Prigožin hrozí, Moskva v pohotovosti. Chodorkovskij: Podporme aj diabla, keď zaútočí na Kremeľ

Rusko zaviedlo protiteroristické opatrenia, šéfa vagnerovcov Prigožina obvinila bezpečnostná služba FSB zo snahy o rozpútanie občianskej vojny a žiada jeho mužov, aby ho zatkli. Prigožin pohrozil pochodom na Moskvu. Ruský prezident Vladimir Putin v reakcii uviedol, že vysoké "ambície" niektorých jednotlivcov viedli k "vlastizrade".

24.06.2023 06:25 , aktualizované: 09:35
debata (490)

Šéf Kremľa tiež vyhlásil, že urobí všetko pre to, aby ochránil Rusko.

putin Čítajte viac 484. deň: Prigožin sa presunie do Bieloruska. Za ťaženie na Moskvu nebudú vagnerovcov stíhať
Prigožin žiada, aby Gerasimov a Šojgu prišli za ním do Rostova na Done
Video

Šéf súkromnej Vagnerovej vojenskej spoločnosti Jevgenij Prigožin sa v novom videu vyhráža blokádou Rostova na Done na juhozápade Ruska a pochodom na Moskvu, ak za vagnerovcami neprídu ruský minister obrany Sergej Šojgu a náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov. Informuje o tom agentúra Reuters. Prigožin tiež tvrdí, že jeho vojaci majú pod kontrolou všetky armádne stanovištia v Rostove na Done, kde sídli veliteľstvo Južného vojenského okruhu, ktoré je z veľkej časti zodpovedné za vedenie vojny na Ukrajine.

Prigožin žiada, aby Gerasimov a Šojgu prišli za ním do Rostova na Done. Inak pôjde za nimi do Moskvy
Video
Rostov 1 Čítajte viac Väzni, ktorým Putin udelil milosť, sa chopili moci v Rostove a tiahnu na Moskvu

Moskva v dôsledku napätej situácie v krajine zavádza protiteroristické opatrenia. Je potrebné počítať s častejšími kontrolami na cestách, môžu byť obmedzené akcie pre veľký počet ľudí, uviedla agentúra TASS s odvolaním sa na starostu Sergeja Sobjanina. Ruská metropola tak reaguje na hrozby Prigožina, ktoré ruské úrady považujú za výzvu na ozbrojené povstanie. Už predtým Moskva posilnila bezpečnostné opatrenia.

Šojgu na prehliadke výroby zbraní
Video
Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS Čítajte viac Schyľuje sa v Rusku k prevratu? Prigožin sa veleniu vyhráža likvidáciou. Rusov vyzýva k ozbrojenej vzbure: Je nás 25-tisíc bojovníkov

Sobjanin v zverejnenom vyhlásení obyvateľov viac ako 12-miliónového mesta požiadal o pochopenie.

„Bezpečnostné opatrenia v Moskve boli posilnené, všetky najdôležitejšie objekty, štátne orgány a objekty dopravnej infraštruktúry sú pod zvýšenou ochranou,“ uviedla už o niekoľko hodín skôr agentúra TASS s odvolaním sa na bezpečnostného činiteľa. V pohotovosti sú oddiely rýchlej reakcie aj polovojenské policajné jednotky OMON. Na záberoch zverejnených na sociálnych sieťach je vidieť obrnené vozidlá a ďalšiu armádnu techniku v uliciach.

Prísnejšie opatrenia prijala tiež Lipecká oblasť, ktorej centrum sa nachádza zhruba 470 kilometrov južne od Moskvy. Obyvateľom regiónu úrady odporučili, aby sa zdržali ciest na juh, najmä do Voronežskej oblasti. Tamojšia regionálna vláda zase občanov vyzvala, aby sa vyhli diaľnici M4, ktorá vedie do Moskvy. Pohybuje sa po nej totiž vojenský konvoj.

Chodorkovskij podporil Prigožina

Prominentný nepriateľ Kremľa a kedysi najbohatší Rus Michail Chodorkovskij v sobotu vyzval Rusov, aby podporili šéfa žoldnierskej Vagnerovej skupiny Prigožina v pokuse zvrhnúť velenie ruskej armády, uviedla agentúra AFP.

„Teraz je nutné pomôcť a potom neskôr, ak to bude nutné, bojovať aj proti nemu,“ napísal Chodorkovskij o Prigožinovi na sociálnej sieti.

Podľa bývalého ropného magnáta je potrebné podporiť „aj diabla“, pokiaľ sa rozhodne zaútočiť na Kremeľ. „A áno, toto je len začiatok,“ dodal.

Biely dom pozorne sleduje vyvíjajúcu sa situáciu v Rusku, uviedla agentúra AFP. „Situáciu sledujeme a konzultujeme s našimi spojencami a partnermi,“ vyhlásil hovorca americkej Rady národnej bezpečnosti Adam Hodge.

FSB: Snaží sa rozpútať občiansku vojnu

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) obvinila šéfa žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgejina Prigožina z pokusu rozpútať „občiansku vojnu“ a vyzvala jeho bojovníkov, aby ho zadržali.

„Prigožinove vyhlásenia a skutky sú v podstate výzvou na rozpútanie občianskeho konfliktu na území Ruskej federácie a bodnutím do chrbta všetkých ruských vojakov bojujúcich proti fašistickým ukrajinským silám,“ uviedla FSB vo svojom vyhlásení a vyzvala vagnerovcov, aby ho zadržali.

Prigožin: Sme pripravení zomrieť

Veliteľ žoldnierskej skupiny Prigožin v sobotu vyhlásil, že jeho 25-tisícová armáda je „pripravená zomrieť“ pri pokuse o zvrhnutie ruského ministra obrany Serjega Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova, uviedla agentúra AFP.

„Všetci z nás sú pripravení zomrieť. Všetci, 25-tisíc a potom ďalších 25-tisíc,“ vyhlásil Prigožin v novej zvukovej nahrávke. „Umierame za ruský ľud.“

Ruské úrady v Rostovskej oblasti vyzvali ľudí, aby nevychádzali zo svojich domovov. „Orgány činné v trestnom konaní robia všetky kroky potrebné na zaistenie bezpečnosti obyvateľov,“ gubernátor Rostovskej oblasti Vasilij Golubev napísal na sociálnej sieti. „Žiadam všetkých, aby zachovali pokoj.“

Zostrelili sme ruský vrtuľník, tvrdí Prigožin

Prigožin v sobotu nadránom vyhlásil, že jeho bojovníci zostrelili ruský vojenský vrtuľník. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na najnovší Prigožinov audio odkaz.

Pravdivosť tohto tvrdenia sa nedala overiť.

„Vrtuľník pred chvíľou spustil paľbu na kolónu civilistov. Zostrelili ho jednotky Vagnerovej súkromnej žoldnierskej skupiny,“ Prigožin povedal vo zvukovej nahrávke.

Vagnerovci vstúpili do južnej oblasti Ruska a tvrdia, že bez boja obsadili mesto Rostov nad Donom.

Prigožin obvinil náčelníka ruského generálneho štábu Valerija Gerasimova z nariadenia útoku na vagnerovcov napriek tomu, že ich sprevádzajú vozidlá civilistov.

Meduza: Zrejme zinscenované video

Prigožin zverejnil nahnevané videá a audio nahrávky, v ktorých obvinil Šojgua z nariadenia piatkového raketového útoku na tábory vagnerovcov na Ukrajine, kde táto žoldnierska skupina bojuje na strane Ruska.

Prigožin vyhlásil, že jeho jednotky „potrestajú“ Šojgua v otvorenej rebélii a vyzval ruskú armádu, aby nekládla odpor. „Toto nie je vojenský prevrat, ale pochod spravodlivosti,“ povedal Prigožin.

Prigožin svoju výzvu na odstránenie vedenia armády zdôvodnil tým, že ruská armáda zaútočila na jeho mužov a mnoho ich zabila. Avšak video, ktoré údajne ukazuje následky útoku ruskej armády na vagnerovcov, je podľa ruského nezávislého portálu Meduza s najväčšou pravdepodobnosťou zinscenované.

Nie je na ňom vidieť žiadny kráter ani ďalšie typické prvky, ktoré by ukazovali na explóziu rakety. Ľudia, ktorých je na zázname počuť, navyše prakticky okamžite dospejú k záveru, že za útokom nemohla byť ukrajinská armáda, ale tá ruská. Na záberoch tiež nie je vidieť veľké množstvo zabitých, o ktorom sa spomínal Prigožin.

490 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine #Jevgenij Prigožin