"NATO je pripravené brániť každý centimeter spojeneckého územia a každý centimeter spojeneckého vzdušného priestoru, pričom sily z Európy a zo Severnej Ameriky cvičia spoločne,“ povedal na adresu Air Defender 23 generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg a dodal, že je to silný prejav odhodlania a schopností Nemecka.
Cvičenie však čelilo aj kritikom. Existovali obavy, že zasiahne do fungovania civilnej leteckej prevádzky, ale žiadne výraznejšie obmedzenie neprinieslo.
Okrem toho vraj malo prispieť k zvýšeniu napätia medzi Západom a Ruskom, ktoré pokračuje v brutálnej vojne proti Ukrajine. Manévre však neviedli k žiadnym zásadnejším incidentom s Moskvou, nehovoriac už o konflikte. Pred začiatkom cvičenia Nemecko zdôrazňovalo, že stroje NATO napríklad nebudú lietať v blízkosti ruskej enklávy Kaliningrad na pobreží Baltského mora.
Samozrejme, cvičenie poslúžilo aj ako signál pre Kremeľ, hoci sa začalo plánovať pred piatimi rokmi. Jeho scenár bol založený na možnom konflikte s fiktívnym východoeurópskym vojenským blokom OCCASUS, ktorý posilnil svoju prítomnosť pri pobaltských krajinách a v rámci špeciálnej operácie rýchlo obsadil štát Otso, čo je malá nečlenská krajina NATO. Jeho cieľom bol útok na nemecké prístavné mesto Rostock a na oslabenie NATO používal hybridné prostriedky boja.
Čítajte viac Air Defender 23 je jasný odkaz Putinovi. Napadnúť NATO by bol hlúpy nápad"Hlavným cieľom je vyslať odkaz Rusku. Zúčastnené štáty chcú ukázať, že sú schopné nasadiť veľké množstvo lietadiel. Ukážka spolupráce s cieľom zlepšiť efektivitu tiež pošle Rusom správu o spôsobilostiach NATO,“ povedal pre Pravdu ešte pred začiatkom cvičenia David Jordan, spoluriaditeľ Freemanovho leteckého a vesmírneho inštitútu na londýnskej univerzite King's College. Veliteľ nemeckých vzdušných síl generál Ingo Gerhartz podľa denníka Wall Street uviedol, že cieľom manévrov nebolo len ukázať silu potenciálnym protivníkom, ako sú Rusko a Čína, ale aj uistiť občanov členských štátov NATO, že aliancia je pripravená a ochotná brániť sa.
"Získané skúsenosti nevyužijeme len pri obrane Európy, ale aj pri ochrane spojencov, ako sú Južná Kórea a Japonsko, a pred protivníkmi vrátane Číny,“ vysvetlil pre Wall Street Journal generál Michael Loh, veliteľ Národnej gardy letectva USA, ktorá počas cvičenia nasadila 100 lietadiel vrátane strategických bombardérov B-1 a stíhačiek F-35.