Ukrajina dostane kontroverznú kazetovú muníciu, Rusko ju už používa

Vláda Joea Bidena poskytne Ukrajine kontroverznú kazetovú muníciu. Rozhodnutie by mali oznámiť dnes v rámci nového balíka vojenskej pomoci v hodnote 800 miliónov dolárov. Pre agentúru AP to uviedli predstavitelia, ktorí sú s rozhodnutím oboznámení.

07.07.2023 12:07
M270 Foto:
Kazetová munícia je určená pre raketomety M270.
debata (169)

Nový balík pomoci by mal obsahovať pásové bojové vozidlá Bradley a kolesové vozidlá Stryker a tiež muníciu pre húfnice a raketomety HIMARS. Práve pre ne by mala byť určená aj kazetová munícia.

Ako strieľa a ničí HIMARS. Rusi majú z americkej zbrane strach
Video
Zdroj: US Marine Corps

Tá je určená na boj proti pechote nepriateľa a obsahuje množstvo malých bombičiek. Tie vypustí ešte vo vzduchu nad cieľom a pokryje nimi veľkú plochu. Problém tejto munície je v tom, že časť bombičiek nevybuchne a neskôr môže ohroziť vlastných vojakov alebo civilistov. Z tohto dôvodu ju väčšina štátov (vrátane európskych) prestala používať. K jej zákazu sa však nepripojili ani Moskva ani Washington a Rusko ju už na Ukrajine použilo.

Kolesové raketomety HIMARS vychádzajú z pásových strojov M270 MLRS, s ktorými majú zhodné odpaľovacie zariadenie. M270 bol v USA vyvinutý v 80. rokoch minulého storočia práve pre použitie kazetovej munície. Je schopný vystreliť 12 rakiet, z ktorých každá obsahuje 644 bombičiek M77. Jedna raketa s nimi pokryje plochu 0,23 štvorcového kilometra. V prípade použitia batérie troch M270 dopadne na miesto sústredenia nepriateľskej pechoty až 23 184 bombičiek, čo má okrem ničivej sily aj značný psychologický efekt. Priemerne však dve percentá týchto granátov zlyhajú, čo pri takejto salve predstavuje približne 400 kusov nevybuchnutej munície.

Do vojny nastúpili americké Strykery. Pomáhajú ukrajinskej pechote
Video
Zdroj: US Army

Práve toto zlyhávanie bolo hlavným dôvodom, prečo sa USA doteraz zdráhali poskytnúť Ukrajine kazetovú muníciu. Pri veľkom zamínovaní jej územia by to bolo len ďalšie ohrozenie civilistov v budúcnosti. Podľa zdrojov agentúry AP však má byť munícia pre Ukrajinu špeciálne preverená, aby bolo vopred eliminované čo najväčšie množstvo nefunkčných bombičiek. Použiť ju bude možné len v raketometoch americkej výroby. Napríklad európske raketomety MARS sú navonok úplne identické s M270 MLRS, ale boli upravené tak, aby sa z nich nedali vypúšťať rakety s kazetovou muníciou.

© Autorské práva vyhradené

169 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #kazetová munícia #vojna na Ukrajine #Putinova vojan #prezident Joe Biden