Ukrajinské stíhačky MiG-29 používajú západné navádzané bomby

Držali to v tajnosti niekoľko mesiacov. O možnom dodaní navádzaných bômb JDAM-ER informoval denník Washington Post už v decembri minulého roka. Oficiálne ich dodanie oznámili vo februári, pričom neoficiálne sú na Ukrajine od januára. Až teraz ukrajinské ozbrojené sily zverejnili fotografie, z ktorých je jasné, akú verziu majú a ako ich používajú.

08.07.2023 06:00
MiG-29 Foto:
MiG-29 so závesníkmi pre JDAM-ER.
debata (67)

JDAM vyvinuli v 90. rokoch a do služby ho zaradili v roku 1997. Skratka znamená Joint Direct Attack Munition, čiže Spoločná munícia pre priamy letecký útok. Slovo spoločná v názve znamená, že na jej vývoji sa spoločne podieľalo americké letectvo i námorníctvo.

Do boja s Ruskom. Slovenské migy odleteli na Ukrajinu
Video
Zdroj: Ministerstvo obrany SR

Samotný JDAM nie je bomba, ale súprava, ktorá bomby upravuje. JDAM pozostáva z troch častí – navádzacieho systému, ktorý pracuje na princípe súradníc GPS, pozdĺžnych plutiev na tele bomby, ktoré zlepšujú jej schopnosti plachtiť a ovládacích krídeliek na konci bomby. Súprava sa používa na bombách rôznych veľkostí.

JDAM-ER sa objavil v roku 2006 v Austrálii a na jeho vývoji sa podieľala austrálska pobočka firmy Boeing. ER znamená Extended Range, čiže predĺžený dosah. Plutvy na tele bomby nahradili rozkladacie krídla, s ktorými môže táto bomba doplachtiť až na vzdialenosť 70 km. Jej presnosť i dosah je tak porovnateľná s raketometom HIMARS, no je výrazne lacnejšia.

zväčšiť JDAM-ER v austrálskej verzii so skladacími... Foto: ZSU
JDAM-ER JDAM-ER v austrálskej verzii so skladacími krídelkami na spodku bomby.

Pred pár týždňami sa objavila fotka ukrajinskej stíhačky MiG-29 so zvláštnymi závesníkmi pod krídlami. Vnútorné závesníky pri trupe sú výrazne predĺžené a nezodpovedajú ničomu, čo bolo doteraz známe. Teraz ukrajinské ozbrojené sily zverejnili fotky bômb JDAM-ER zavesených práve na takomto predĺženom závesníku na lietadle MiG-29. Z fotiek vyplýva niekoľko vecí. Ide o bomby Mk.82, ktoré majú hmotnosť 227 kg, z toho 89 kg tvorí výbušnina. Skladacie krídelká majú na spodnej strane, takže ide o verziu vyrobenú v Austrálii. Americká verzia má krídelká na hornej strane bomby.

Z fotiek urobených na zemi sa, samozrejme, nedá zistiť, ako ich Ukrajinci používajú, ale čo-to sa dá odvodiť. Použitie na strojoch MiG-29 naznačuje, že nebola urobená žiadna úprava lietadla na ich riadenie zo vzduchu. Súradnice cieľa sa do nich zadajú na zemi a stíhačka ich iba na určenom mieste odhodí.

Ukrajinci presadnú do stíhačiek F-16. Čo musia zvládnuť na boj s Rusmi?
Video
Otočka, vývrtka, únik. Ukrajinskí piloti absolvujú výcvik na stíhačkách F-16. Zdroj: US Air Force / Zdroj: US Air Force

Podobným spôsobom sa na MiG-och používajú aj rakety HARM proti radarom. Je tiež pravdepodobné, že ukrajinské stíhačky sa nemôžu k frontu blížiť vo veľkej výške. Vtedy by mal JDAM-ER zaistený najväčší dosah, no zároveň by bol jeho nosič príliš zraniteľný ruskou protivzdušnou obranou. Dá sa predpokladať, že ukrajinský MiG-29 sa k fronte blíži v malej výške tak, aby ho ruské radary nezachytili. Až v poslednej chvíli začne prudko stúpať najvyššou možnou rýchlosťou a bombu JDAM-ER vypustí oblúkom po balistickej krivke.

Švédske bojové vozidlá už na Ukrajine nasadili proti Rusom
Video
Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov sa poďakoval Švédsku za dodávku pásových bojových vozidiel CV 90 (v švédčine Stridsfordon 90), ktoré Kyjev už nasadil do boja s ruskými okupantmi. / Zdroj: Twitter Olexija Reznikova

© Autorské práva vyhradené

67 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #MiG-29 #Ukrajina #vojna na Ukrajine #dodávky zbraní #Putinova vojna