487. deň: Ruský nálet na pizzeriu v Kramatorsku má najmenej 4 obete a 42 zranených

Prinajmenšom štyria ľudia vrátane dieťaťa a troch cudzincov zahynuli a 42 ďalších osôb utrpelo zranenia po tom, ako dve ruské rakety zasiahli v utorok pizzeriu plnú ľudí v centre mesta Kramatorsk v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. TASR o tom informuje podľa správy denníka The Guardian.

27.06.2023 06:00 , aktualizované: 22:54
ukrajina Foto: ,
Cvičenie tankov ukrajinskej armády, počas ktorého vojaci preverujú pripravenosť techniky na bojové nasadenie, na vojenskej základni v Záporožskej oblasti v stredu 5. apríla 2023.
debata (617)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 487. deň
  • Vagnerovci odovzdájú svoje zbrane ruskej armáde
  • Putin prvýkrát potvrdil stratu vojakov počas vzbury
  • Rusko zrušilo trestné stíhanie vagnerovcov
Rusko poslalo dve stíhačky Su-27 k britským lietadlám
Video
Su-27 / Bojová stíhačka / Čítajte viac 486. deň: Biely dom: Washington bol počas vzbury vagnerovcov v kontakte s Moskvou

22:54 Americké ministerstvo financií uvalilo sankcie na štyri spoločnosti, ktoré sú podľa Washingtonu spojené so zakladateľom žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenijom Prigožinom.

Ako spresnila agentúra AFP, cieľom týchto sankcií je prerušenie ťažby zlata v krajinách, ako je Stredoafrická republika a Mali, z ktorej sa financuje fungovanie Vagnerovej skupiny v Afrike.

Predstaviteľ ministerstva financií USA pre sankcie Brian Nelson uviedol, že „Spojené štáty sa budú naďalej zameriavať na zdroje príjmov Vagnerovej skupiny, aby obmedzili jej expanziu a páchanie násilností v Afrike, na Ukrajine a kdekoľvek inde.“

Tieto opatrenia proti Vagnerovej skupine boli plánované už skôr, ale ich vyhlásenie bolo nakrátko odložené – americkí predstavitelia chceli takto zabrániť vyvolaniu dojmu, že v nedávnom mocenskom boji medzi Prigožinom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom stránia niektorému z aktérov.

22:33 Prinajmenšom štyria ľudia vrátane dieťaťa a troch cudzincov zahynuli a 42 ďalších osôb utrpelo zranenia po tom, ako dve ruské rakety zasiahli v utorok pizzeriu plnú ľudí v centre mesta Kramatorsk v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. TASR o tom informuje podľa správy denníka The Guardian.

K náletu došlo večer okolo 19.30 miestneho času (18.30 h SELČ), pričom zasiahol nákupné centrum, kde sa nachádzala aj zmienená pizzeria Ria Pizza, ktorú útok celkom zničil. Pizzeria bola obzvlášť vyhľadávaná zahraničnými novinármi, ktorí do nej často chodievali pracovať. Zabité dieťa má mať podľa ukrajinských úradov zrejme 14 až 15 rokov. Prinajmenšom jedno veľmi malé dieťa evidujú aj medzi zranenými, uvádza stanica Sky News.

Nálet medzičasom odsúdili aj Spojené štáty. „Odsudzujeme brutálne útoky Ruska voči ukrajinskému ľudu, ktoré spôsobili rozsiahlu deštrukciu a pripravili o život mnoho ukrajinských civilistov,“ odpovedal hovorca Rady pre národnú bezpečnosť Bieleho domu na otázku o utorňajšom útoku v Kramatorsku.

21:43 Najmenej dve obete na životoch a 22 zranených si vyžiadal ruský nálet, ktorý v utorok večer zasiahol obchodné centrum vrátane pizzerie v centre mesta Kramatorsk v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. TASR o tom informuje podľa správy stanice Sky News odvolávajúcej sa na ukrajinské úrady.

„Na mesto Kramatorsk boli vypálené dve rakety… (a to) na stravovacie zariadenie v centre mesta, kde sa nachádzalo veľké množstvo civilistov,“ uviedol gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko.

Spravodajca agentúry AFP informoval, že v blízkosti zasiahnutej a zničenej reštaurácie Ria Pizza sa zhromaždil dav ľudí. Videl tiež prichádzať políciu, sanitky, vojakov aj starostu Kramatorsku. Na mieste prebieha záchranná a pátracia operácia.

20:21 Východoukrajinské mesto Kramatorsk zasiahli dnes večer dve ruské strely, uviedol na telegrame šéf oblastnej správy Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko. Podľa agentúry Reuters trafili plnú reštauráciu. Počet obetí nie je známy.

„Okupanti vystrelili o 19.30 h (miestneho času, 18.30 h SELČ), zasiahli reštauráciu. Na mieste pracujú záchranári, "uviedol na telegrame Kyrylenko. Vo vysielaní ukrajinskej televízie potom povedal, že úrady pracujú na zistení počtu zranených a prípadne aj mŕtvych. "Ide o centrum mesta,“ dodal.

19:58 Spojené štáty poskytnú Ukrajine ďalší balík vojenskej pomoci v hodnote až 500 miliónov dolárov, oznámilo dnes americké ministerstvo obrany. Balík má podľa vyhlásenia Pentagonu pomôcť Ukrajine v protiofenzíve a v posilnení jej protivzdušnej obrany, aby mohla chrániť svojich obyvateľov a bola schopná lepšie čeliť ruskej agresii.

Súčasťou balíka sú bojové vozidlá pechoty Bradley aj americké obrnené transportéry Stryker, munícia do raketometov HIMARS a systémov protivzdušnej obrany Patriot, protilietadlové strely Stinger či protitankové strely Javelin.

19:05 Ukrajinská vláda dnes udelila napomenutie kyjevskému starostovi Vitalimu Kličkovi po tom, čo nariadila celoštátny audit protileteckých krytov. Ten kabinet začal v súvislosti so smrťou dvoch žien a dievčaťa v ukrajinskej metropole, ktoré sa počas ruských útokov na začiatku tohto mesiaca nedostali do krytu. Vláda tiež odvolala šéfov dvoch mestských obvodov spadajúcich pod kyjevskú vojenskú správu a dvoch ich zástupcov, napísala agentúra Reuters.

Nie je zatiaľ jasné, či Kličko bude čeliť nejakým ďalším následkom. Starosta ale opakovane tvrdí, že protiletecké kryty majú v metropole na starosti správy jednotlivých štvrtí. Minulý týždeň podľa agentúry Unian celú situáciu okolo krytov označil za kampaň proti jeho osobe.

Audit všetkých protileteckých krytov nariadil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 2. júna, deň po tom, ako pri vlne ruských útokov na Kyjev zahynulo deväťročné dievča, jej matka a ďalšia žena. Podľa ukrajinských médií sa ženy s dievčaťom a ďalšími ľuďmi snažili dostať do protileteckého krytu v kyjevskej Desňanskej štvrti, ale nikto im neotvoril. Na miesto potom dopadli zrejme trosky jednej z rakiet, ktoré odpálilo Rusko. Incident na Ukrajine vyvolal vlnu rozhorčenia.

Kontrola podľa agentúry Reuters zistila, že vyhovujúcich bolo iba 15 percent z 4655 kyjevských protileteckých krytov a len 44 percent z nich bolo voľne prístupných.

17:43 Poľsko, Litva a Lotyšsko kvôli možnému presunu žoldnierskej Vagnerovej skupiny do Bieloruska vyzývajú NATO, aby posilnilo svoju východnú hranicu. Dnes do Bieloruska priletel šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin a po sobotňajšej vzbure majú aj jeho vojaci možnosť sa k nemu v tejto krajine pridať.

Vladimir Putin / Alexander Lukašenko / Čítajte viac Vagnerovci sú v Bielorusku, Lukašenko to potvrdil. Prehováral Putina na rokovanie, on to však odmietol

17:05 Líder ruskej vojenskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin sa nachádza v Bielorusku, potvrdil dnes tamojší vodca Alexander Lukašenko. Práve on dojednal s Prigožinom dohodu o ukončení vzbury jeho žoldnierskej skupiny a zastavenia postupu na Moskvu.

Vladimir Putin / Alexander Lukašenko / Čítajte aj Vagnerovci sú v Bielorusku, Lukašenko to potvrdil. Prehováral Putina na rokovanie, on to však odmietol

16:35 Ukrajina podľa maďarského premiéra Viktora Orbána už nie je suverénnou krajinou. Proti Rusku dokáže bojovať len vďaka podpore Západu, povedal Orbán v rozhovore s nemeckým denníkom Bild.

Ako jediné riešenie ruskej vojny na Ukrajine vidí maďarský premiér pokoj zbraní a prímerie, pretože ukrajinská armáda podľa neho vyhrať nemôže. „Problém je v tom, že Ukrajine prídu vojaci rýchlejšie ako Rusku a to bude rozhodujúci faktor,“ povedal Orbán. Západ, ktorý Ukrajinu podporuje finančne aj vojensky, podľa neho túto situáciu nechápe.

O prístupe prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského, ktorý chce dobyť všetky ukrajinské územia obsadené Ruskom, Orbán povedal, že v skutočnosti všetko záleží od toho, čo budú chcieť Američania. „Ukrajina už nie je suverénnou krajinou, nemajú peniaze, nemajú zbrane,“ povedal maďarský premiér. „Môžu bojovať len preto, že ich Západ podporuje. Keď sa Američania rozhodnú, že chcú mier, bude mier,“ dodal. Jediným spôsobom, ako zachrániť Ukrajinu, je to, aby Američania začali rokovať s Rusmi a dohodli sa na „bezpečnostnej architektúre a na mieste Ukrajiny v nej“.

16:25 Česko pošle na Ukrajinu špeciálne upravený zdravotnícky autobus, ktorý bude slúžiť ako mobilná nemocnica. Zároveň v ňom na miesto prepraví aj potrebný zdravotnícky materiál. Autobus v utorok predstavil český minister zahraničných vecí Jan Lipavský, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Českú ambasádu v Kyjeve oň podľa slov ministra požiadala ukrajinská strana vlani na jeseň. „Tento autobus bude pôsobiť v regionálnej asociácii urgentnej lekárskej starostlivosti a traumatológie vinnyckého regiónu,“ spresnil Lipavský a dodal, že ide o veľký prejav českej solidarity. Zároveň je podľa neho ukážkou toho, čo české firmy dokážu vyrobiť.

„Autobus je vybavený plnohodnotnou starostlivosťou pre pacienta v najväčšej núdzi – máme monitoring pacienta, odsávanie telových tekutín, nezávislý ventilátor na podporu dýchania a defibrilátory,“ povedal Jan Peška zo spoločnosti Royax, ktorá autobus kompletne prestavala a zabezpečuje aj jeho prevoz na Ukrajinu.

Nachádza sa v ňom päť lôžok pre pacientov a šesť miest na prevoz zdravotníckej posádky. Má tiež nakladaciu rampu, nezávislú klimatizáciu či kamerový systém.

15:46 V nadväznosti na pomoc, ktorú už Európska únia (EÚ) poskytla Ukrajine prostredníctvom mechanizmu civilnej ochrany a humanitárnych partnerov, pošle teraz, v reakcii na zničenie Kachovskej priehrady, krajine 500 generátorov elektrickej energie zo svojich zásob rescEU v Poľsku. Prostredníctvom svojej webstránky o tom informuje Európska komisia.

Generátory použijú na obnovu kritickej infraštruktúry, ako sú vodné čerpacie stanice a kanalizačné stanice v postihnutých oblastiach na juhu Ukrajiny. Generátory majú rôzne veľkosti, od 12,5 kVA do 1100 kVA. Ich celková hodnota je 16 miliónov eur.

„Zničenie Kachovskej priehrady bolo ďalším nehoráznym útokom Ruska na kritickú civilnú infraštruktúru s katastrofálnymi dôsledkami pre životné prostredie a miestne komunity. Voda spláchla celé dediny, ľudia zostali bez prístupu k vode a elektrine. V rámci našej núdzovej reakcie na túto katastrofu mobilizujeme naše strategické rezervy rescEU, ktoré sa nachádzajú v Poľsku, aby sme na Ukrajinu dodali 500 generátorov elektrickej energie. Chcem tiež poďakovať všetkým európskym krajinám, ktoré okamžite ponúkli pomoc Ukrajine prostredníctvom Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany," vyjadril sa eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič.

15:40 Bielorusko bude mať prospech z bojových skúseností bojovníkov ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny, ktorí odišli do bieloruského exilu po nevydarenom pokuse o vzburu v Rusku, uviedol v utorok bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„Keď k nám prídu ich velitelia a pomôžu nám… (toto sú) skúsenosti. Prešli si tým. Povedia vám o zbraniach: ktoré fungovali dobre, ktoré nie. A o taktike… ako útočiť, ako sa brániť. Toto je neoceniteľné,“ povedal Lukašenko, ktorý vagnerovcom ponúkol azyl, na stretnutí s bieloruským ministrom obrany, uviedli tamojšie štátne médiá.

15:25 Ruský prezident Vladimir Putin v utorok prvýkrát pripustil, že ruskú žoldniersku Vagnerovu skupinu podnikateľa Jevgenija Prigožina v plnom rozsahu financoval ruský štát, informuje TASR s odvolaním sa na správu agentúry DPA.

„Túto skupinu sme plne financovali,“ povedal Putin v utorok podľa ruskej agentúry Interfax pri stretnutí s vojakmi.

Vagnerovci podľa vyjadrení Putina dostali zo štátneho rozpočtu v období od mája 2022 do mája 2023 dovedna 86,26 miliárd rubľov (930 miliónov eur)

Ruský prezident v sobotu označil členov Vagnerovej skupiny, ktorí sa podieľali na predčasne ukončenej vzbure, za „zradcov“. Oficiálne sa vagnerovci označujú za súkromnú vojenskú spoločnosť, pripomína DPA.

15:00 Rusko dnes zasiahlo chatovú oblasť pri Kremenčuku na strednej Ukrajine, uviedol server Ukrajinska pravda s odvolaním sa na šéfa oblastnej vojenskej správy Dmytra Lunina. Presne pred rokom ruské sily zasiahli obrovskou raketou Ch-22 v Kremenčuku obchodné centrum, následkom čoho tam zomrelo 21 ľudí a ďalších 77 osôb utrpelo zranenia. Dnešný letecký poplach na Ukrajine bol vyhlásený kvôli pohybu dvoch bombardérov Tu-22, ktoré sú schopné niesť práve rakety Ch-22, upozornil hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnať.

"Nepriateľ zaútočil na Poltavskú oblasť. Rovnako ako tomu bolo pred rokom raketami Ch-22. Je zásah v Kremenčuckom okrese, v chatovej oblasti. Podľa prvých informácií bez obetí, "uviedol Lunin na komunikačnej platforme Telegram. Ihnať predtým oznámil, že v ukrajinskom vzdušnom priestore boli zaznamenané najmenej dve rakety.

kremenčuk Čítajte aj Ruské rakety zasiahli v ukrajinskom Kremenčuku nákupné centrum plné ľudí

14:50 Víkendová vzbura žoldnierskej Vagnerovej skupiny v Rusku nemala vážnejší význam, keďže sa prípad vyriešil do 24 hodín. Uviedol to v utorňajšom rozhovore pre nemecký denník Bild predseda maďarskej vlády Viktor Orbán – na základe hlásenia maďarských tajných služieb. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Vzbura vedená šéfom žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenijom Prigožinom podľa Orbánových slov väčšmi potvrdila silu prezidenta Vladimira Putina, než jeho slabosť. „Ak by niekto špekuloval o tom, že Putin padne, prípadne bude nahradený, nerozumie ruskému ľudu a ruskému mocenskému systému. Rusko funguje inak ako európske krajiny. Ak chceme našou logikou pochopiť ich organizáciu, klameme len sami seba,“ povedal maďarský premiér.

Prigožinova akcia sa skončila a vojna na Ukrajine pokračuje ďalej, dodal Orbán.

14:30 Nemecká zbrojárska firma Rheinmetall v mene holandskej vlády dodá Ukrajine štrnásť tankov Leopard 2A4. Prvé z nich majú Kyjevu odovzdať v januári budúceho roka a ostatné v priebehu roka 2024. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje nemeckú televíznu spravodajskú službu Tagesschau. Holandsko a Dánsko už v apríli tohto roka oznámili, že budú spoločne nakupovať tanky pre Ukrajinu.

Nemecko a Poľsko sú blízko k podpisu dohody o vytvorení servisného strediska na opravu tankov Leopard a ďalšej západnej techniky, ktorú Ukrajina používa. Podľa verejne dostupných informácií Ukrajina už dostala viac ako 50 tankov Leopard 2 rôznych verzií.

14:23 Leonid Sluckij v pondelok vyzval na vytvorenie sedemmiliónovej profesionálnej armády, aby na zaistenie bezpečnosti krajiny neboli potrebné žoldnierske skupiny. Sluckij je vysokopostavený ruský zákonodarca, ktorý sa zúčastnil na viacerých vyjednávaniach súvisiacich s ťažením Moskvy na Ukrajine. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry Reuters.

Ruskom otriasla víkendová neúspešná vzbura Jevgenija Prigožina a jeho vagnerovcov. Sluckij vyhlásil, že Rusko nad rámec súčasnej armády zloženej najmä z brancov potrebuje zmluvnú armádu s najmenej siedmimi miliónmi vojenských a civilných zamestnancov.

„Naša krajina nepotrebuje žiadne PMC (súkromné vojenské spoločnosti) ani podobné subjekty. V pravidelnej armáde sú problémy, ale PMC ich vyriešiť nemôžu,“ uviedol Sluckij, šéf Liberálno-demokratickej strany Ruska (LDPR).

14:15 Izraelské ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo ukrajinského veľvyslanca v Izraeli Jevhena Kornijčuka. Ako dôvod uviedlo vyjadrenia ukrajinskej ambasády o pro-ruskej politike Izraela. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Ministerstvo vo vyhlásení uviedlo, že Kornijčuka si predvoláva na pondelok 3. júla, aby poskytol vysvetlenie. Izraelská vláda podľa rezortu diplomacie naďalej pokračuje v podpore spolupráce s Ukrajinou. „Počínanie si ukrajinského veľvyslanca nie je nápomocné,“ píše ministerstvo.

Ukrajinské veľvyslanectvo v Tel Avive v nedeľu na sociálnej sieti napísalo, že pravicová vláda izraelského premiéra Benjamina Netanjahua si vybrala cestu úzkej spolupráce s Ruskom a obchoduje s Moskvou.

Vláda sa podľa vyjadrení veľvyslanectva skrýva za slovnú demagógiu o neutralite, no aktívne upevňuje vzťahy s Ruskou federáciou.

14:00 Česko, Slovensko, Poľsko a Maďarsko chcú spolupracovať pri ochrane a obnove kultúrneho dedičstva na Ukrajine, ktorá sa bráni ruskej vojenskej invázii. Novinárom to po stretnutí ministrov kultúry alebo ich zástupcov zo štyroch stredoeurópskych krajín z zoskupenia vyšehradská štvorka (V4) povedala slovenská ministerka Silvia Hroncová. Česko na rokovaní zastupoval námestník ministra kultúry Michal Šašek.

„Spolupráca pri obnove kultúrneho dedičstva na Ukrajine je nevyhnutná, aby sa vytvorila platforma, ktorá bude hľadať riešenia, ako sa bude teraz pomáhať Ukrajine a po jej obnove,“ povedala Hroncová.

Téma záchrany kultúrnych pamiatok nastolila na rokovaní Slovensko v rámci svojho predsedníctva vo V4, a to v súvislosti s ničením pamiatok zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO Ruskom počas vojny na Ukrajine a tiež kvôli požiaru historického centra v stredoslovenskom meste Banská Štiavnica, ktorý v marci poničil viaceré budovy.

Stretnutie predsedov vlád krajín V4 v... Foto: TASR, Martin Baumann
V4 / Summit / Stretnutie predsedov vlád krajín V4 v Bratislave 26. júna 2023. Zľava maďarský premiér Viktor Orbán, slovenský premiér Ľudovít Ódor, premiér ČR Petr Fiala a premiér Poľska Mateusz Morawiecki

13:50 Maďarská vláda naďalej bráni Európskej únii (EÚ) vo schválení ďalšej tranže v objeme 500 miliónov eur na vojenskú pomoc Ukrajine. Informuje o tom portál Euronews.

Mesiac trvajúce veto opätovne potvrdili na pondelkovom stretnutí ministrov zahraničných vecí v Luxembursku. Šéf diplomacie eurobloku Josep Borrell sa v tejto súvislosti vyjadril, že ho pretrvávajúca „poľutovaniahodná“ patová situácia „skutočne mrzí“.

Maďarské blokovanie pomoci súvisí so sporom o ukrajinský zoznam „medzinárodných sponzorov vojny“, na ktorom je aj OTP Bank, najväčšia maďarská komerčná banka. Budapešť tvrdí, že takéto označenie banky je „neprijateľné“ a ako podmienku pre schválenie najnovšieho balíka vojenskej pomoci v hodnote 500 miliónov eur v rámci takzvaného Európskeho mierového nástroja (EPF) chce, aby ju zo zoznamu úplne odstránili.

Euronews pripomína, že EPF je mimorozpočtový nástroj, ktorý členským štátom čiastočne prepláca náklady na smrtiace i nesmrtiace vybavenie, ktoré poskytujú ukrajinským ozbrojeným silám.

13:45 Témou konferencie Ľudia z Ukrajiny v Bratislave bola i úloha samospráv pri začleňovaní utečencov v podobe nastavenia dlhodobých opatrení. TASR o tom informovala Ivana Kohutková z občianskeho združenia Mareena.

„Po prekonaní počiatočnej kritickej fázy pomoci vnímame, že je potrebné nastaviť dlhodobé opatrenia na úrovni samospráv na podporu začlenenia utečeniek a utečencov, ktorí zostali na Slovensku,“ zdôraznila riaditeľka občianskeho združenia Michaela Pobudová. Doplnila, že združenie pripravilo materiály, ktoré môžu byť samosprávam, ako aj organizáciám nápomocné.

Riaditeľka kancelárie Úradu Vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR) na Slovensku Danijela Popovič-Efendič poukázala na to, že utečenci prinášajú do krajín svoje zručnosti, schopnosti.

13:13 Ruský prezident Vladimir Putin na stretnutí s ruskými vojakmi na kremeľskom námestí v Moskve uctil minútou ticha pilotov, ktorí zahynuli cez víkend v snahe zastaviť ťaženie ruskej Vagnerovej súkromnej vojenskej spoločnosti na Moskvu. Putin vyhlásil, že vojaci a predstavitelia ďalších silových štruktúr cez víkend ochránili krajinu pred rozpútaním občianskej vojny a zabránili obetiam medzi civilnými obyvateľmi.

putin, prigožin Čítajte aj Rusko bolo podľa Putina blízko k občianskej vojne. Uctil si pilotov zabitých v boji proti vzbúrencom

12:45 Taliansky kardinál Matteo Zuppi, ktorého pápež poveril mierovou misiou, bude v stredu a štvrtok rokovať v Moskve s miestnymi predstaviteľmi. Informoval o tom Vatikán. Ukrajinu navštívil Zuppi pred tromi týždňami. Francúzsky server La Croix uviedol, že kardinál do ruskej metropoly dorazí dnes večer a čaká ho rokovanie s patriarchom ruskej pravoslávnej cirkvi Kirillom.

„Hlavným cieľom tejto iniciatívy je podporiť prejavy ľudskosti, ktoré môžu prispieť k dosiahnutiu riešenia súčasnej tragickej situácie a nájsť cesty k spravodlivému mieru,“ stojí v dnešnom vyhlásení Vatikánu.

12:37 Spojenci varovali ukrajinské vedenie pred pokusmi využiť ozbrojenú rebéliu žoldnierskej armády vagnerovcov na destabilizáciu situácie v Rusku.

Joe Biden, Volodymyr Zelenskyj Čítajte aj Neútočte na Rusko, žiadal Západ od Kyjeva počas Prigožinovej vzbury

12:30 Ruské úrady zrušili trestné stíhanie žoldnierov z Vagnerovej skupiny, ktorí sa cez víkend zúčastnili na vzbure. Stíhať prestali aj zakladateľa skupiny Jevgenija Prigožina. Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) oznámila, že jej vyšetrovanie dospelo k záveru, že účastníci vzbury „zastavili svoje aktivity smerujúce k spáchaniu trestného činu“. Informuje o tom portál news.sky.com.

V rámci dohody, ktorú sprostredkoval bieloruský prezident Alexandr Lukašenko, Rusko súhlasilo, že po skončení vzbury nebude stíhať nikoho, kto sa do nej zapojil. Pred dosiahnutím dohody však ruský prezident Vladimir Putin účastníkov vzbury označil za „vlastizradcov“.

12:20 Česko od januára do mája tohto roka poskytlo Ukrajine 24 tankov, 17 bojových vozidiel pechoty, 16 špeciálnych vozidiel protivzdušnej obrany, 645 protitankových riadených striel, tisíce nábojov a ďalší vojenský materiál. V utorok to na bilančnej tlačovej konferencii na českom ministerstve obrany uviedol premiér Petr Fiala, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Od počiatku konfliktu sme stáli na správnej strane a vedeli sme, čo máme robiť. Patríme medzi najväčších darcov a dodávateľov vojenskej pomoci,“ vyhlásil Fiala. To, že sa Česko vzdalo staršej techniky podľa neho spojenci ocenili konkrétnymi krokmi a pripomenul napríklad dary od Nemecka či USA.

12:00 Rusko popravilo 77 civilistov, ktorí boli svojvoľne zadržiavaní na Ukrajine. TASR správu prevzala z agentúry AFP, ktorá sa odvolala na utorkovú správu Organizácie Spojených národov (OSN).

„Zaznamenali sme popravy bez procesu 77 civilistov počas ich svojvoľného zadržiavania Ruskou federáciou,“ uviedla vedúca misie OSN na monitorovanie ľudských práv na Ukrajine Matilda Bognerová. Išlo o 72 mužov a päť žien. Ďalší dvaja muži zomreli pre mučenie, neľudské podmienky zadržiavania a odmietnutie prístupu k zdravotnej starostlivosti.

Misia OSN od začiatku ruskej invázie na Ukrajine vo februári 2022 zaznamenala 864 jednotlivých prípadov svojvoľného zadržania ruskými silami. Mnohé boli spojené s vynútenými zmiznutiami.

„Ruské ozbrojené zložky, orgány činné v trestnom konaní a väzenské úrady sa zapájali do rozsiahleho mučenia a nevhodného zaobchádzania s civilnými zajatcami,“ uviedla Bognerová.

11:45 Bieloruský líder Alexander Lukašenko dnes vyhlásil, že počas víkendovej vzbury vagnerovcov nariadil bieloruskej armáde, aby bola „pripravená na boj“. Informovala o tom bieloruská štátna agentúra Belta.

lukašenko Čítajte aj Lukašenko: Uviedol som armádu do plnej bojovej pohotovosti. Nikto proti tomu neprotestoval

11:20 Českí a ukrajinskí študenti si v pondelok večer v Prahe pripomenuli študentov stredných a vysokých škôl z Ukrajiny, ktorí prišli o život počas ruskej agresie v tejto krajine. TASR správu prevzala z webovej stránky stanice Radio Prague International.

Spomienková slávnosť sa konala pri Vltave, kde sa zhromaždili študenti so sviečkami. Organizovala ju organizácia Člověk v tísni v rámci vzdelávacieho programu Jeden svět na školách.

Českí študenti si obete uctili spolu so svojimi rovesníkmi z Ukrajiny. „Nesmieme to prijať a zatvárať pred tým oči. Ukrajina naďalej potrebuje podporu a pomoc,“ uviedla organizácia Člověk v tísni na Twitteri. „(Ukrajina) bráni i našu slobodu a budúcnosť,“ dodala.

10:40 Ruská Vagnerova súkromná vojenská spoločnosť odovzdá svoju ťažkú armádnu techniku jednotkám ruskej armády, uviedlo dnes podľa agentúry TASS ruské ministerstvo obrany. Oznámenie prišlo po tom, ako vagnerovci počas víkendu podnikli ťaženie na Moskvu na protest proti armádnemu veleniu, ale nakoniec sa s Kremľom vďaka sprostredkovaniu bieloruského lídra Alexandra Lukašenka dohodli na jeho ukončení.

Odovzdanie techniky sa podľa TASS už pripravuje. Ruská tajná služba FSB okrem toho zastavila trestné stíhanie, ktoré začala v piatok na základe podozrenia z ozbrojenej vzbury v súvislosti s krokmi šéfa vagnerovcov Jevgenija Prigožina, informuje tiež agentúra.

10:35 Britské ministerstvo obrany potvrdilo, že ukrajinská armáda nedávno oslobodila časť územia na východe krajiny, ktoré bolo Rusmi okupované od roku 2014. V najnovšej správe o vývoji vojny na Ukrajine britský rezort obrany uviedol, že ukrajinské výsadkové sily dosiahli mierny pokrok východne od obce Krasnohorivka neďaleko mesta Doneck. Informuje o tom web Text linkyUkrajinská pravda.

„Je to jeden z prvých príkladov od odštartovania ruskej invázie, ktorá sa začala vo februári 2022, že ukrajinské sily pravdepodobne opäť získali časť teritória okupovaného Ruskom od roku 2014," uviedlo britské ministerstvo obrany. „Nedávne viacnásobné súbežné ukrajinské údery v Donbase pravdepodobne preťažili sily Doneckej ľudovej republiky a Čečencov pôsobiacich v oblasti," dodalo ministerstvo obrany.

10:30 Pri Minsku pristálo ráno pred ôsmou miestneho času súkromné lietadlá zakladateľa ruskej Vagnerovej súkromnej vojenskej skupiny Jevgenija Prigožina, tvrdí bieloruská skupina Hajun, ktorá monitoruje pohyby ruských síl.

Rusko Kaviareň Výbuch Bloger Pohreb Čítajte aj Pri Minsku pristáli Prigožinove lietadlá. Sťahujú sa vagnerovci do Bieloruska?

10:08 Ruský prezident Vladimir Putin vzdal hold pilotom zabitým počas víkendu v boji proti ozbrojenej vzbure. Šéf Kremľa tak prvýkrát potvrdil, že počas pochodu žoldnierskej Vagnerovej skupiny prišlo Rusko o vojakov, informuje TASR podľa utorkovej správy agentúry Reuters.

Putin sa v pondelkovom televíznom prejave prvýkrát verejne vyjadril k ozbrojenej vzbure vedenej šéfom vagnerovcov Jevgenijom Prigožinom. Potvrdil v ňom tiež správy šíriace sa na sociálnych sieťach, že vagnerovci počas bojov zostrelili ruské stroje.

„Odvaha a sebaobeta padlých hrdinov-pilotov zachránila Rusko od tragických zničujúcich následkov,“ uviedol Putin. Dodal, že vzbura ohrozila samotnú existenciu Ruska a tí, ktorí za ňou stoja, budú potrestaní.

O počte mŕtvych pilotov a zostrelených lietadiel neexistuje nijaká oficiálna informácia. Niektoré účty na sociálnej sieti Telegram monitorujúce ruskú vojenskú aktivitu v sobotu uviedli, že zahynulo 13 ruských pilotov.

8:30 Po sobotňajšom ťažení Vagnerovej súkromnej vojenskej spoločnosti na Moskvu prestane táto žoldnierska organizácia pravdepodobne fungovať ako samostatná organizácia a jej šéf Jevgenij Prigožin už zrejme nebude jej súčasťou, uviedol vo svojej najnovšej analýze vojny na Ukrajine americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Ruský prezident Vladimir Putin však podľa analýzy vagnerovcov potrebuje na podporu svojich operácií na Ukrajine aj inde na svete a bude sa ich snažiť včleniť do štruktúr ruského ministerstva obrany.

vojna na Ukrajine, vagnerovci, bachmut Čítajte viac Putin vagnerovcov potrebuje, zrejme sa ich pokúsi zaradiť pod armádu

8:18 Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok osobne poďakoval lídrom ruských bezpečnostných zložiek za ich prácu počas vzbury žoldnierov Vagnerovej skupiny. Na stretnutí bol prítomný aj ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý bol jedným z hlavných terčov vzbury vagnerovcov.

siloviky, Rusko, Vladimir Putin Čítajte viac Putin sa po vzbure stretol so 'silovikmi', poďakoval sa im. Medzi vyvolenými bol aj Šojgu
Putinove stretnutie so 'silovikmi'
Video

6:40 Bulharsko poskytne Ukrajine, ktorá už vyše roka čelí ruskej invázii, ďalšiu vojenskú pomoc, uviedlo v pondelok tlačové oddelenie bulharskej vlády, uviedla agentúra DPA. Nová prozápadná bulharská vláda vedená premiérom Nikolajom Denkovom schválila v poradí druhý balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu minulý týždeň v piatok, spresnilo tlačové oddelenie.

Nový balík vojenskej pomoci má byť rozsahom podobný tomu prvému, ktorý Sofia schválila na konci roku 2022. Viac detailov nie je známych. Bulharsko je od roku 2004 členskou krajinou Severoatlantickej aliancie, tamojšia armáda však stále disponuje prevažne sovietskym vybavením, pripomína DPA.

S poskytovaním vojenskej pomoci pre Kyjev dlhodobo nesúhlasí bulharský prezident Rumen Radev, ktorý sa s Moskvou zjavne snaží i napriek vojne na Ukrajine udržiavať priateľské vzťahy a viackrát vyzval na začatie rokovaní o mieri. Bulharský minister obrany Todor Tagarev nedávno povedal, že Bulharsko bude vo väčšej miere podporovať úsilie EÚ dodávať Ukrajine potrebnú muníciu.

6:00 Ukrajinské sily v pondelok postúpili vo všetkých oblastiach bojov, uviedol vo svojom nočnom videoposolstve ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho ruský náprotivok Vladimir Putin zase v pondelkovom vystúpení k národu prvýkrát pripustil, že si sobotňajšia vzbura vagnerovcov vyžiadala obete medzi ruskými vojakmi. Uviedla to agentúra Reuters.

„Naši vojaci dnes vo všetkých sektoroch pokročili. Je to šťastný deň,“ vyhlásil Zelenskyj, ktorý v pondelok navštívil Doneckú oblasť blízko frontu na východe Ukrajiny. „Poprial som chlapcom viac takýchto dní,“ dodal. Návšteva, počas ktorej vyznamenal niektorých vojakov, sa uskutočnila v čase, keď ukrajinská armáda podniká práve v tejto oblasti a tiež na juhu krajiny ofenzívu proti ruským silám.

Ukrajinský prezident sa stretol s vojakmi, ktorí sa podieľali na bojoch o mesto Bachmut v Doneckej oblasti, i s jednotkami v Záporožskej oblasti. Počas oficiálnej časti návštevy odovzdal vyznamenania viacerým vojakom, pričom dvaja z nich dostali najvyššie štátne vyznamenanie pre príslušníkov armády – rad Zlatej hviezdy.

Vypočul si aj hlásenie o situácii na bojiskách od veliteľa pozemných síl Olexandra Syrského. Zelenskyj skonštatoval, že išlo o rušný deň plný emócií.

Kyjev v pondelok oznámil, že ukrajinským silám sa podarilo oslobodiť ďalšiu obec, ktorú okupovali ruské sily. „Všetka naša pôda bude oslobodená – úplne všetka,“ dodal ukrajinský prezident.

Putin, ktorého krajina vlani vo februári proti Ukrajine začala vojnu, sa vo svojom pondelkovom prejave venoval predovšetkým vzbure súkromnej Vagnerovej skupiny, ktorej členov vyzval, aby vstúpili do armády, alebo odišli do Bieloruska. „Odvaha a sebaobetovanie padlých hrdinov – pilotov zachránili Rusko pred tragickými a ničivými následkami,“ povedal v jednej časti príhovoru ruský prezident, a potvrdil tak správy o obetiach na strane ruskej armády.

Vladimir Putin Čítajte viac Putin vyzval vagnerovcov, aby vstúpili do armády, alebo odišli do Bieloruska

Koľko pilotov zahynulo, ani koľko lietadiel vagnerovci zostrelili, ale neoznámil. Ruský exilový server Meduza už skôr napísal, že si vzbura, pri ktorej vagnerovci ovládli Rostov na Done a zároveň pochodovali na Moskvu, vyžiadala životy 13 ruských pilotov. O rovnakom počte hovoria aj niektoré ruské kanály na telegrame, píše Reuters.

rostov na done, prigožin, vagner Čítajte viac Prigožin: Vagnerovci prešli 780 kilometrov a nenarazili na odpor

Server televízie CNN napísal, že spravodajské služby Spojených štátov mali o chystanej vzbure dopredu „extrémne detailnú a presnú“ predstavu, a to vrátane informácií, kde a v akom počte budú vagnerovci chcieť postupovať. Spravodajská komunita si ale informácie strážila a zdieľala ich len s najvyššími americkými činiteľmi a len niektorými spojencami, nie v rámci celej Severoatlantickej aliancie. Preto boli niektorí vysokopostavení európski aj americkí činitelia piatkovým a sobotňajším dianím prekvapení.

Biden Čítajte viac Biden: Západ nemá so vzburou vagnerovcov nič spoločné, je to vec Ruska

Server tiež uviedol, že v sobotu spojeneckí činitelia varovali Kyjev pred útokmi na ciele vo vnútri Ruska, ktoré by mohli budiť zdanie, že sa Ukrajina a Západ stavajú na stranu vagnerovcov a ohrozujú ruskú suverenitu. „Je to vnútorná záležitosť Ruska,“ počuli ukrajinskí predstavitelia. Podobne sa západní politici vyjadrujú aj navonok.

Putin, Prigožin Čítajte viac Hlupák Prigožin? Nie, všetko mal premyslené. Jeho vzbura otriasla Putinovou pevnou pozíciou
617 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine