NATO vyčíta Číne nátlakovú politiku, aliancia tým rozčúlila Peking

Peking sa ohradil proti obvineniu Severoatlantickej aliancie, že Čína napáda jej záujmy a bezpečnosť, a postavil sa proti akémukoľvek pokusu NATO rozšíriť jeho pôsobnosť v ázijsko-tichomorskom regióne. Informovala o tom v noci na stredu agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie čínskej diplomatickej misie pri Európskej únii.

12.07.2023 06:00
NATO Foto: ,
Vlajúce vlajky pred centrálou NATO v Bruseli
debata (40)
Je čas NATO! Čaputová ako pilotka, defilé lídrov aliancie v 'bojovej' verzii
Video

NATO sa vo vyhlásení zverejnenom v utorok počas prvého dňa summitu vo Vilniuse vymedzilo voči Číne, ktorej „deklarované ambície a nátlaková politika napádajú“ záujmy aliancie, jej bezpečnosť a hodnoty. V texte hovorí aj o „nekalých hybridných a kybernetických operáciách“ Pekingu a uvádza, že Čína používa ekonomické páky na „vytváranie strategických závislostí a posilňovanie svojho vplyvu“.

Vo vyhlásení je tiež, že Čína používa širokú škálu politických, ekonomických a vojenských nástrojov na zvýšenie svojho globálneho vplyvu a posilnenie svojej moci. „Zostávame otvorení konštruktívnemu kontaktu s (Čínou), okrem iného v záujme budovania recipročnej transparentnosti,“ uvádza sa tiež v spoločnom vyhlásení.

Agresívna čínska stíhačka verzus americké lietadlo
Video

„Dôrazne sa proti tomu ohradzujeme a odmietame to,“ uviedla čínska diplomatická misia pri EÚ v reakcii na vyhlásenie NATO. Obsah komuniké týkajúceho sa Číny podľa Pekingu neberie do úvahy základné fakty, skresľuje čínske postoje a politiku a zámerne Čínu zdiskredituje.

Dvojdňového summitu Severoatlantickej aliancie sa zúčastňujú tiež predstavitelia niektorých ázijských krajín, poznamenal Reuters. Peking dal najavo, že je rozhodne proti „posunu NATO na východ do ázijsko-tichomorského regiónu“ a varoval, že akákoľvek akcia ohrozujúca práva Číny sa stretne s „rozhodnou reakciou“.

Prílet prezidenta USA Bidena do Vilniusu na palube Air Force One
Video
40 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #NATO