Podľa údajov na webe denníka Kathimerini sa zisk Novej demokracie (ND) ustálil okolo hodnoty 40,4 percenta, čo by vzhľadom na výsledky ostatných strán stačilo na 157 kresiel v 300-člennom legislatívnom zbore. Krajne ľavicová strana Syriza na druhom mieste strácala na víťaza vyše 20 percentuálnych bodov.
V májovom hlasovaní získala Nová demokracia (ND) 40,8 percenta hlasov, a jasne tak porazila ľavicovú opozičnú stranu Syriza expremiéra Alexisa Tsiprasa, ktorá si prišla na 20 percent. Tretia bola sociálnodemokratická strana Pasok s 11,5 percentami. Do parlamentu sa dostali aj ďalšie dve zoskupenia.

Ani takto jasný výsledok ale ND v 300-člennom zákonodarnom zbore nepriniesol väčšinu. Keď strana odmietla rokovať o zostavení koaličnej vlády, bolo jasné, že Grécko mieri k ďalším voľbám. Teraz ND dúfa, že vďaka bonusu pre víťaza volieb bude môcť vládnuť sama.
Mitsotakis má za sebou štyri roky pri moci, počas ktorých previedol svoju krajinu pandémiou koronavírusu a pripísal si isté ekonomické úspechy, ktoré prispeli k obratu gréckeho hospodárstva po dlhovej kríze z konca prvej dekády tohto storočia. Zároveň ale čelí kritike kvôli škandálu s odpočúvaním politikov, novinárov a vysokých štátnych úradníkov, ako aj pre tvrdú imigračnú politiku.
Niekoľko dní pred voľbami vo vodách na juh od Grécka stroskotala loď so stovkami migrantov, pričom prípad opäť oživil podozrenie týkajúce sa nedostatočne aktívneho konania gréckej pobrežnej stráže. Či ale incident nejako ovplyvní voličov, nie je podľa politológov jasné.
