Jeden zo zdrojov The Moscow Times povedal, že pre ruské vedenie sa „veci okolo Surovikina nevyvíjali dobre“. Druhý uviedol, že počas Prigožinovej vzbury si Surovikin evidentne vybral zlú stranu „a oni ho chytili za gule“.
Informácie o Surovikinom zatknutí podľa The Moscow Times ako prvý zverejnil ruský vojnový bloger Vladimir Romanov. Generál údajne skončil v cele už 25. júna a je v moskovskej väzobnej väznici Lefortovo.
Vysokopostavený ruský generál Sergej Surovikin podľa denníka The New York Times (NYT) dopredu vedel o chystanej vzbure Vagnerovej skupiny. USA sa teraz snažia zistiť, či ju tento bývalý veliteľ ruských jednotiek nasadených na Ukrajine pomáhal aj plánovať.
Denník svoje tvrdenie opiera o vyjadrenia amerických činiteľov, ktorí majú k dispozícii spravodajské informácie o víkendovej revolte, pri ktorej vagnerovci obsadili Rostov na Done na juhozápade Ruska a postupovali tiež na Moskvu.
Informácie o tom, že Surovikin vedel, čo sa chystá, podľa NYT vedie k otázkam, akú podporu vagnerovci a ich šéf Jevgenij Prigožin vo vnútri vedenia ruskej armády mali. Americkí činitelia tvrdia, že existujú náznaky, že aj ďalší ruskí generáli mohli podporovať snahu Prigožina vynútiť si zmenu na čele ministerstva obrany a generálneho štábu.
Ruský prezident Vladimir Putin sa teraz podľa amerických činiteľov musí rozhodnúť, či verí tomu, že Surovikin naozaj Prigožinovi pomáhal, a ako v takom prípade reagovať. Oficiálni činitelia aj analytici tvrdia, že ak Putin bude mať takéto dôkazy, nezostane mu nič iné, než ho zbaviť velenia.
Niektorí bývalí predstavitelia však tvrdia, že Putin by sa mohol rozhodnúť ponechať si generála Surovikina, ak dospeje k záveru, že síce vedel o tom, čo plánoval Prigožin, ale nepomohol mu. Podľa analytikov sa zatiaľ zdá, že Putin má v úmysle pripísať zodpovednosť za vzburu výlučne Prigožinovi, uvádza New York Times.
Surovikin bol veliteľom ruských jednotiek nasadených na Ukrajine do januára, kým ho vystriedal náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov. Surovikin bol vtedy menovaný jeho zástupcom.
Surovikin je uznávaný vojenský líder, ktorý pomohol posilniť obranu naprieč bojovými líniami po minuloročnej protiofenzíve Ukrajiny, hovoria podľa denníka analytici. V januári bol nahradený hlavným veliteľom, ale zachoval si vplyv na vedenie vojnových operácií a medzi vojakmi zostáva obľúbený.
Vysokí americkí predstavitelia naznačujú, že spojenectvo medzi Surovikinom a Prigožinom by mohlo vysvetliť, prečo je šéf Vagnerovcov stále nažive, napriek tomu, že sa zmocnil hlavného ruského vojenského uzla a nariadil ozbrojený pochod na Moskvu. Americkí predstavitelia a iní, ktorí sa vyjadrujú pre článok denníka, hovorili pod podmienkou anonymity, aby mohli debatovať o citlivých spravodajských informáciách. Zdôraznili, že mnohé informácie, o ktorých Spojené štáty a ich spojenci vedia, sú predbežné. Americkí predstavitelia sa vyhýbali verejnej diskusii o vzbure zo strachu, že by podporili naratív Putina, že nepokoje zorganizoval Západ.
Napriek tomu majú americkí predstavitelia záujem dostať na verejnosť informácie, ktoré podkopávajú postavenie generála Surovikina, ktorého považujú za kompetentnejšieho a bezohľadnejšieho ako ostatných členov velenia. Jeho odstránenie by nepochybne prospelo Ukrajine, ktorej západom podporované jednotky presadzujú novú protiofenzívu – jej cieľom je pokúsiť sa získať späť územia, ktoré obsadila Moskva, uviedol denník New York Times.
Surovikin vystúpil proti vzbure vo videu, ktoré vyzvalo ruských vojakov na Ukrajine, aby držali svoje pozície a nepripojili sa k povstaniu. „Žiadam vás, aby ste prestali,“ povedal generál Surovikin v správe zverejnenej na sieti Telegram. „Nepriateľ len čaká na zhoršenie vnútropolitickej situácie v našej krajine.“
Ale jeden bývalý úradník podľa New York Times povedal o tejto správe, že sa podobá „rukojemníckemu videu“. Reč tela generála Surovikina naznačovala, že mu bolo nepríjemné odsudzovať bývalého spojenca, ktorý zdieľal jeho názor na ruské vojenské vedenie, povedal bývalý predstaviteľ.