Tieto a ďalšie schopnosti by sa im mohli hodiť v nepriateľskom prostredí vyvolanom napríklad raketovými údermi a inými katastrofami spôsobenými človekom, píše agentúra AP.
V obecnej budove v obytnej štvrti ukrajinského hlavného mesta Kyjev sa skupina ľudí strieda pri nácviku streľby z repliky samopalu a s pomocou trenažéra založenom na virtuálnej realite.
Necelých 20 účastníkov – všetci sú civilisti a väčšina z nich sú ženy – nikdy predtým v ruke zbraň nedržalo. V tmavej miestnosti so zatiahnutými žalúziami sa ozývajú zvuky replík zbraní. Ľudia sa nadšene pýtajú inštruktorov, ako ich správne držať, a žiadajú, aby si to mohli vyskúšať ešte raz.
Odstrašil summit NATO Rusko a posilnil Ukrajinu?
„Mám viac ako 45 rokov. Akonáhle sa naskytla príležitosť, rozhodla som sa, že si potrebujem osviežiť niektoré zručnosti a naučiť sa niečo nové,“ povedala obyvateľka metropoly Lada Bondarenková.
Zaujala ju najmä prednáška o možných hrozbách pozemných mín. Podľa ukrajinského ministerstva vnútra je na Ukrajine potenciálne kontaminovaných mínami asi 451-tisíc kilometrov štvorcových, čo je približne rozloha amerického štátu Florida.
V Kyjevskej oblasti – hoci sa teraz nenachádza na frontovej línii – stále existuje veľká hrozba kvôli mínam, ktoré tam zanechali Rusi, ktorí na začiatku vojny krátko obsadili regióny na okraji hlavného mesta.
A zatiaľ čo boje na frontovej línii sa z veľkej časti dostali do patovej situácie, nevyberavé ruské raketové útoky naďalej zasahujú obytné miesta, pôsobia spúšť a majú na svedomí takmer denne mŕtvych alebo zranených po celej krajine.
Počas niekoľkých dní po otvorení možnosti registrácie na webových stránkach mesta sa na školenie prihlásilo viac ako 2-tisíc ľudí, z toho asi 70 percent žien, uviedol Mychajlo Ščerbyna, ktorý je zástupcom riaditeľa odboru mestskej bezpečnosti v metropole.
„Hlavným cieľom je, aby sa ľudia naučili, ako prežiť a ako reagovať na existujúce vojenské hrozby,“ vysvetlil Ščerbyna, podľa ktorého sa úrady vzdelávaním ľudí snažia zabrániť ďalším obetiam v budúcnosti. „Vojna pokračuje a my nevieme, aké budú ďalšie hrozby,“ upozornil.
Jedným z dôvodov, prečo sa do výcviku prihlásili prevažne ženy, je to, že mnoho mužov už je na frontovej línii, domnieva sa predstaviteľ. Mnoho žien dúfa, že im tieto zručnosti pomôžu ochrániť nielen seba, ale aj ich deti. Kvôli ochrane detí sa kurzu ale zúčastňujú aj muži.
„Prišiel som, aby som bol schopný svojim deťom vysvetliť, že existujú míny, ktoré môžu odtrhnúť ruky, nohy, a zabiť,“ povedal tridsaťosemročný Vitalij Sumin. Jeho dom sa nachádza neďaleko mesta Irpin na severozápadnom okraji Kyjeva, kde sa vlani na jar odohrávali prudké boje.
Keď Rusi vlani v marci ustúpili, zostalo v regióne mnoho nášľapných mín – skrývajú sa v tráve a môžu byť smrteľne nebezpečné. Jeho manželka sa nemohla školenia zúčastniť osobne, ostala doma s ich dvojročným dieťaťom, Vitalij jej preto tréning prenášal on-line. Nabudúce plánuje vziať na školenie celú rodinu, hlavne trinásťročného potomka.
V utorok miestne úrady usporiadali pre civilistov prvý takýto výcvik. Predtým školili hlavne pracovníkov komunálnych služieb a v prvých dňoch vojny učili ľudí základné zručnosti, aby mohli okamžite začať bojovať.
Podľa Ščerbynu tak vlani vyškolili asi 15-tisíc ľudí, pričom asi 3-tisíc z nich vstúpilo do armády. Podľa inštruktora Jevhena Naumova ruská invázia ukázala, že hrozba zo strany najväčšieho suseda Ukrajiny len tak nezmizne. Ľudia sa účasťou na tomto výcviku pripravujú na možnosť, že vojna bude trvať dlho, myslí si.