Zelenskyj o protiofenzíve: Chceme ukázať výsledky ešte pred summitom NATO

Ukrajina chce ukázať výsledky svojej protiofenzívy na bojisku ešte pred nadchádzajúcim summitom Severoatlantickej aliancie, povedal v rozhovore so španielskymi novinármi ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Súčasne vyzval európskych spojencov na ďalšiu vojenskú pomoc Kyjevu.

01.07.2023 09:00
Volodymyr Zelenskyj Foto:
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s vojakom počas návštevy doneckého regiónu 26. júna 2023
debata (108)

Summit NATO sa začne vo Vilniuse 11. júla. Španielsko sa ujíma predsedníctva v Európskej únii a v Kyjeve je očakávaný španielsky premiér Pedro Sánchez.

„Pred summitom musíme ukázať výsledky, ale každý meter stojí životy,“ povedal Zelenskyj. Pripustil, že ukrajinské plány začať protiofenzívu proti ruským vojskám v posledných mesiacoch pred útokom spomalili prívalové dažde, ktoré trvali veľmi dlho.

Ukrajinské drony ničia ruské tanky
Video

Zelenskyj tiež vyzval na urýchlenie dodávok západnej vojenskej pomoci. Pripomenul jesennú protiofenzívu, ktorú napokon musela ukrajinská armáda zastaviť, pretože ďalší postup by si vyžiadal veľké straty a ukrajinské sily nedisponovali delostrelectvom, ktorého dodávky dorazili s oneskorením.

„Sme veľmi opatrní. Rýchlosť nie je vždy bezpečná. Ak mi povedia, že to potrvá dva mesiace a zahynú tisíce ľudí, alebo tri mesiace a zomrie menej ľudí, samozrejme si vyberiem to druhé. Pri výbere medzi časom a ľuďmi sú najdôležitejší ľudia,“ povedal.

O ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ktorý vlani vo februári rozpútal vojnu proti Ukrajine, Zelenskyj poznamenal, že Putin je viac ohrozený ako on sám: „Mňa chcú zabiť len v Rusku, ale jeho chce zabiť celý svet,“ tvrdí Zelenskyj.

Zmeko: Vycvičili sme viac ako 1 500 Ukrajincov na Slovensku
Video
108 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj