503. deň: Ukrajinci v Berďansku zrovnali so zemou hotel, v ktorom sídlilo ruské vojenské velenie

Lídri NATO sa dnes vo Vilniuse zhodli na odstránení Akčného plánu členstva z procesu pripojenia Ukrajiny k Severoatlantickej aliancii, čo tento proces skráti z dvoch na jeden krok, oznámil generálny tajomník bloku Jens Stoltenberg. NATO však podľa neho Ukrajinu formálne pozve do svojich radov až vtedy, keď s tým členské krajiny budú súhlasiť a budú splnené všetky stanovené podmienky.

11.07.2023 06:00 , aktualizované: 23:40
vojna na Ukrajine, Solncepjok Foto: ,
Ruský raketomet TOS-1A Solncepjok, ktorý ukoristil ukrajinský armádny prápor "Da Vinci", strieľa smerom k ruským pozíciám na frontovej línii pri Kreminne v Luhanskej oblasti na Ukrajine v piatok 7. júla 2023. Nápis na raketomete je "Da Vinci", čo je krycie meno veliteľa práporu Dmytra Kotsiubayla, ktorý bol v boji zabitý.
debata (954)

Najdôležitejšie udalosti

 • Vojna na Ukrajine trvá už 503. deň
 • Vo Vilniuse sa začal summit NATO, hlavnou témou Ukrajina
 • Stoltenberg: Ukrajina nebude musieť plniť akčný plán vstupu do NATO
 • Zelenskyj: Ukrajina bude v NATO
 • Aj prezidentka Čaputová je na summmite vo Vilniuse
 • Rusi len pár hodín pred summitom zaútočili dronmi na Kyjev
 • Šojgu: Ruským jednotkám sa podarilo pri Lymane postúpiť o 1,5 kilometra
 • Austrália posiela na pomoc Ukrajine lietadlo so stovkou vojakov
 • Francúzsko dodá Ukrajine rakety s plochou dráhou letu SCALP
 • Nemecko poskytne Kyjevu vybavenie za takmer 700 miliónov eur, v ktorom sú aj Leopardy a Patrioty
 • Kremeľ považuje približovanie NATO k hraniciam Ruska za chybu
 • Českí a španielskí vojaci posilnia jednotky na Slovensku
 • ISW: Ukrajinci oslobodili za päť týždňov toľko územia, koľko Rusi zabrali v priebehu pol roka
 • V Berďansku Ukrajinci trafili hotel s ruským vojenským velením, mal zahynúť aj generál
Dostrel 250 km. Kam sa schovajú Rusi pred britskými a francúzskymi raketami?
Video
Británia dodala Ukrajine strely s plochou dráhou letu Storm Shadow. Francúzsko dodá totožné SCALP. Zasiahnu ciele až do vzdialenosti 250 kilometrov. Na porovnanie, rakety, ktoré Ukrajinci používajú v populárnom systéme HIMARS, majú dostrel len okolo 80 kilometrov. Pozrite si strely Storm Shadow vo videu firmy MBDA. / Zdroj: MBDA
Erdogan, stoltenberg, Kristersson Čítajte viac 502. deň: Krajiny NATO sa dohodli na nových plánoch v prípade útoku Ruska na územie aliancie

23:40 Ak Spojené štáty dodajú Ukrajine kazetovú muníciu, Rusko bude podľa utorkového vyjadrenia ruského ministra obrany Sergeja Šojgua „nútené“ použiť podobné typy zbraní. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na ruské médiá.

Ako pokračoval Šojgu, Rusko kazetovou muníciou disponuje, ale doteraz sa ju zdráhalo na Ukrajine použiť. Washington však už pred tým Moskvu obvinil z nasadenia tohto typu zbrane. Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) taktiež vyhlásila, že Kyjev aj Moskva už kazetovú muníciu vo vojne na Ukrajine použili.

USA koncom minulého týždňa oznámili, že Ukrajine dodajú kazetovú muníciu. Z týchto zbraní sa uvoľňuje obrovské množstvo menších bombičiek, ktoré dokážu zabíjať na ploche niekoľkých hektárov, čo ohrozuje životy civilistov. Používanie kazetovej munície zakazuje vyše 120 krajín.

hufnica Čítajte viac Desiatky bômb v jednej. Použije Kyjev kazetovú muníciu iba v zákopoch?

22:29 Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok na okraj summitu Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse absolvovala bilaterálne stretnutie s kanadským premiérom Justinom Trudeauom. Vyzdvihla veľmi dobré a konštruktívne vzťahy medzi SR a Kanadou, ktoré sú podľa nej založené na spoločných hodnotách. Informuje o tom spravodajca TASR.

Čaputová pripomenula, že Slovensko a Kanada tento rok oslavujú 30. výročie vzájomných diplomatických vzťahov. Zároveň ocenila, že Kanada tento rok otvorí veľvyslanectvo v Bratislave.

Sovenská prezidentka Zuzana Čaputová a kanadský... Foto: TASR/AP, Susan Walsh
Čaputová, trudeau Sovenská prezidentka Zuzana Čaputová a kanadský premiér Justin Trudeau pred bilaterálnym stretnutím na summite NATO v litovskom Vilniuse 11. júla 2023.

Kanadskému premiérovi sa poďakovala za poskytovanie pomoci pre Ukrajinu, pretože Slovensko chce, aby bola Európa bezpečným priestorom.

V Kanade žije viac ako 100 000 Slovákov a obe krajiny spolupracujú v rôznych oblastiach, obzvlášť v automobilovom priemysle, povedala prezidentka. Príležitosti na prehĺbenie spolupráce však vidí aj v ďalších oblastiach, pričom spomenula napríklad zelenú tranzíciu.

Trudeau sa taktiež poďakoval Slovensku za podporu Ukrajiny. Kanada sa podľa jeho slov chystá otvoriť ambasádu v Bratislave, aby ešte viac prehĺbila vzťahy a priateľstvo so Slovenskom. Ocenil tiež spoluprácu so SR v rámci NATO.

22:10 Ako uviedol poradca prokyjevského primátora okupovaného mesta Mariupol Petro Andriuščenko, v okupovanom meste Berďansk v Záporožskej oblasti mal byť v noci na piatok zabitý generálporučík Oleg Cokov, zástupca veliteľa Južného vojenského okruhu ruskej armády. Informáciu, ktorú bezprostredne nebolo možné overiť z nezávislých zdrojov, neskôr zopakoval aj poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko.

Poslanec ukrajinského parlamentu Jurij Mysijagin uviedol, že Cokov zahynul pri útoku riadenou strelou Storm Shadow, ktorú tento rok dodala Kyjevu Británia.

Podľa Andriuščenka sa tak stalo počas útoku na hotel v Berďansku, v ktorom boli ubytovaní velitelia ruských okupačných vojsk. Podľa ukrajinských médií bol hotel pri útoku úplne zničený. Ruské úrady smrť generála ani útok v Berďansku zatiaľ nepotvrdili.

Vlani v septembri generál Cokov, veterán vojen v Čečensku aj v Sýrii figurujúci na sankčnom zozname EÚ, údajne utrpel zranenie pri ukrajinskom delostreleckom útoku na jeho veliteľské stanovište neďaleko Svatove v okupovanej Luhanskej oblasti. Mali ho vtedy previezť až do Petrohradu s ťažkým zraneným nohy.

Podľa odhadov ukrajinských médií bolo od vlaňajšieho začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zabitých už desať až 20 ruských generálov, čo však Moskva ani v jednom prípade oficiálne nepriznala.

21:13 Ruský minister obrany Sergej Šojgu oznámil, že ruským jednotkám sa pri meste Lyman ležiacom na východe Ukrajiny podarilo postúpiť o 1,5 kilometra po tom, čo odrazili ukrajinský útok. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Ruské sily podnikli protiútok a na dvojkilometrovom úseku frontu sa im podarilo postúpiť o 1,5 kilometra,“ povedal Šojgu pre ruskú štátnu televíziu. Dodal, že ukrajinská armáda sa na mnohých miestach snažila prelomiť ruskú obranu a že počas uplynulých dvoch dní došlo „k niekoľkým vlnám útokov“.

Na margo ukrajinskej protiofenzívy, ktorú Kyjev spustil v júni, Šojgu vyhlásil, že „nepriateľ nedosiahol svoje ciele v žiadnej oblasti“.

Mesto Lyman v Doneckej oblasti je považované za dôležitý dopravný uzol. Ukrajinská armáda ho znovu dobyla vlani na jeseň. Pre ruskú armádu bola jeho strata veľkým neúspechom, keďže jej slúžilo ako dopravný aj logistický uzol, z ktorého koordinovala operácie v severnej časti Doneckej oblasti.

20:45 Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov v utorok oznámil vznik koalície zloženej z 11 krajín, ktorá bude zaisťovať výcvik ukrajinských pilotov na americké stíhačky typu F-16. Výcvik zameraný na ovládanie a údržbu týchto strojov sa začne v auguste v Dánsku a v budúcnosti sa počíta aj so vznikom výcvikového centra v Rumunsku. Podľa Reznikova by ukrajinskí piloti mohli lietať na týchto strojoch už o šesť mesiacov, informuje agentúra AFP.

Ukrajina v uplynulých mesiacoch viackrát žiadala spojencov o dodanie moderných stíhačiek F-16, aby mohla účinne čeliť vzdušnej prevahe Ruska a zaistiť si podporu zo vzduchu nutnú na oslobodzovanie okupovaných území.

„Je to už oficiálne: vytvorila sa koalícia pre výcvik ukrajinských vzdušných síl na F-16! Dnes podpísalo (príslušné) memorandum 11 partnerských štátov,“ napísal na Twitteri Reznikov, ktorý v utorok pricestoval do Vilniusu.

Dánsky minister obrany Troels Lund Poulsen vo Vilniuse oznámil, že program výcviku sa spustí v auguste na území jeho krajiny. „Dúfajme, že výsledky uvidíme začiatkom budúceho roka,“ povedal Poulsen po slávnostnom podpise memoranda.

Vedúcu úlohu pri vytváraní medzinárodnej koalície pre výcvik ukrajinských pilotov a podporného personálu zohráva okrem Dánska aj Holandsko. Dodanie amerických stíhačiek F-16 Ukrajine bude možné až po tom, keď s tým budú súhlasiť Spojené štáty.

„Potrebujeme chrániť naše civilné obyvateľstvo, našu infraštruktúru, naše kľúčové objekty, naše univerzity. Preto je pre nás veľmi dôležité, že vzniká táto koalícia pre bojové stíhačky,“ povedal Reznikov novinárom vo Vilniuse citovaný agentúrou Reuters.

20:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že „Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) poskytne Ukrajine bezpečnosť a Ukrajina spraví NATO silnejšou“. Ako referuje spravodajský web BBC, Zelenskyj to povedal na zhromaždení v centre litovského Vilniusu, kde sa od utorka koná dvojdňový summit NATO.

„Verím v NATO, ktoré neváha, nestráca čas a nedíva sa naspäť na agresora,“ povedal Zelenskyj po boku litovského prezidenta Gitanasa Nausédu smerom k davu, v ktorom bolo množstvo ľudí s ukrajinskými vlajkami. Zelenskyj poznamenal, že ukrajinská vlajka je „naďalej nažive a slobodná“ napriek tomu, že na ňu útočia.

Zelenskyj ukázal na ukrajinskú vlajku od vojakov z Bachmutu na východe Ukrajiny a povedal, že je to symbol toho, že Litva a zvyšok Európy nikdy nebudú musieť bojovať s ruskými vojakmi, pretože v Európe nebude vojna. „Ukrajina bude chrániť svoju slobodu a slobodu Európy,“ dodal. Neohlásené zhromaždenie vo Vilniuse sa skončilo ukrajinskou hymnou a skandovaním „Sláva Ukrajine“.

19:31 V strategickom záujme slovenských občanov je susediť s členskou krajinou Severoatlantickej aliancie. V súvislosti so summitom NATO vo Vilniuse to vyhlásil podpredseda politickej strany Demokrati Jaroslav Naď. „Ak by Ukrajina bola členom NATO pred februárom 2022, Rusko by nikdy nezaútočilo," uviedol Naď s tým, že strana Demokrati podporuje vstup Ukrajiny do NATO.

Podľa Naďa je ďalšou dôležitou témou vilniuského summitu otázka systému rozdeľovania spôsobilosti v oblasti protivzdušnej obrany. „Ide o to, aby sa jednotlivé členské štáty NATO striedali pri ochrane vzdušného priestoru krajín, ktoré hraničia s Ukrajinou vrátane Slovenskej republiky. Aby to nebolo o rokovaniach jednotlivých členských štátov, ale aby to bolo na rotačnej báze a malo to svoj systém,“ poznamenal Naď.

18:40 Členovia NATO v utorok na summite vo Vilniuse schválili najpodrobnejšie obranné plány od konca studenej vojny, oznámil na tlačovej konferencii generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Nová stratégia, ktorú spojenci pripravili pre prípad ruského útoku a prípadne teroristickej hrozby, počíta okrem iného s dramatickým zvýšením počtu vojakov pripravených rýchlo nastúpiť do akcie a vyžaduje ďalšie zvyšovanie armádnych rozpočtov.

stoltenberg Čítajte viac Lídri NATO schválili plán obrany proti Rusku, vyžaduje zvýšené investície

17:56 V ukrajinskom meste Berďansk na pobreží Azovského mora v utorok zaútočili na hotel Duna v blízkosti tamojšej pláže, v ktorom sídlilo vojenské velenie ruských okupantov. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na tlačovú službu vojenskej správy v Berďansku.

„Uskutočnil sa útok na hotel Duna, kde sídlilo vojenské velenie okupantov,“ uvádza sa vo vyhlásení. Budova bola údajne prakticky zrovnaná so zemou a z miesta incidentu odvážajú trosky. Na miesto útoku vyslali množstvo sanitiek. Neskôr vojenská správa informovala, že približne o 14:00 miestneho času počuli obyvatelia Berďanska ďalší výbuch. Zároveň odporučila počkať na oficiálne informácie generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl.

Pri Berďansku mal podľa poradcu ukrajinského ministerstva vnútra Antona Heraščenka zahynúť generálporučík Oleg Cokov, odvoláva sa na informáciu od starostu Mariupoľu.

17:30 Severoatlantická aliancia na summite vo Vilniuse v utorok potvrdila, že Ukrajina sa v budúcnosti stane jej členom. Zároveň sa jej súčasní členovia dohodli na odstránení požiadavky plnenia akčného plánu zo strany Ukrajiny, čo urýchli jej vstup do NATO – „keď sa na tom spojenci dohodnú a Ukrajina splní podmienky“.

Na tlačovej konferencii to vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Šéf Aliancie zároveň oznámil viacročný program pomoci Ukrajine zameraný na obnovu jej bezpečnostného a obranného sektora.

Litva NATO summit Čítajte viac NATO súhlasilo so skrátením cesty Ukrajiny k členstvu v aliancii

16:50 Šéf tureckej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Kemal Kiliçdaroglu dnes tvrdo kritizoval prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana za zmenu názoru ohľadom ratifikácie vstupu Švédska do NATO. Podľa šéfa strany Erdogan nič za svoj súhlas od Švédska nezískal a názorový obrat vykonal po telefonáte s americkým prezidentom Joom Bidenom. Informuje o tom agentúra Bianet. CHP je najväčšou opozičnou stranou v Turecku.

„Švédsko v ničom neustúpilo. Pálili našu svätú knihu, korán. Na to vládni činitelia nezareagovali dostatočne,“ povedal bývalý prezidentský kandidát Kiliçdaroglu, ktorého v máji Erdogan v druhom kole prezidentských volieb porazil. Erdogan podľa šéfa opozičnej strany „zmenil názor o 180 stupňov“ po telefonáte s americkým prezidentom.

Korán / Salwan Momika / Čítajte aj Turecko zúri. Pred mešitou v Štokholme muž spálil korán, akciu úrady povolili

„To je spôsob, ako riadiť štát?“ spýtal sa rétoricky Kiliçdaroglu na vystúpenie pred straníkmi.

Opozičný predák tiež kritizoval pondelkové Erdoganovo vyhlásenie, v ktorom prezident podmieňoval súhlas so vstupom Švédska do NATO obnovením rozhovorov o vstupe Turecka do EÚ. Vzťahy medzi Bruselom a Ankarou sa podľa opozičného lídra zhoršili kvôli autoritárskemu štýlu vládnutia súčasného prezidenta a kvôli väzneniu novinárov či opozičných predstaviteľov.

16:30 Nórska vláda sa v utorok zaviazala poskytnúť Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote 240 miliónov dolárov. Na okraj summitu NATO v litovskom Vilniuse to oznámil predseda nórskej vlády Jens Gahr Störe. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Obranná vojna, ktorú vedie Ukrajina…, prebieha práve teraz. A práve teraz je (pomoc) nevyhnutná,“ poznamenal nórsky premiér. Nešpecifikoval však, na čo konkrétne sa uvedená suma použije.

Störe zároveň prisľúbil, že Nórsko v priebehu piatich rokov poskytne každý rok takmer 30 miliónov dolárov do fondu NATO zriadeného na pomoc Ukrajine.

15:53 Český prezident tiež uviedol, že nepovažuje za nevyhnutné presunúť jadrové zbrane členských štátov NATO bližšie k ruským hraniciam v reakcii na ohlásené rozmiestnenie ruských jadrových zbraní v Bielorusku. Reagoval tak na otázku ukrajinského zákonodarcu, ktorý sa pýtal, či takýto krok dnes nie je na mieste.

„Nemyslím, že by sme vždy mali odpovedať na kroky protivníka v rovnakom duchu. Všetko naše úsilie zameriavame na to, aby sme protivníka (od použitia jadrových zbraní) odradili,“ uviedol. „Nie je potrebné ich rozmiestniť bližšie k (ruským) hraniciam, pretože to by situáciu len eskalovalo,“ pokračoval. Podľa Pavla by NATO malo v reakcii na ruské kroky skôr pripomínať, že má rovnaké možnosti ako Moskva.

15:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes pristál v litovskom hlavnom meste Vilniuse, kde lídri krajín NATO popoludní začali svoju dvojdňovú schôdzku. Informovala o tom agentúra Reuters. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg predtým potvrdil, že Zelenskyj sa summitu osobne zúčastní ako hosť.

„Pristál,“ oznámil Nykyforov.

15:25 Prvé francúzske rakety s dlhým doletom SCALP už boli doručené na Ukrajinu vo chvíli, keď Macron dodávku oznamoval, povedal agentúre AFP zdroj z armády.

Rakety ponesú podľa armádneho zdroja agentúry Reuters len „nezápadné“ lietadlá. Kyjev tiež ubezpečil Paríž, že strely použije len v medzinárodne uznávaných hraniciach Ukrajiny. Francúzsko poskytnutie rakiet nepovažuje za eskaláciu konfliktu, keďže Rusko používa rakety s výrazne dlhším doletom, dodal zdroj.

Strely Storm Shadow sa zvyčajne odpaľujú zo vzduchu a vďaka technológii stealth sú ťažko zachytiteľné radarom. Svojím dosahom 250 kilometrov sa takmer vyrovnajú americkým taktickým balistickým strelám ATACMS s dosahom 297 kilometrov, o ktoré Ukrajina Spojené štáty neúspešne žiada.

15:00 Napriek tvrdeniam čečenského vodcu Ramzana Kadyrova, že špeciálne sily Achmat nahradia na východe Ukrajiny žoldnierov z Vagnerovej skupiny a budú pomáhať ruskej armáde pri dosahovaní jej cieľov, sa zatiaľ neobjavili žiadne dôkazy o prítomnosti čečenských vojakov na fronte. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

Miestny ukrajinský veliteľ poprel, že by Ukrajinci v bojoch natrafili na čečenské sily, čo naznačuje, že tieto čečenské zložky neprispievajú významným spôsobom k ruským operáciám na Ukrajine. „Sú to možno novovzniknuté jednotky, ale v skutočnosti nevedia komplexne spolupracovať s delostrelectvom, so serióznym systematickým prístupom,“ povedal Petro Kuzyk, veliteľ práporu Svoboda v 4. operačnej brigáde Národnej gardy Ukrajiny.

kadyrov Čítajte aj Kadyrovci prišli chrániť ruské pohraničie. Pekne z opodiaľ, komentujú vojaci

Kuzyk zároveň poznamenal, že „kadyrovovcov“ nepovažuje za serióznu bojovú jednotku. „Nie sú ničím zvláštni, pretože v skutočnosti je to Kadyrovova dobre vyzbrojená osobná polícia, ktorá môže byť vyšportovaná a dobre vybavená, ale nemá žiadnych serióznych špecialistov,“ podotkol.

Podľa Kuzyka sa ukrajinské jednotky prvý raz stretli s čečenskými bojovníkmi v Bachmute počas zimy. Rusi sa ich pokúsili nasadiť aj v bitkách v Rubižne a Sjevjerodonecku v Luhanskej oblasti a pri Horlivke v Doneckej oblasti. Dodal však, že už predtým sa vyskytli prípady, keď „kadyrovovcov“ v boji „rozobrali“ ešte menej početné ukrajinské jednotky. Kadyrovovci sa v doterajšom priebehu vojny zviditeľnili skôr veľkohubými vyhláseniami a väčšou aktivitou na sociálnych sieťach než na bojisku.

14:45 Washington sa pohne vpred s prevodom stíhačiek F-16 Turecku. Spraví tak v konzultácii s americkým Kongresom. Oznámil to v utorok – len deň po tom, čo dala Ankara zelenú vstupu Švédska do NATO – poradca prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Turecko, ktoré jediné spolu s Maďarskom stále neschválilo vstup Švédska do NATO, požiadalo USA v októbri 2021 o nákup stíhačiek F-16 v hodnote 20 miliárd dolárov. Nakúpiť chce aj takmer 80 modernizačných súprav pre svoje staršie stíhačky.

Kristersson, Erdogan Čítajte aj Erdogan súhlasí so vstupom Švédska do NATO. Žiadosť pošle čo najskôr do parlamentu, uviedol Stoltenberg

14:40 Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán bude o vstupe Švédska do Severoatlantickej aliancie ešte rokovať na summite NATO vo Vilniuse s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, až potom bude jasnejší osud ratifikácie švédskeho členstva maďarským parlamentom. Pre server hvg.hu to v utorok uviedol predseda zahraničného výboru parlamentu z vládnej strany Fidesz Zsolt Németh. Dodal, že zatiaľ o zvolaní mimoriadnej schôdze zákonodarného zboru nevie, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Maďarský premiér Viktor Orbán si podáva ruku s... Foto: SITA/AP, Pavel Golovkin
Litva, NATO, Orbán, Biden, Summit Maďarský premiér Viktor Orbán si podáva ruku s americkým prezidentom Joeom Bidenom na summite NATO v litovskom Vilniuse v utorok 11. júla 2023.

14:33 Ukrajinské ozbrojené sily oslobodili za päť týždňov protiofenzívy toľko územia, koľko Rusi zabrali v priebehu pol roka. V najnovšej aktualizácii to tvrdia analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Húfnica / UA Vojak / UA Armáda / Čítajte aj Kyjev za päť týždňov oslobodil takmer toľko území, čo Rusko dobylo za pol roka, tvrdia analytici

14:25 Krajiny skupiny G7 vydajú spoločné vyhlásenie o bezpečnostných prísľuboch pre Ukrajinu, ktoré vstúpi do platnosti po dosiahnutí mieru v konflikte s Ruskom. Oznámil to v utorok nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

„Pre nás je od začiatku dôležité, aby Ukrajina dostala bezpečnostné prísľuby, ktoré môžu vstúpiť do platnosti po uzavretí mieru,“ povedal Scholz na začiatku summitu NATO v litovskom Vilniuse.

14:10 Kapitán ponorky, ktorá vlani vypálila strely Kalibr a v meste Vinnycia zabila 28 ľudí, dospel k názoru, že útoky na mestá predstavujú vysoké riziko pre civilistov, uvádza ukrajinská rozviedka. Podľa nej ho Rusi zabili na výstrahu iným, ktorí by nechceli plniť rozkazy.

Ukrajina Rusko Vinnycia Liza pohreb Čítajte aj Rusi si kapitána ponorky zabili sami, tvrdí ukrajinská rozviedka

13:57 Je veľká pravdepodobnosť, že summit NATO môže zabrániť riziku eskalácie vojny na Ukrajine a bude na ňom prijaté zodpovedné rozhodnutie o perspektíve členstva Ukrajiny. Podľa agentúry MTI to vo Vilniuse vyhlásil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Szijjártó po príchode na dvojdňový summit zdôraznil, že pre Maďarsko je najdôležitejšie, aby sa potvrdilo predchádzajúce jasné rozhodnutie NATO, podľa ktorého Aliancia nie je účastníkom ozbrojeného konfliktu na Ukrajine, a urobí všetko pre to, aby zabránila jeho stupňovaniu.

„Existuje tábor tých, ktorí nedávno silno argumentovali, že Kyjev by mal tentoraz dostať jasný harmonogram vstupu. Proti nim stoja tí, ktorí zmýšľajú zodpovedne a neustále nabádajú na opatrnosť,“ povedal šéf maďarskej diplomacie.

13:50 Španielsko pošle v rámci posilnenia východného krídla NATO vojakov na Slovensko a zvýši ich počet v Rumunsku, povedal dnes novinárom vo Vilniuse španielsky premiér Pedro Sánchez po príchode na summit aliancie. Bude to prvýkrát, čo Madrid vyšle vojakov na Slovensko, napísala agentúra EFE. Podľa nej zatiaľ nie je jasné, o koľko vojakov pôjde a z akých budú jednotiek.

Sánchez, ktorého na summite sprevádza ministerka obrany Margarita Roblesová a šéf diplomacie José Manuel Albares, vyzdvihol dôležitosť tejto vrcholnej schôdzky vo Vilniuse. Pripomenul tiež, že lídri na nej ďalej rozvinú strategický koncept aliancie schválený vlani na summite v Madride.

Ako vyslať vojakov USA na východ Európy? Ukazujú to manévre Defender 23
Video
Cvičenie Defender 23 má ukázať schopnosti amerických jednotiek fungovať vo východnej Európe. / Zdroj: US Army

13:45 Európa nechápe, že približovanie infraštruktúry NATO k ruským hraniciam je chybou, vyhlásil podľa agentúry TASS hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Doplnil, že atmosféra summitu Severoatlantickej aliancie, ktorý sa dnes začal vo Vilniuse, bude úplne protiruská, a že Moskva rokovania pozorne sleduje. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov potom uviedol, že Rusko podniká včasné kroky v súvislosti s tým, že aliancia by sa mohla rozšíriť. Jeho vyhlásenie prichádza po tom, ako Turecko a Maďarsko dali v posledných dňoch najavo ústretovosť ohľadom vstupu Švédska do NATO.

Kremeľ Čítajte aj Peskov: Približovanie NATO k ruským hraniciam je chyba

13:35 Vo Vilniuse sa dnes začali rokovania Severoatlantickej aliancie na najvyššej úrovni. Prezidenti a premiéri budú hovoriť o pomoci Ukrajine, vstupe Švédska do NATO aj raste výdavkov na obranu. Rokovania začal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorému zasadol po pravici americký prezident Joe Biden. Druhým rečníkom bol prezident hostiteľskej Litvy Gitanas Nauséda. Českú republiku na dvojdňovom rokovaní na najvyššej úrovni zastupuje prezident Petr Pavel.

13:05 Česká republika sa bude významne podieľať na pláne NATO posilniť medzinárodné bojové zoskupenie na Slovensku, povedal prezident Petr Pavel na začiatku aliančného summitu vo Vilniuse. Česko bude mať na Slovensku jeden zmiešaný prápor a na chode útvaru sa bude podieľať aj podstatnou časťou štábu a podporných jednotiek, povedal novinárom.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová s českou...

Posilňovanie medzinárodných útvarov na východnom krídle NATO je kľúčovou súčasťou nových plánov kolektívnej obrany, ktorých prerokúvanie pokračuje aj na aktuálnom summite. Počíta sa pritom s postupným zvýšením stavov až na 5000 vojakov v každej z ôsmich skupín. Skupina sídliaca v slovenskej Lešti čítala podľa informácií z konca minulého roka na 1000 vojakov, pričom Česko stojí na jej čele.

12:50 Bolo by absurdné, keby dnes začínajúci summit vo Vilniuse nestanovil harmonogram ani pre pozvánku, ani pre členstvo Ukrajiny v NATO. Uviedol to na twitteri ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Poukázal pritom na údajné signály o tom, že sa bez Ukrajiny diskutuje o vágnych formuláciách stanovujúcich podmienky pre prizvanie Ukrajiny k členstvu v NATO. Podľa Zelenského neistota ohľadom budúceho členstva Ukrajiny v aliancii len motivuje Rusko k pokračovaniu teroru.

12:45 Ukrajinská vojenská rozviedka potvrdila pondelkové úmrtie veliteľa ruskej ponorky Krasnodar Stanislava Ržického, ktorého zastrelil neznámy páchateľ v parku na juhu Ruska. Ržického dávajú ukrajinské médiá do súvislosti s vlaňajším útokom na ukrajinské mesto Vinnycia, ktoré podľa ukrajinskej armády zasiahli strely Kalibr vypálené z ponorky v Čiernom mori. V meste vtedy zahynulo najmenej 27 ľudí a vyše 110 ďalších utrpelo zranenia.

„Ponorkár 10. júla behal v krasnodarskom parku.. 2000. Okolo šiestej ráno bol zasiahnutý siedmimi výstrelmi z pištole Makarov. Strelným zraneniam Ržickij na mieste podľahol,“ citoval vyhlásenie rozviedky portál Ukrajinska pravda.

„Kvôli prudkému dažďu bol park ľuduprázdny, a preto nie sú svedkovia, ktorí by mohli prehovoriť o podrobnostiach alebo identifikovať útočníka,“ doplnila rozviedka.

Útočník mohol Ržického vysledovať vďaka aplikácii Strava, v ktorej si kapitán zaznamenával svoje bežecké výkony, poznamenal ruský informačný kanál Baza. Podozrivého z útoku na Ržického zachytili bezpečnostné kamery a polícia teraz pátra po mužovi vo veku 30 až 40 rokov, uvádza rovnaký kanál.

12:20 Nemecko dodá Ukrajine ďalšie zbrane, muníciu a vojenské vybavenie za takmer 700 miliónov eur. V balíku bude 25 tankov Leopard alebo dve odpaľovacie zariadenia systému Patriot. Podľa zahraničných agentúr to dnes – v prvý deň summitu Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse – oznámilo nemecké ministerstvo obrany. Berlín je síce zdržanlivý k členstvu Ukrajiny v NATO, ale po Spojených štátoch je najštedrejším prispievateľom na ukrajinskú obranu proti ruskej agresii, napísala agentúra AFP.

Pozrite si Patrioty v akcii
Video
Ukrajina obdrží ďalšie systémy protiraketovej obrany Patriot. Pozrite si Patrioty na videu US Army.

Ukrajinské jednotky dostanú od bundeswehru 40 bojových vozidiel pechoty Marder, 25 tankov Leopard 1A5, päť vyslobodzovacích tankov Bergepanzer 2 a tiež dve odpaľovacie zariadenia pre systémy protivzdušnej obrany Patriot. V balíku bude podľa DPA tiež 20.000 kusov delostreleckej munície, 5000 dymovníc, prieskumné drony alebo zdravotnícke potreby, vrátane vybavenia pre poľné nemocnice.

12:05 Francúzsko dodá Ukrajine riadené strely s dlhým doletom SCALP, aby pomohlo ukrajinským ozbrojeným silám zasahovať ciele hlboko za ruskými líniami, oznámil v utorok francúzsky prezident Emmanuel Macron. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov podľa Reuters avizovanú dodávku označil za chybu, ktorá bude mať pre Ukrajinu následky.

Macron to uviedol pri príchode do litovského hlavného mesta Vilnius na dvojdňový summit Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorý sa bude zameriavať aj na boj Ukrajiny proti ruským okupačným silám.

Strely SCALP, ktoré Paríž dodá Ukrajine, už poskytol napadnutému štátu aj Londýn pod názvom „Storm Shadow“.

11:40 Európsky súd pre ľudské práva (ECHR) v Štrasburgu dnes rozhodol v prospech dcéry zavraždeného bývalého ruského premiéra a opozičníka Borisa Nemcova. Moskva musí podľa súdu zaplatiť Žanne Nemcovej 20.000 eur ako odškodné, keďže nedostatočne vyšetrila vraždu jej otca, a porušila tým článok 2 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv, ktorý sa týka práva na život.

Rusko Kara Murza Kremeľ kritik verdikt väzenie Čítajte aj Putin umlčal tretieho veľkého opozičníka. 25 rokov pre Kara-Murzu je trestom smrti

„Súd konštatuje, že vyšetrovatelia zlyhali v posúdení kľúčového aspektu prípadu, totiž, že okamžite a efektívne neskúmali identitu osôb, ktoré zločin organizovali,“ stojí v rozsudku ECHR. Sudcovia uvádzajú, že ich súdu „neprislúcha sa vyjadrovať k opodstatnenosti tvrdenia, že sa na vražde pána Nemcova podieľalo viacero štátnych orgánov“, ale len posúdiť priebeh vyšetrovania vraždy.

11:25 Ukrajina bude zrejme musieť vyjednávať s Ruskom na základe úspechov dosiahnutých do konca tohto roka, vyplýva podľa českého prezidenta Petra Pavla z aktuálnych politických a vojenských okolností. Pavel o situácii na Ukrajine hovoril na úvod summitu NATO vo Vilniuse. Podľa neho treba „realisticky“ vnímať, že okno príležitosti pre ukrajinské územné zisky sa do konca roka viac-menej uzavrie.

Volodymyr Zelenskyj, Petr Pavel, Praha Čítajte aj Kyjev má čas do konca roka, Rusi vybudovali silnú obranu. Klesne ochota dodávať zbrane, tvrdí Pavel

Hovoril o tom, že ruskej strane hrá do kariet to, že mala čas na prípravu obranných línií a má vzdušnú prevahu. Ukrajinci sú podľa neho oveľa viac motivovaní a vybavení lepšou technikou, avšak nemajú dosť munície a vzdušných síl, „aby boli naozaj efektívni“. Čas na posun frontu sa im kráti nielen preto, že s príchodom zimy bude zložitejší, ale tiež kvôli nadchádzajúcim voľbám v Spojených štátoch, v Rusku a na samotnej Ukrajine, uviedol.

„Uvidíme ďalší pokles ochoty masívne podporovať Ukrajinu dodatočnými zbraňami. Takže všetky tieto podmienky pravdepodobne povedú k záveru, že to, čo bude dosiahnuté do konca roka, bude východiskom pre vyjednávanie,“ povedal Pavel.

11:10 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes príde ako hosť na summit NATO vo Vilniuse. Potvrdil to podľa agentúry DPA šéf aliancie Jens Stoltenberg. V stredu sa podľa neho Zelenskyj zúčastní na prvom rokovaní novovzniknutej Rady NATO-Ukrajina.

„Prezident Zelenskyj príde,“ povedal dnes Stoltenberg v litovskej metropole, kde sa začína dvojdňový summit aliancie. Pozvaný na neho bol aj ukrajinský prezident, ale dlho nebolo jasné, či sa vrcholnej schôdzky zúčastní osobne.

Podľa Stoltenberga sa dnes večer Zelenskyj zúčastní na večeri šéfov štátov a vlád. V stredu potom bude Ukrajinu zastupovať na prvom zasadnutí Rady NATO-Ukrajina.

Litva Vilnius NATO Summit prípravy Čítajte aj NATO premenilo Vilnius na pevnosť, chráni lídrov aliancie

10:40 Počet obetí nedeľného ruského útoku v meste Orichiv na juhu Ukrajiny stúpol na sedem. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na tlačový servis štátnej záchrannej služby.

Rusi zasiahli školu v meste Orichiv v Záporožskej oblasti v čase, keď sa tam schádzali ľudia, aby si vyzdvihli humanitárnu pomoc. Na mieste zahynuli štyria ľudia – ženy vo veku 43, 45 a 47 rokov a 47-ročný muž. Ďalších jedenásť miestnych obyvateľov hospitalizovali.

Ako informovali záchranári po ukončení záchranných a pátracích prác, v pondelok vytiahli spod trosiek ďalšie tri telá bez známok života. Počet mŕtvych tak stúpol na sedem.

10:38 Najdôležitejším výstupom summitu v litovskom Vilniuse bude podľa ministra obrany Martina Sklenára schválenie nových obranných plánov, ktoré budú hovoriť kde, kedy, ako a s akými silami sa budú členovia NATO spoločne brániť proti existujúcim hrozbám.

Minister obrany Martin Sklenár Čítajte aj S čím ide Slovensko na summit NATO do Litvy? Toto sú tri kľúčové témy

10:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vykazuje podľa švajčiarskej rozviedky čoraz častejšie autoritárske črty. O správe tajnej služby informoval v nedeľu denník Neue Zürcher Zeitung (NZZ). Zelenskyj sa podľa denníka snaží zbaviť politickej konkurencie pred prezidentskými voľbami, ktoré by sa v riadnom termíne mali uskutočniť na konci marca budúceho roka.

Volodymyr Zelenskyj Čítajte aj Zelenskyj podľa švajčiarskej rozviedky vykazuje stále častejšie autoritárske črty

10:10 Ukrajina prešla veľký kus cesty a so Severoatlantickou alianciou si je oveľa bližšie ako predtým. Malo by sa to odraziť v rozhodnutiach NATO, vrátane odstránenia Akčného plánu členstva (MAP) z procesu pripojenia Ukrajiny, uviedol dnes generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg krátko pred začiatkom dvojdňového aliančného summitu vo Vilniuse. Informovala o tom agentúra Reuters. Takzvaný akčný plán je predstupňom plného začlenenia do NATO.

„Od roku 2008, keď sme sa rozhodli, že ďalším krokom bude Akčný plán členstva, prešla Ukrajina dlhú cestu. Ukrajina je oveľa bližšie NATO, takže si myslím, že nastal čas, aby sa to odrazilo v rozhodnutiach NATO,“ povedal Stoltenberg. „Všetko dohromady, vrátane toho, že dáme jasne najavo, že sa Ukrajina stane členom, zrušíme Akčný plán členstva, (…) vyšle veľmi silný a pozitívny odkaz od NATO smerom k Ukrajine,“ dodal Stoltenberg.

Stoltenberg: Žijeme v nebezpečnom svete, ale Slovensko sa môže spoľahnúť na NATO
Video
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v Bratislave. / Zdroj: FB Úradu vlády SR

10:00 Uzatvorenie procesu ratifikácie vstupu Švédska do Severoatlantickej aliancie v maďarskom parlamente je už iba technickou otázkou. Oznámil to v utorok pred odchodom na summit NATO šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Szijjártó Čítajte viac Szijjártó: Ratifikácia vstupu Švédska do NATO je už iba technickou otázkou

9:55 Ako zvládajú boje Ukrajinci a čo Rusi? A čo ponúkne summit NATO Kyjevu? "V konečnom dôsledku to bude frustrujúce,“ povedal pre Pravdu generál vo výslužbe Ben Hodges, ktorý v rokoch 2014 až 2018 velil americkým pozemným silám v Európe. Dvojdňová vrcholná schôdzka Severoatlantickej aliancie sa začína dnes v litovskom Vilniuse. Slovensko na summite zastupuje prezidentka Zuzana Čaputová.

Ben Hodges, NATO, Ukrajina Čítajte viac Americký generál: Bidenova vláda nechce prehru Ukrajiny, ale ani kolaps Ruska

9:41 Po ruskom nočnom útoku dronmi na Kyjev zatiaľ nie sú správy o obetiach či zranených, v Kyjevskej oblasti ale úlomky zostrelených bezpilotných lietadiel zničili 12 rodinných domov a jeden bytový dom, uviedli podľa serveru Ukrajinska pravda šéf oblastnej správy Ruslan Kravčenko a záchranná služba. V Odese potom dva drony zasiahli administratívnu budovu v tamojšom prístave a úlomky zostrelených bezpilotných lietadiel poškodili obilný terminál.

„Nepriateľ zaútočil na Kyjev zo vzduchu druhýkrát tento mesiac,“ napísal šéf kyjevskej vojenskej správy Serhij Popko na sociálnej sieti Telegram. Útok na oblasť Kyjeva trval asi dve hodiny, povedal Kravčenko.

Ukrajinským silám sa počas nočného útoku podarilo zostreliť 26 z 28 útočných dronov Šáhíd iránskej výroby a jeden špionážny dron, uviedla agentúra Unian s odvolaním sa na vyjadrenie ukrajinských vzdušných síl.

9:15 Prezidentka Zuzana Čaputová zastupuje Slovensko na vrcholnej schôdzke Severoatlantickej aliancie, ktorá sa koná dnes a zajtra vo Vilniuse.

Zuzana Čaputová, oznámenie, kandidatúra, prezidentské voľby Čítajte viac Čaputová: Na summite NATO budem brániť slovenské záujmy

9:03 Štáty Severoatlantickej aliancie (NATO) vyšlú spoločný pozitívny signál pre budúce členstvo Ukrajiny. Teraz jej členstvo možné nie je, pretože by alianciu priviedlo do vojny s Ruskom, povedal dnes ráno pred začiatkom summitu vo Vilniuse poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Časový rámec pre budúce členstvo Ukrajiny zatiaľ nie je, uviedol poradca.

Konflikt na Ukrajine a potenciálne členstvo napadnutej krajiny v Aliancii budú okrem výdavkov na obranu členských štátov alebo kybernetickej bezpečnosti hlavnou témou summitu NATO. „Spojenci sa dohodnú na novom balíku zvýšenej podpory pre Ukrajinu, zhodnotia jej dlhodobé potreby a rozšíria plány pre vzájomnú spoluprácu s NATO,“ povedal Sullivan. S ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským sa podľa neho americký prezident Joe Biden stretne v stredu.

Prílet prezidenta USA Bidena do Vilniusu na palube Air Force One
Video

Biden cez víkend uviedol, že Ukrajina teraz na vstup do NATO pripravená nie je, členský štát podľa neho musí okrem vojenských charakteristík byť aj funkčnou demokraciou.

Aliančné štáty podľa Sullivana tiež jednohlasne vyjadria podporu predĺženia mandátu generálnemu tajomníkovi NATO Jensovi Stoltenbergovi, ktorý v pondelok s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom dojednal, aby „čo najskôr“ tureckému národnému zhromaždeniu predložil na schválenie švédsky vstupný.

8:30 Ukrajina bude súčasťou NATO, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vo svojom nočnom príhovore. Očakáva tiež, že výsledkom summitu v Litve bude „algoritmus“ cesty Kyjeva, teda postupnosť krokov k oficiálnemu členstvu v Severoatlantickej aliancii.

„Stále pracujeme na formulovaní textu, to znamená na konkrétnych slovách tohto potvrdenia, ale my už vieme, že Ukrajina bude v Aliancii,“ uviedol Zelenskyj vo videu v pondelok neskoro večer. „A pracujeme na algoritme pre dosiahnutie členstva, ktorý bude čo najjasnejší a najrýchlejší.“

Zelenskyj povedal, že summit NATO v litovskom hlavnom meste Vilnius musí potvrdiť, že Ukrajina už je „faktickým“ členom Aliancie, pretože má jej zbrane a má s ňou aj spoločné hodnoty.

„Ak sa aj vyjadrujú rozdielne názory, stále je jasné, že Ukrajina si zaslúži byť v Aliancii,“ uviedol Zelenskyj. „Nie teraz – je vojna, ale my potrebujeme jasný signál. A tento signál potrebujeme práve teraz,“ zdôraznil.

7:54 Austrália nasadením vojenského lietadla a približne 100 svojich vojakov i civilného personálu v Nemecku prispeje k vojenskej a humanitárnej pomoci Ukrajine, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Lietadlo typu E-7A Wedgetail bude dohliadať na nadnárodné logistické uzly pre Ukrajinu. Šesť mesiacov bude na základni v Nemecku a bude pôsobiť v európskom vzdušnom priestore, spresnil austrálsky premiér Anthony Albanese po stretnutí s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Berlíne.

E-7A je Boeing 737 upravený na riadenie a sledovanie misií. Stroj má dĺžku necelých 34 metrov a má dolet 7040 kilometrov.

„Tento príspevok (na pomoc Ukrajine) je veľmi významný,“ povedal Albanese a zároveň poďakoval Nemecku za hosťovanie austrálskych vojakov.

Austrália je blízkym partnerom Nemecka, nie je však členom Severoatlantickej aliancie (NATO). Samotný Scholz označil tento krok za „dobrý a pozoruhodný“.

„Veľmi masívna“ austrálska podpora je pre Ukrajinu mimoriadne dôležitá, uviedol podľa DPA nemecký kancelár.

7:36 Ruská armáda v noci na dnešok opäť letecky zaútočila na ukrajinské hlavné mesto, a to len niekoľko hodín pred začiatkom summitu NATO v Litve, ktorý sa má zaoberať práve bezpečnostnou hrozbou z Ruska. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na ukrajinskú armádu. Jej systém protivzdušnej obrany všetky ruské drony iránskej výroby v noci na dnešok zostrelil, zatiaľ nie sú správy o obetiach či škodách.

„Nepriateľ zaútočil na Kyjev zo vzduchu druhýkrát tento mesiac. Rovnako ako na začiatku júla, nepriateľ použil muníciu šahíd, iránske drony boli vyslané z južného smeru, pravdepodobne z Krasnodarského kraja,“ napísal šéf kyjevskej vojenskej správy Serhij Popko na sociálnej sieti Telegram.

Varovanie pred leteckými útokmi podľa ukrajinskej armády trvalo dnes v Kyjeve asi hodinu a dlhšie aj v oblastiach na východe Ukrajiny.

7:01 Prezidentka Zuzana Čaputová odcestovala v utorok ráno do Litvy, kde sa zúčastní na summit Severoatlantickej aliancie.

Vo Vilniuse budú prezidentku v rámci slovenskej delegácie sprevádzať minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský a šéf rezortu obrany Martin Sklenár. Summit potrvá do stredy.

Odlet prezidentky Čaputovej do Vilniusu na summit NATO
Video

Lídri NATO vrátane amerického prezidenta Joea Bidena budú vo Vilniuse riešiť najnaliehavejšie výzvy, ktorým Aliancia v súčasnosti čelí. Najväčší dôraz má byť kladený na posilnenie obrany Severoatlantickej aliancie. Jednou z hlavných tém tohtoročného samitu má byť aj priblíženie Ukrajiny k NATO.

6:00 V litovskej metropole sa v utorok začína dvojdňový summit NATO, ktorý má priniesť ďalšie prehĺbenie väzieb medzi alianciou a Kyjevom v čase pokračujúcej ruskej agresie na Ukrajine. Lídri členských krajín pravdepodobne dajú zelenú viacročnému plánu spolupráce s Kyjevom a prvýkrát ako s rovným partnerom zasadnú s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Najväčším otáznikom je však stanovisko spojencov k vyhliadkam Ukrajiny na členstvo v pakte.

Ben Hodges, NATO, Ukrajina Čítajte viac Americký generál: Bidenova vláda nechce prehru Ukrajiny, ale ani kolaps Ruska

NATO už v roku 2008 deklarovalo, že Ukrajina sa v budúcnosti členom bloku stane, jej cesta do aliancie sa však stále nečrtá. Aktuálne ju blokuje pokračujúca vojna na východe krajiny, Kyjev a niektorí jeho spojenci sa však dožadujú ubezpečenia, že po konci konfliktu sa prísľub začne meniť na skutočnosť. Predstavitelia viacerých krajín hovoria o potrebe jasne formulovať, za akých podmienok a kedy môže byť Ukrajina prijatá.

Litva Vilnius NATO Summit prípravy Čítajte viac NATO premenilo Vilnius na pevnosť, chráni lídrov aliancie

Vlažnejšie sa k ukrajinskému členstvu stavajú predovšetkým Spojené štáty a Nemecko, ktorých predstavitelia dávajú najavo, že posun debaty do novej fázy považujú za predčasný. Rokovania o kompromisnej spoločnej deklarácii zrejme budú pokračovať aj priamo na summite, do ktorého sa v stredu zapojí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pri premiérovom rokovaní vo formáte Rady NATO-Ukrajina.

V utorok čaká lídrov 31 aliančných krajín prvý blok rokovaní od 14.00 h miestneho času (13.00 h SELČ), pričom zastúpené bude aj Švédsko, ktoré od minulého roka usiluje o prijatie do NATO. Okrem ratifikácie jeho kandidatúry je ďalšou kľúčovou témou summitu posilňovania kolektívnej obrany aliancie cez zvyšovanie armádnych rozpočtov a rozširovanie „bojových skupín“ na východnom krídle NATO. Podľa denníka The New York Times sú na stole plány viac ako trojnásobného zvýšenia stavov v týchto útvaroch na celkových až 40 000 vojakov.

Rambo či Arnold? Nie, toto je skutočná vojna, odkazujú Ukrajinci
Video
954 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine