Sedem hodín sa EÚ bavila o migrácii, bez dohody. Orbán a Morawiecki chcú jednomyseľné rozhodovanie

Bez jasného výsledku sa v noci na piatok skončila debata prezidentov a premiérov krajín Európskej únie na tému migrácie. Novinárom to povedal hovorca predsedu Európskej rady Charlesa Michela.

30.06.2023 05:55
Orbán, Morawiecki, Meloniová Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo) hovorí s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou (v strede) a poľským premiérom Mateuszom Morawieckim (vľavo) počas stretnutia za okrúhlym stolom na summite EÚ v Bruseli vo štvrtok 29. júna 2023.
debata (34)

Pre spory o nedávno schválenú reformu migračnej a azylovej politiky sa lídri ani po vyše sedemhodinovom rokovaní nezhodli na spoločných záveroch, ktoré hovorili okrem iného o pokračovaní spolupráce s krajinami pôvodu migrantov či boji proti pašerákom ľudí. Podľa únijných zdrojov sa k téme vráti ešte v priebehu druhého dňa summitu.

Kým lídri Maďarska a Poľska sa podľa diplomatických zdrojov snažili presadiť do záverov vrcholnej schôdzky požiadavku na jednomyseľné rozhodovanie o migračných pravidlách EÚ, väčšina ostatných krajín bola proti. Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho poľský kolega Mateusz Morawiecki prišli na summit s kritikou reformy, ktorú štáty väčšinovým hlasovaním schválili začiatkom júna. Konzervatívnym vládam oboch krajín sa nepáči princíp, na základe ktorého majú všetky štáty únie povinne pomáhať krajinám preťaženým veľkým počtom žiadateľov o azyl. Buď tým, že časť z nich prijmú, alebo finančnou alebo materiálnou podporou.

Ódor má premiéru na summite EÚ
Video

„Nie je možné zaobchádzať inak s obyvateľmi Ukrajiny na jednej a s ľuďmi z Blízkeho východu a Afriky na druhej strane,“ vyhlásil pred začiatkom summitu Morawiecki. Narážal tým na príspevky v desiatkach eur, ktoré podľa neho Poľsko dostáva od EÚ na jedného ukrajinského utečenca, zatiaľ čo za žiadateľov o azyl majú preťaženým krajinám ako je Taliansko ďalšie štáty platiť 20-tisíc eur.

Morawiecki a Orbán sa snažili do záverov vrcholnej schôdzky presadiť zmienku o tom, že sa už summity v rokoch po utečeneckej kríze z roku 2015 uzniesli na jednomyseľnom rozhodovaní o migrácii a že by v súlade s tým mala postupovať únia aj teraz. Podľa diplomatov sa schválenie svojej požiadavky, s ktorým väčšina krajín nesúhlasila, pokúšali docieliť hrozbou zablokovania ostatných bodov záverov týkajúcich sa migrácie. Tie neobsahovali žiadne nové záväzné body, iba všeobecne hovorili o väčšej aktivite smerom k obmedzeniu migrácie na všetkých migračných cestách.

Na presadení týchto záverov trvala podľa diplomatov najmä Taliansko, ktorého premiérka Giorgia Meloniová prezentuje spomínanú migračnú dohodu ako víťazstvo svojej krajiny. Šéfov vlád Poľska a Maďarska sa však k zmene názoru nepodarilo prinútiť ani ju, ani francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a nemeckého kancelára Olafa Scholze, ktorí sa s nimi večer zišli separátne.

34 debata chyba
Viac na túto tému: #migrácia