Vojenská spolupráca aj na mori. Čína privítala ruské lode

Čína privítala dve ruské vojnové lode, ktoré predtým preplávali okolo Taiwanu a Japonska. Podľa agentúry AP je to signál o pokračujúcej vojenskej spolupráci medzi Moskvou a Pekingom na pozadí invázie na Ukrajinu.

06.07.2023 08:16
Rusko, Gromkij, Čína Foto:
Ruská korveta Gromkij (Hlučný).
debata (18)

Lode patria k ruskej tichomorskej flotile, ktorá má veliteľstvo vo Vladivostoku, a zastavili sa v Šanghaji. Očakáva sa, že korvety Gromkij (Hlučný) a Soveršenny (Dokonalý) absolvujú cvičenie s čínskym námorníctvom. Súčasťou sedemdňových manévrov bude nácvik presunov formácií, komunikácie a záchrany na mori.

Nácvik streľby: torpédoborec USA, na ktorý sa hnevá Čína, v akcii
Video
Americký torpédoborec Milius. / Zdroj: US Navy

Čína a Rusko hovoria o posilnení vojenských vzťahov a v pondelok (3. júla) sa v Pekingu stretol čínsky minister obrany Li Šang-fu s veliteľom ruského námorníctva admirálom Nikolajom Jevmenovom.

Lode Gromkij a Soveršenny koncom júna preplávali vodami pri Taiwane. Neskôr sa plavili pri japonskom ostrove Okinawa, kde sa nachádzala veľká americká vojenská základňa. Japonsko vyslalo plavidlá, aby monitorovali pohyb korviet. Rovnako reagoval Taiwan, na ktorý si Čína robí územné nároky.

Rusko plus Čína. Vstupujeme do éry nových kríz?
Video
Zdroj: TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Rusko #Ukrajina #vojna na Ukrajine #Putinova vojna