Veliteľ Azova chce po návrate z Turecka znovu bojovať proti Rusku

Veliteľ ukrajinského pluku Azov, ktorý sa v sobotu vrátil do vlasti z Turecka spolu so štyrmi spolubojovníkmi a prezidentom Volodymyrom Zelenským, chce späť na front.

09.07.2023 08:32
Volodymyr Zelenskyj / IHor Klymenko / Andrij... Foto:
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (uprostred), šéf prezidentského úradu Andrij Jermak (vpravo), ukrajinský minister vnútra Ihor Klymenko (vľavo) spolu s bývalými veliteľmi obrancov mariupolských oceliarní Azovstaľ.
debata (147)

„Samozrejme. Kvôli tomu sme sa na Ukrajinu vrátili. Je to náš hlavný cieľ,“ povedal Denys Prokopenko v Ľvove novinárom podľa agentúry Interfax-Ukrajina. Piati velitelia, ktorí spoločne s ďalšími vojakmi vlani bránili do konca bitky o Mariupoľ tamojšie železiarne a oceliarne Azovstaľ, sú na Ukrajine mnohými oslavovaní ako hrdinovia.

Vojna trvá 500 dní. Zelenskyj sa prihlásil z oslobodeného Hadieho ostrova
Video
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa svetu prihlásil z oslobodeného Hadieho ostrova v Čiernom mori, ktorý je symbolom ukrajinského odporu proti ruskej agresii. Na začiatku ruskej invázie minulý rok vo februári sa tamojšia ukrajinská posádka odmietla vzdať a okupantom odkázala, aby ich lode išli do... Ukrajincom sa potom podarilo oslobodiť ostrov vlani v júni. / Zdroj: Twitter Volodymyra Zelenského

„Som pevne presvedčený, že armáda je tímová práca. A dnes sme s vami, budeme pokračovať v boji. V boji rozhodne ešte povieme svoje slovo. Dnes je hlavné to, že ukrajinská armáda prevzala strategickú iniciatívu na frontovej línii. A každý deň postupujeme vpred, ničíme nepriateľa, oslobodzujeme dočasne okupované územia,“ povedal Prokopenko v sobotu večer po návrate na ukrajinské územie.

Pätica veliteľov do západoukrajinského mesta dorazila v 500. deň ruskej invázie, prišla s prezidentom Zelenským, ktorý ich dopravil z Turecka najprv do Poľska, a to českým vládnym špeciálom. Tým ukrajinská hlava štátu v predchádzajúcich dňoch cestovala najprv z Bulharska do Česka a potom sa vypravila na návštevu Slovenska a Turecka, kde Zelenskyj rokoval so svojím náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom. Ukrajinskí velitelia v tejto krajine pobývali od svojho prepustenia z ruského zajatia v septembri minulého roka.

Volodymyr Zelenskyj Čítajte viac Ukrajina sa bráni ruskej agresii už 500 dní. Zelenskyj ukázal video z Hadieho ostrova

Vojaci Denys Prokopenko, Svjatoslav Palamar, Serhij Volynskyj, Oleh Chomenko a Denys Šleha stáli vlani na čele niekoľkotýždňového ukrajinského odporu proti ruským silám z bunkrov a tunelov pod obrími oceliarňami v Mariupole, strategickom prístave na juhu Ukrajiny. V máji sa s ďalšími spolubojovníkmi na rozkaz ukrajinskej armády vzdali.

Švédske bojové vozidlá už na Ukrajine nasadili proti Rusom
Video
Zdroj: Twitter Olexija Reznikova

V septembri prišla správa o výmene zajatcov, pri ktorej sa Kyjevu podarilo dostať z ruského zajatia 215 ľudí vrátane spomínaných piatich veliteľov, a to výmenou za 55 ruských alebo proruských zajatcov a oligarchu Viktora Medvedčuka. Zelenskyj potom vyhlásil, že pätica bude do konca vojny žiť v Turecku. Podľa agentúry Reuters to bola jedna z podmienok výmeny, ktorú sprostredkovala Ankara.

V sobotu ukrajinský prezident oznámil, že piatich veliteľov vezie do vlasti. V Ľvove poďakoval Erdoganovi za pomoc pri zabezpečení ich prepustenia a sľúbil dostať domov zvyšných vojnových zajatcov. Kremeľ návrat päťky na Ukrajinu skritizoval ako porušenie dohody. „Nikto nás o tom neinformoval. Podľa dohody mali títo lídri zostať na území Turecka až do konca konfliktu,“ povedal agentúre RIA Novosti hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

147 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Azovstal