Klimtov obraz Dáma s vejárom sa stal najdrahším vydraženým dielom v Európe

Posledný obraz, ktorý vytvoril rakúsky maliar Gustav Klimt, vydražili v utorok v Londýne za rekordných 85,3 milióna libier. Stal sa tak najdrahšie predaným obrazom na aukcii v Európe.

28.06.2023 16:24
Dáma s vejárom / Gustav Klimt / Foto: ,
Obraz Dáma s vejárom od Gustava Klimta v aukčnom dome Sotheby´s v Londýne
debata

Obraz Dáma s vejárom kúpil zberateľ z Hongkongu. Dielo ponúkol do dražby aukčný dom Sotheby's za vyvolávaciu cenu 58 miliónov libier. V aukcii, ktorá trvala iba desať minút, prekonal odhad 65 miliónov libier.

Portrét neznámej ženy bol ešte stále na stojane v Klimtovom ateliéri, keď vtedy 55-ročný maliar v roku 1918 náhle zomrel.

Ľudia si fotia obraz Dáma s vejárom od Gustava...
Aukčný dom Sotheby´s obraz Dáma s vejárom od...
+1Obraz Dáma s vejárom od Gustava Klimta v...

Obraz, opisovaný ako „majstrovské dielo umelca na vrchole svojich síl“, má silné ázijské vplyvy a je súčasťou trendu japonizmu, čo je označenie pre jav prijímania japonských vplyvov do európskej kultúry, vysvetľuje BBC News.

Dielo obsahuje aj niekoľko čínskych motívov vrátane fénixa — symbolu nesmrteľnosti a znovuzrodenia, a lotosových kvetov, ktoré symbolizujú lásku.

Dáma s vejárom patrí medzi hŕstku portrétov od Klimta, poprednej osobnosti viedenskej secesie, ktoré sú v súkromnom vlastníctve. Obraz bol naposledy vydražený v roku 1994 za deväť miliónov libier.

Gustav Klimt (1862 – 1918) je najznámejší svojimi dielami na plátnach zdobených zlatými listami ako napríklad Bozk (1907–1908) alebo Zlatá Adele (1907).

debata chyba
Viac na túto tému: #aukcia #obraz #Gustav Klimt