Ruské samovražedné drony patria medzi najväčšie hrozby Ukrajincov. Likvidujú západnú techniku

Ruské sily používajú čoraz častejšie lacné drony Lancet na jedno použitie, ktoré dokážu poškodiť armádne vybavenie ako západné tanky alebo húfnice s výrazne vyššou hodnotou, upozornila agentúra Reuters. Práve tieto drony ruskej výroby sú jednou z najväčších hrozieb, ktorým Ukrajinci na bojisku čelia, oznámili agentúre ukrajinskí delostrelci.

28.06.2023 13:19
lancet Foto:
Ruský samovražedný dron Lancet.
debata (9)

V priebehu uplynulého mesiaca sa podľa Reuters na proruských kanáloch na sociálnych sieťach objavovali videá, ktoré zrejme zachytávajú, ako drony Lancet poškodzujú alebo priamo ničia drahú techniku dodanú Západom, ako sú tanky Leopard 2 alebo samohybné húfnice Caesar. Cena jedného dronu je podľa Reuters približne tri milióny rubľov. Približná cena tanku Leopard 2 sa v rôznych zdrojoch líši, Nemecko sa ale podľa skoršej správy Reuters z mája chystá kúpiť 18 týchto tankov za 525 miliónov eur. Z toho možno vyvodiť, že jeden tank krajine vyjde na 29 miliónov eur.

Cielené zostrelenie dronu Bayraktar nad Kyjevom
Video
Zostrelenie dronu Bayraktar, nad ktorým statila ukrajinská armáda kontrolu. / Zdroj: Twitter

Intenzita, s akou Rusi používajú tieto drony, podľa ukrajinských vojakov narastá. „Skôr, na jar nepoužívali Lancety tak často ako teraz,“ povedal novinárom Reuters blízko frontu pri Avdijivke 35-ročný delostrelec Bohdan.

„Každý deň zostrelíme najmenej jeden alebo dva Lancety,“ uviedol potom poradca ukrajinského ministra obrany Jurij Sak. Ukrajinské sily ich však podľa neho nezachytávajú so stopercentnou úspešnosťou. Drony Lancet letia pomaly a v nízkej výške, čo mate tradičné systémy protivzdušnej obrany, ktoré sú konštruované tak, aby zachytávali rýchlo sa pohybujúce ciele.

S-300, vojna na Ukrajine, Ukrajina Čítajte aj Ukrajinský protiútok komplikujú ruské nástroje elektronickej vojny

Podľa Saka nesú drony pomerne malú nálož výbušnín s váhou, ktorá sa pohybuje od 1,5 do päť kilogramov. Majú tak menšiu silu ako väčšina delostreleckých granátov alebo rakiet, ale aj tak môžu spôsobiť vážne škody.

Drony Lancet majú dolet asi 50 kilometrov. Let v reálnom čase koriguje navádzač. To je podľa Saka rozdiel oproti dronom Šáhed-136 iránskej výroby, ktoré letia po predprogramova­nej dráhe.

Dron / Orlan-10 / Čítajte aj Vagnerovci sa snažia naverbovať hráčov videohier za operátorov dronov
9 debata chyba
Viac na túto tému: #armáda #vojenská technika #vojna na Ukrajine #vojenské drony