Dokumenty odhalili tajomstvo generála Surovikina. Bol tajným členom vagnerovcov

Ruský generál Sergej Surovikin, ktorý je zástupcom veliteľa inváznych vojsk na Ukrajine, bol tajne významným členom ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny. Vyplýva to podľa americkej spravodajskej televízie CNN z dokumentov, ktoré má k dispozícii.

30.06.2023 12:18 , aktualizované: 13:08
Vladimir Putin / Sergej Surovikin / Foto: ,
Šéf Kremľa Vladimir Putin tlieska Sergejovi Surovikinovi na slávnostnom podujatí v Kremli na počesť ruských vojakov, ktorí bojovali v Sýrii. Ich náčelníkom bol tento generál. Snímka je z decembra 2017.
debata (142)

Dokumenty, ktoré podľa CNN dostalo ruské investigatívne centrum Dosje, údajne ukazujú, že Surovikin mal u vagnerovcov osobné registračné číslo. Generál je medzi najmenej 30 ruskými vojenskými a spravodajskými dôstojníkmi, ktorí sú tiež takzvanými VIP členmi Vagnerovej skupiny, tvrdí centrum.

Cez Dneper! Takto poslal Šojgu Surovikina s armádou na druhý breh rieky
Video

Surovikin ešte v sobotu zverejnil video, v ktorom vyzýval šéfa a šéfa Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina na zastavenie vzbury.

Nezávislý ruský novinár Dmitrij Kolezev uviedol, že minister obrany Ruska Sergej Šojgu obvinil Surovikina z vlastizrady, ale ruské vedenie sa obáva generála zatknúť, pretože za ním stoja dôstojníci. Podľa dvoch zdrojov ruskej investigatívnej webovej stránky Važnyje istorii, ktoré majú blízko k ruskému generálnemu štábu a Federálnej bezpečnostnej službe (FSB), Surovikina nezatkli a nie je vo väzení Lefortovo. Len ho vypočúvali a potom prepustili.

O Surovikinovi, ktorému sa prezýva „generál Armageddon“ kvôli bezohľadnej taktike bombardovania sýrskych miest, bolo známe, že mal na súkromnú žoldniersku skupinu väzby, ale odhalené dokumenty vyvolávajú otázky, ako úzke boli vzťahy vysokopostavených členov ruskej armády s Vagnerovou skupinou, uvádza CNN.

Sergej Surovikin Čítajte aj Generála Surovikina zatkli pre vzburu vagnerovcov

Vagnerovci podľa televízie neodpovedali na žiadosť o reakciu na informácie. Podľa CNN nie je jasné, čo VIP členstvo v súkromnej armáde presne obnáša a či z neho vyplýva nejaký finančný prospech.

vagnerovci srbsko Čítajte aj Tričká, nášivky, vlajky. Po vzbure idú veci s logom vagnerovcov na dračku, ceny rastú

Surovikin od vlaňajšieho októbra do tohtoročného januára velil ruským inváznym vojskám na Ukrajine, potom ho na tomto poste nahradil náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov.

Prigožin žiada, aby Gerasimov a Šojgu prišli za ním do Rostova na Done
Video
Šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin na veliteľstve Južného vojenského okruhu žiada, aby Gerasimov a Šojgu prišli za ním do Rostova na Done, ktorý obsadil so svojimi žoldniermi. Ak neprídu, chce ísť za nimi do Moskvy.

O Surovikinovi bolo známe, že má kontakty s Vagnerovou skupinou, ale dokumenty vyvolávajú otázky o väzbách medzi vysokopostavenými členmi ruskej armády a vagnerovcami. Počas Prigožinovej krátkej vzbury dokázali vagnerovci veľmi rýchlo ovládnuť mesto Rostov nad Donom, pričom nečelili prakticky žiadnemu odporu ruskej armády.

142 debata chyba
Viac na túto tému: #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine #Jevgenij Prigožin #Vagnerova skupina #Sergej Surovikin