Prvá krajina na svete zakázala v supermarketoch plastové vrecká na ovocie a zeleninu

Nový Zéland sa stal prvou krajinou na svete, ktorá zákaz predaja igelitových tašiek v supermarketoch rozšírila aj na plastové vrecká na ovocie a zeleninu. Opatrenie nadobudlo platnosť v sobotu a je súčasťou širšej vládnej kampane proti jednorazovým plastovým obalom. Informuje o tom dnes spravodajský web BBC. Väčšina Novozélanďanov už od zákazu igelitových tašiek v roku 2019 chodí nakupovať s vlastnou taškou.

03.07.2023 11:59
debata (9)

„Nový Zéland produkuje príliš veľa odpadu, príliš veľa plastového odpadu,“ uviedla námestníčka ministra životného prostredia Rachel Brookingová. Dodala, že od zákazu z roku 2019 sa podarilo nepoužiť viac ako jednu miliardu plastových tašiek a očakáva sa, že sa vďaka novému opatreniu podarí každoročne zabrániť použitiu 150 miliónov plastových sáčkov.

Kritici tvrdia, že zákazníci budú namiesto toho ovocie a zeleninu dávať do jednorazových papierových vrecúšok, ktoré v obchodoch zostanú k dispozícii. „Stále sa to oplatí, ale naozaj chceme znížiť množstvo obalov na jedno použitie,“ povedala Brookingová. „Preto chceme, aby si ľudia nosili vlastné tašky, a supermarkety predávajú tašky na opakované použitie,“ dodala.

Reťazec supermarketov Countdown, ktorý prevádzkuje viac ako 185 obchodov po celej krajine, začal predávať opakovane použiteľné sieťové tašky. Dúfa, že to prinúti zákazníkov používať opakovane použiteľné vrecká na ovocie a zeleninu. „Vieme, že zmena je ťažká a (bude) im to chvíľu trvať,“ povedala Catherine Langabeerová, vedúca oddelenia udržateľnosti reťazca Countdown. „Objavujú sa u nás nevrlí zákazníci,“ dodal.

Novozélandská vláda dosiahla pokrok aj v ďalších iniciatívach zameraných na boj proti zmene klímy. Poľnohospodársky priemysel v krajine produkuje približne polovicu emisií. V októbri vláda navrhla zdanenie skleníkových plynov produkovaných hospodárskymi zvieratami, ako sú ovce a dobytok. Poľnohospodári budú podľa tohto unikátneho systému najneskôr od roku 2025 potrebovať emisné kvóty.

Kaufland, pr, nepouzivat Čítajte viac Svet ovládli plasty: Takto ich dostanete pod kontrolu
9 debata chyba
Viac na túto tému: #Nový Zéland #plastové vrecko