tým, že loď Polar Prince, ktorá ponorku sprevádzala, pláva pod kanadskou vlajkou. Predtým sa objavila informácia, že vyšetrovanie povedie americká pobrežná stráž, tá však toto tvrdenie nepotvrdila.

Čo presne k skaze plavidla viedlo, nie je jasné, avšak ponorka bola pri svojej plavbe vystavená extrémnemu tlaku a odborníci podľa zistení z tohto týždňa firmu OceanGate v minulosti upozorňovali, že jej stroj nie je dostatočne otestovaný.

Miliónové náklady

Niekoľkodenné pátranie po posádke viedla americká pobrežná stráž, zapojené však boli aj zložky z Kanady a ďalších krajín. Tímy sa snažili ponorku nájsť za pomoci lodí, lietadiel, diaľkovo riadených podmorských prístrojov či bójí so sonarmi. Experti podľa AP uvádza, že náklady na operáciu určite dosahujú milióny dolárov.

Americká pobrežná stráž pri tom nikdy nežiada súkromné subjekty, aby náklady za takéto akcie preplácali. Výdavky teda idú z vreciek amerických daňových poplatníkov, uviedla televízia ABC News.

© Autorské práva vyhradené

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Titan #ponorka Titanic