Britský turista sa kajá za poškodenie 2-tisícročného Kolosea: Nevedel som o jeho starobylosti

Anglický turista, ktorý koncom júna kľúčom vyryl do muriva rímskeho Kolosea svoje meno a meno svojej priateľky, sa za svoj čin ospravedlnil.

06.07.2023 19:11
debata (13)

Zábery tohto činu nahraté mobilným telefónom sa dostali na sociálne siete a talianskym karabinierom sa podarilo vypátrať 31-ročného páchateľa. Teraz mu hrozí vysoká pokuta.

V liste, ktorý bol publikovaný v britských médiách, obvinený napísal: „S hlbokými rozpakmi priznávam, že o starobylosti tejto pamiatky som sa dozvedel až po tom, čo sa to stalo, bohužiaľ.“ List bol zaslaný starostovi Ríma Robertovi Gualtierimu, magistrátu a prokuratúre.

Turistov advokát pre rímske noviny Il Messaggero uviedol, že jeho klient je „prototypom cudzinca, ktorý si ľahkovážne myslí, že v Taliansku je všetko dovolené, dokonca aj činy, ktoré by boli v jeho domovskej krajine prísne potrestané“. Právnik dúfa, že vďaka ospravedlňujúcemu listu dostane jeho klient miernejší trest.

Angličanov čin vyvolal v Taliansku veľké pobúrenie. Muž sa vo svojom liste „úprimne a srdečne ospravedlnil Talianom a celému svetu za škody spôsobené na majetku, ktorý je v skutočnosti dedičstvom celého ľudstva“.

Koloseum, rímska pamiatka stará približne 2-tisíc rokov, je jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií v Taliansku a považuje sa za symbol Večného mesta. Bolo postavené v prvom storočí nášho letopočtu a považuje sa za najväčší amfiteáter na svete. V starovekom Ríme sa v ňom konali gladiátorské zápasy.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Rím #Koloseum